رقابتی سخت‌در بزرگ‌ترین انتخابات جهان

با آغاز بزرگ‌ترین انتخابات جهان در هند، همه به دنبال آن هستند تا پیروز این انتخابات را با توجه به فراز و نشیب‌های احزاب حاکم در این کشور پیش‌بینی کنند، اما حقیقت این است از زمانی که حزب کنگره و خانواده‌‏ی گاندی قدرت خود را در سال 1989 از دست دادند، تاکنون هیچ حزبی نتوانسته است به تنهایی قدرت را در هند تصاحب کند.

در انتخابات هندوستان سه گروه‌‏بندی اصلی وجود دارد: ائتلاف متحد پیشرو با اکثریت حزب کنگره، حزب بهاراتیا جاناتا که براساس حزب بهاراتیا جانتا دال ساخته شده و جبهه‌‏ی سوم که روی کمونیست‏‌ها متمرکز است. این به آن معناست که برخلاف انتخابات انگلیس و امریکا یک شخصیت خاص در هند تمام آرا را ندارد.

بهاراتیا جاناتا، بزرگترین حزب مخالف دولت هند، نارندرا مودی را به عنوان نامزد برای نخست‏‌وزیری انتخاب کرده است.

حزب بهاراتیا جاناتا معتقد است که هند از آن وقایع گذر کرده و آن‏ها با رهبری آقای مودی بیشترین بخت را برای پیروزی در انتخابات خواهند داشت، به‏‌خصوص که خشم و نارضایتی عمومی از حزب حاکم کنگره به سطحی بی‏‌پیشینه رسیده است.

ظاهراً نظرسنجی‏‌ها هم بر این خوش‏‌بینی مهر تائید می‏زنند و طبق این نظرسنجی‏‌ها حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری آقای مودی پیشتازی قابل توجهی نسبت به حزب کنگره دارد.

سونیا گاندی که یکی از محبوب‌ترین رهبران سیاسی هند و رئیس حزب کنگره است، با وجود پیروزی در انتخابات گذشته مان موهان سینگ را به عنوان نخست‌‏وزیر برگزید.

به نظر می‏رسد حزب کنگره شانس پیروزی زیادی را در انتخابات داشته باشد، چون موفق شده افزون بر ایجاد بیش از چهار میلیون و 500 هزار فرصت شغلی در بخش دولتی، قرارداد همکاری‏‌های هسته‏‌ای هند و ایالات متحده امریکا را درمجلس با اکثریتی بسیار شکننده تصویب کند.

حزب کنگره، اولین سیستم تامین اجتماعی را در هند راه‏‌اندازی کرد و با تضمین شغلی قشر فقیر در روستاها، می‏تواند آرای صدها میلیون کشاورز هندی را جذب کند.

در مقابل، حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری لعل کریشنا عدوانی، سه موضوع مهم امنیتی، اجتماعی و مذهبی شامل حملات تروریستی، ساختار سلسله‏‌مراتبی حزب کنگره و سرکوب اقلیت‏‌ها به‏‌ویژه مسلمانان را به عنوان نقاط اصلی ضعف حزب کنگره حاکم بر هند می‏داند و با تکیه بر آن، به بزرگترین مخالف و رقیب این حزب تبدیل شده است. این حزب معتقد است که دولت حاکم نتوانسته است عواید حاصل از بیش از هشت درصد رشد سالانه اقتصادی را در میان جامعه هند به طور عادلانه تقسیم کند و میزان بیکاری در میان اقشار آسیب‏‌پذیر روبه گسترش است.

کوماری میاواتی، محبوب‌ترین گزینه‏‌ی ایالت اوتارپرادش، پرجمعیت‏‌ترین ایالت هند محسوب می‏شود که مدعی است سیاست‏‌هایش مبنی بر برقراری عدالت اجتماعی است.

میاواتی می‏تواند حزب ملی سوم را تشکیل دهد. اگر احزاب محلی از وی حمایت کنند، این زن سیاست‌مدار با کسب 40کرسی، احتمالاً نخست‏‌وزیر آینده هند خواهد بود.

به طور کلی فضای انتخاباتی هند را می‏توان به دو بخش تقسیم کرد؛ در بخش نخست رای‏‌دهندگان سنتی و روستانشینان هندی قرار دارند که اغلب به شغل زراعت مشغولند و حمایت‏‌های دولت حاکم بر هند از این بخش و وعده برای تضمین ادامه این حمایت‏‌ها می‏تواند به کسب آرای آنان بینجامد که حدود 600 میلیون نفر از جمعیت هند را تشکیل می‏دهند.

در بخش دوم شهرنشینان هندی هستند که بیشتر تحت تاثیر تبلیغات انتخاباتی نامزدها قرار دارند و با توجه به فعالیت‏‌های گسترده حزب جاناتا در بخش اطلاع‏‌رسانی، می‏توان اقبال بیشتر این حزب را در میان آنان پیش‌‏بینی کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده