رمضان، ماه رحمت يا جولانگاه خشونت

در متون و روايت‌هاي ديني، ماه رمضان، ماه مبارک همراه با فضيلت انساني و رحمت الهي توصيف شده است. البته بر اساس آموزه‌هاي ديني چنين نيز بايد باشد. اما در چنين شرايطي که مسلمانان جهان به استقبال رمضان رفته و عزم آن دارند تا در فرصت پيش آمده با انجام فرايض ديني، فضيلت و کرامت انساني را احيا، کدورت‌ها و خشونت‌ها را از خود دور نموده و با توسل به رحمت الهي، انس و الفت و مهرباني را تقويت بخشند؛ گروه طالبان به رسانه‌ها اعلام داشته است که جنگجويانش جنگ را در ماه رمضان توقف نخواهند داد و تاکيد دارد که جنگ براي آنان در ماه رمضان ثواب دارد. سخنگوي طالبان در تماس با رسانه‌ها گفته است که رمضان براي آن‌ها ارزش مذهبي زيادي داشته و ثواب جهاد در اين ماه نسبت به ديگر ماه‌هاي سال، به مراتب بيشتر است. وي خبرهاي نشرشده مبني بر توقف جنگ از سوي طالبان در اين ماه را کار استخبارات منطقه خوانده است.

اين اعلام موضع از سوي گروه طالبان واکنش‌هاي انتقادآميزي را برانگيخته است. شمار زيادي از نهادها و شخصيت‌هاي سياسي و ديني کشور از طرف‌هاي درگير در جنگ خواسته اند تا در اين ماه، فرصت عبادت به شهروندان مسلمان را بدهند. در اين واکنش‌ها گفته شده است که ماه مبارک رمضان فرصتي براي تقرب بيشتر به خداوند بزرگ، درک لذايذ معنوي عبادت، عرفان و قرائت قرآن است. ماه رمضان، فرصتي براي دلجويي از يتيمان، خانواده‌هاي بي‏سرپرست، فاميل‌هاي شهدا، ديدار و توجه نسبت به بيماران و زخمي‏شدگان جنگ‌ها و کمک به مستمندان است.

در همين راستا حکومت افغانستان، سازمان ملل و سفارت امريکا در کابل از گروه‌هاي درگير بويژه طالبان خواسته اند تا در ماه رمضان دست از جنگ برداشته و فرصت عبادت به مردم را در اين ماه بدهند. رئيس‏جمهور کشور در پيامي به مناسبت فرا رسيدن ماه رمضان از طالبان خواسته است تا به جنگ، کشتار و اذيت مردم افغانستان پايان داده و به مذاکرات صلح حاضر شوند. يان کوبيش، فرستاده خاص سازمان ملل براي افغانستان در اعلاميه‏اي به مناسبت ماه رمضان از تمامي جوانب درگير در جنگ افغانستان خواسته تا به احترام اين ماه، از خشونت دست بردارند. با وجود اين، گروه طالبان تأکيد دارند که آنان جنگ را درماه مبارک رمضان ادامه خواهند داد و حتا براي ادامه جنگ، به خاطر ماه مبارک رمضان ثواب چند برابر نيز قايل هستند.

البته اين اعلام موضع طالبان و تأکيد آنان بر خونريزي و کشتار، امري دور از انتظار به نظر نمي‏رسيد. تاريخچه اين گروه جنگ‏افروز و خشونت‏طلب و تجارب رفتارهاي خشن و به دور از معيارهاي اسلامي و انساني آنان در گذشته حکايت از آن دارد که منطق گروه طالبان جز اسارت و بردگي، خودستيزي و بيگانه پروري، وحشت و دهشت، قتل و جنايت، انفجار و انتحار، آتش زدن و سربريدن انسان‌هاي بي‏دفاع و بيگناه چيز ديگري نيست. چنانچه در آستانه ماه مبارک رمضان خبرگزاري‌ها از ولايت هرات گزارش دادند که هفده نفر از غيرنظاميان در شهرستان اوبه که سوار بر سه‏چرخه بوده اند در اثر انفجار مين کنار جاده‏اي که طالبان کار گذاشته بودند جان خود را از دست داده اند. در ميان کشته‏شدگان تعدادي کودک و زن نيز وجود دارد. بنابر اين در محور پندار منحرف طالبان و شيوه غيرانساني و مغاير با آموزه‌هاي ديني آنان موضوعي به نام ايام مقدس مذهبي کدام اهميتي ندارد، مگر اين که از آن براي پوشاندن چهره منفور و توجيه عمل مغاير با کرامت انساني و دستورهاي ديني استفاده ناروا نمايند. اگر مسأله غير از اين باشد بايد پرسيد که اعلام جهاد طالبان جز اين که بر ضد مردم و حکومت افغانستان تعبير گردد، هيچ توجيه ديگري ندارد.

زيرا پس از ماجراي گشايش دفتر قطر و افشاشدن روابط و تماس‌هاي پنهاني آن گروه با امريکايي‌ها، حالا روشن گرديد که برخلاف تبليغات و موضع‏گيري‌هاي آشتي‏ناپذير آن گروه دربرابر قدرت‌هاي غربي، بيشترين و نزديک‏ترين مناسبات و تمايل به ايجاد ارتباط ميان آن گروه و کشورهاي غربي وجود داشته و دارد. شگفت‏آورتر اين که گروه طالبان تمايل و رغبت وصف‏ناپذيري در نزديکي و ارتباط با کشورهاي غربي، بخصوص با ايالات متحده امريکا دارد. اگر موفقيتي تاکنون در اين زمينه به دست نياورده اند، فقط به دليل تعلل مقام‏هاي غربي و امريکايي بوده است نه غيرت ديني و داعيه جهادمداري طالبان!

بنابر اين کاملا پيداست که در ادامه حملات و جنايات طالبان، مردم غيرنظامي و بيگناه ما پيامدهاي خونين و زيان‏بار آن را متحمل مي‌شوند. چنانچه آمارهاي ارائه شده از سوي نهادهاي ارزيابي بين‏المللي به روشني نشان مي‌دهند که حدود 90 الي 92 درصد قربانيان حملات انتحاري و انفجاري را افراد ملکي و غيرنظامي تشکيل مي‌دهند. حملات و خشونت‌هايي که از سوي گروه طالبان و شبکه هراس‏افکن حقاني وابسته به طالبان به هدف واردآوردن فشار بر دولت و مردم افغانستان و کسب امتيازهاي سياسي درپوشش دروغين “جهاد” انجام مي‌شود.

سخن آخراين که تأکيد گروه طالبان بر تداوم خشونت وکشتار، آن هم درماه مبارک رمضان، بار ديگر نشان داد که طالبان به هيچ اصل و ارزش ديني و انساني پابندي ندارند. آنان از اسلام و کلمه جهاد تنها به عنوان وسيله‏اي براي تحقق اهداف و خواست‏هاي غيراسلامي و بيگانه‏پرورخويش استفاده ناروا مي‏نمايند. اگر ماه مبارک رمضان براي مسلمانان ومردم افغانستان ماه رحمت وعبادت وخودسازي است، اين ماه براي گروه‏هاي خشونت‏طلب وبيگانه‏پروري چون طالبان جولانگاهي است براي ادامه دادن به خشونت وکشتار.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده