روزی برای شنیدن

باید وضعیت واقعی کودک را پذیرفت و بهترین کار را برای کمک به وی انجام داد. پذیرش فرد ناشنوا از طرف خانواده، اجتماع و شناخت تفاوت‌های او و کنار آمدن با آن، نیازمند عشق، علاقه، صبر، حوصله و برخورد منطقی است.

از سوی دیگر در باب اهمیت ورزش، بسیار سخن گفته شده است. ورزش، عامل سلامت جسم و روح انسان است. در این موضوع تفاوتی میان شنوایان و ناشنوایان نیست.

انسان مایل است با دیگران باشد و با آنان بیامیزد. این غریزه یا تمایل شدید را می‌توان از طریق ورزش برآورده کرد. در ورزش، در زمینه نیل به ارزش‌های اجتماعی دیگری نیز چون کار گروهی، وفاداری، روحیه ورزشکاری می‌توان توفیق یافت. محیط صمیمانه و مطلوب ورزشی، اغلب فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی و شکل‌گیری دوستی هاست. از این نظر باید گفت ناشنوایان نیاز به ورزش بیشتری دارند تا بتوانند روحیه خود را بهتر حفظ کنند.

برای دستیابی به این اهداف، فدراسیون بین‌المللی ناشنوایان از سال 1924 میلادی (85 سال قبل) گشایش و کار خود را آغاز کرده است. در حال حاضر 84 کشور جهان در این فدراسیون عضویت دارند. مسابقه‌های ورزشی این فدراسیون در حال حاضر با عنوان بازی‌های المپیک ناشنوایان هر 4 سال یک بار و بازی‌های آسیایی هر 3 سال یک بار در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. فدراسیون بین‌المللی در رشته‌های دوومیدانی، کشتی فرنگی و آزاد، فوتبال، والیبال، شنا، واترپلو، بولینگ، پینگ‌پانگ، بدمینتون، بسکتبال، دوچرخه‌‏سواری، تیراندازی، تنیس در قسمت مردان و زنان در بازی‌های تابستانی و در بیشتر رشته‌های ورزش‌های زمستانی در بازی‌های المپیک زمستانی فعالیت دارد. اما جای فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان و نابینایان و سایر معلولین در جمع سایر فدراسیون‏‌های ورزشی کشور ما هم‏چنان خالی‏ است.

هم‏چنین ناشنوایان به خاطر محرومیت از شنوایی، از برقراری ارتباط کلامی، به عنوان یک شرط اساسی برای حضور در محافل سیاسی محروم هستند، اما این تنها یک پیش فرض است. تاکنون برخی ناشنوایان در سایه پشتکار، اراده قوی و تلاش‌های زیاد موفق به راهیابی به صحنه‏ی سیاست آن هم در بالاترین سطوح آن مانند پارلمان شده‌اند. ویلما نیوهایودت دراچن به عنوان اولین زن ناشنوا در جهان شناخته شده که موفق به راهیابی به پارلمان آفریقای جنوبی شده است.

اولین فردی که در تاریخ نام او به این عنوان ثبت شده است، فرانسیس هامبرستون مکنزی است. او دارای مشکل ناشنوایی مادرزادی بود. وی سال 1784 میلادی موفق به شکست رقیب سرسختش لرد مک‌لئود شد. به این وسیله فرانسیس مکنزی به عنوان اولین سیاستمدار ناشنوا در طول تاریخ وارد پارلمان انگلستان شد؛ البته تا به حال در کشور افغانستان که تا هنوز به گروهی از انسان‌‏های سالم به خاطر عقاید مذهبی، زبان مادری و ملیتش ارزش انسانی و شهروندی قایل نیستند، گپ زدن در خصوص مشارکت سیاسی معلولین بسیار مسخره و مزخرف می‌نماید.

هدف از این جشن‌ها در فدراسیون جهانی ناشنوایان ترفیع فرهنگ ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان علم و اشاره، آگاهی مقامات و سیاست‌مداران جامعه شنوا و همچنین عموم مردم از دستاوردهای این قشر و مشکلاتی است که جامعه ناشنوایان با آن‏ها روبرو هستند.

موارد زیر از اهداف برجسته این گردهمایی و بزرگداشت است که از سوی انجمن بین‌المللی ناشنوایان و با همکاری فدراسیون اتحادیه‌های ناشنوایان و همچنین اتحادیه اروپایی ناشنوایان برگزار می‌گردد:

شناسایی ناشنوایان در جامعه

اختصاص مساعدت‌هایی به عنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه

ارایه امکانات رایگان برای این قشر

آگاهی عموم مردم نسبت به خطراتی که این قشر را تهدید می‌کند از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید و نصب علائم.

ناتوانی در برقراری ارتباط مانع از حضور فعال آنان در مجامع بوده و مشکلات بیشتری را برایشان به وجود آورده است. گوشه‏‌گیری و کنارنشستن هم از ویژگی‏‌هایی بود که پیش از این بسیار دیده می‏شد. در سایر ممالک ازجمله در کشورهای همسایه قشر ناشنوا با استفاده از ابزارهای نوین و فن‏‌آوری‏‌های نو امکان حضور بیشتر برای ایشان فراهم شده است و در چند سال اخیر آنان بسیار فعالتر از گذشته در برنامه‏‌های مختلف حضور دارند.

هر چند در کشور ما و بعضی کشورهای دیگر ناشنواها خود هفته‌‏ی جهانی ناشنوایان را جشن می‌‏گیرند و بعضاً به همین مناسبت به هم تبریک می‏‌گویند ولی از نظر فدراسیون جهانی ناشنوایان هدف اصلی و مهم برگزاری هفته‏‌ی جهانی ناشنوایان جشن و تبریکی نیست، بل جلب توجه تصمیم‌‏گیرنده‌‏ها و افکار عمومی به مسائل و خواست‏‌ها و حقوق بشری ناشنواها و اتحاد و احساس یگانگی و توسعه تعاون بین ناشنواها و حامیان آن‏ها است.

فدراسیون جهانی ناشنوایان هر سال به مناسبت هفته‏‌ی جهانی ناشنوایان شعاری را تعیین و به سازمان‏‌های عضو اعلام می‌دارد. شعارهای انتخابی فدراسیون در سال‏‌های اخیر به قرار زیر اند:

2009 موفقیت‌های فرهنگی اشخاص ناشنوا

2010 آموزش ناشنواها

2011 ارتباطات و دسترسی به اطلاعات

2012 دو زبانی اشاره یک حق بشری است

2013 تساوی برای اشخاص ناشنوا

0 پیام برای این مطلب ثبت شده