روز پیمان برادری اسلامی مبارک باد

دوازدهم رمضان را می‏توان روز صلح و آشتی اسلامی نام نهاد، گرچه نام مقدس «اسلام» اعلان کننده سلامت و آشتی است؛ اگر چه تمام، هدف دین آسمانی اسلام گسترش عدالت اجتماعی و تحقق اخوت و برادری میان جوامع بشری و خاصة جامعه‏‌ی عزیز اسلامی بوده هست، اما ایام رمضان سال اول هجرت رسول مهربانی‏‌ها و رحمت، پیامبر عاطفه و رأفت، نبی الفت و پیونددهنده قلب‏‌ها، با شکستن و تخریب دیوار قدیمی و جاخوش کرده‏ نفاق و اختلاف میان دوقبیله «اوس» و «خزرج» و با غرس نهال وحدت و همدلی میان دو قبیله مذکور، تاریخ سیاه و ننگین آن سامان را تغییر داد و صفحات کتاب خاطرات سراسر جنگ، خون، خشونت و جنون را بر کند و با امضایی تعهد و برادری صفحه جدید و تازه‏‏ای در زندگی آنان گشودند.

از سوی دیگر در 12 رمضان سال اول هجرت با عقد اخوت و برادری میان مهاجرین و انصار از یک طرف در دل‏‌های نه چندان نزدیک مکّیان و مدنیان مهر محبت و عشق می‏زند و از جانب دیگر قلب‏‌های غمگین مهاجرین که با دوری از وطن و خانواده‏‌های خود روز گار حزین و دلتنگی را تجربه می‏کند امید بخشید، در منابع متعددی آمده است که پیامبر در این روز با گردآوری هریک از صحابی خود که قریب به 186 نفر بیان شده است دست هریک از مهاجرین را به دست مسلمانی دیگر از انصار می‏فشارد و هر دو نفر مهاجر و انصار را برادر دینی قرار می‏دهد، که در اخیر خود آن حضرت (ص) با خطاب به حضرت (ع) می‏فر ماید: انت اخی و صاحبی.

پیام‏‌ها و نکته‏‌هایی که می‏توانند امروزه مسلمان‏ها از آن بیاموزند

ا- برادری و اخوت میان مسلمین را می‏توان یک سیره عملی پیامبر (ص) . این عمل قبلا در مکه مکرمه نیز انجام شده بود که حمزه بن عبدالمطلب را با زید بن حارثه و عمربن خطاب را با ابوبکر، عثمان بن عفان را عبدالرحمان بن عوف و خود حضرتش (ص) را با علی (ع) برادر قرارداده بود.

1- اتخاذ سیاست صحیح و هوشیاری در برابر دشمنان و نفاق‌‏افگنان. در زمانی که یهودیان مدینه از اختلاف و نفاق میان دو قبیله مهم مدینه سود می‏برد و نیز هم گروه مخالف اسلام و منافقان دیگر در صدد دو بهم زنی و ایجاد شکاف میان مهاجرین و انصار بود پیامبر با این عمل نیک خویش تمام نقشه‏‌های آنان را نقش بر آب ساخت.

3- اثبات ولایت و خلافت امیرالمومنین علیه السلام. در دو مرحله متوالی پیامبر (ص) دست بر دست امیرالمومنین علیه‏‌السلام اورا برادر خود قرار داد، با آنکه در مدینه فقط این یک استثناء بود؛ زیرا در آن جا برادری میان مهاجرین و انصار بود.

نتیجه: این مسئله اختصاص به دوران پیامبر (ص) و نیز متعلق به شخص آن حضرت نمی‏باشد بل با توجه به فلسفه ایجاد برادری از سوی حضرتش و فهم درک صحیح از آن، امروزه نیز می‏تواند برای همه ما بهترین الگو و راه رهای از وضعیت موجود به مطلوب باشد، چه خوب بود اگر مسلمانان امروز که توسط دسیسه‏‌های هیولای نفاق یهود و… منافقان دیگر در میان خون مسلمان هم نوع خود شناگرند و روز به روز و لحظه به لحظه شاهد افزایش شکاف میان جامعه اسلامی هستیم، و با انفجار و انتحار جان‏ه‌ای خویش و مسلمان دیگر را قربانی می‌‏نماییم به خود آمده، این عمل و سیره نبوی را زنده ساخته در ابتدا با شناسایی دقیق دست پلید نفاق افگن و سپس با سیره قرار دادن سیره اخوت دینی نبوی جامعه جنگی اسلامی را به جامعه صلح و برادری اسلامی مبدل می‌‏ساختیم، اما افسوس و هزار افسوس که فقط نام مسلمان را با خود داریم و درک ما از اسلام قرن‏‌ها و فرسنگ‏‌ها فاصله دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده