روسیه‌ و گروه بیست

اجلاس گروه ۲۰ با حضور رهبران کشورهای ثروتمند جهان در شهر بریزبن در استرالیا برگزار شده است.

گفت‏‌وگوهای این اجلاس دوروزه که سران امریکا، چین، روسیه و تعدادی دیگر از کشورهای جهان در آن شرکت دارند، بر موضوع رشد اقتصادی جهان متمرکز خواهد بود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل شرکت‏‌کنندگان این نشست را به تلاش بیشتر برای مقابله با ابولا، تغییرات آب و هوا و مناقشه اوکراین ترغیب کرد. باراک اوباما، رئیس‏‌جمهور امریکا تلاش کرده است به متحدان خود در منطقه آسیا – اقیانوس آرام اطمینان دهد که این منطقه هم‏چنان برای امریکا اهمیت دارد.

هرمن ون رامپوو، رئیس شورای اروپا گفته است که روسیه باید انتقال سلاح و نیرو را به اوکراین متوقف کند و نیروهایی را که هم اکنون در این کشور مستقر هستند، بیرون بیاورد. آقای پوتین در آستانه اجلاس گروه ۲۰ گفت تحریم‏‌های امریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه، به این کشور ضربه‌ای نخواهد زد، اما به ضرر اقتصاد جهان خواهد بود.

به این ترتیب به نظر می‏رسد اجلاس گروه ۲۰ قدرت اقتصادی جهان نیز در فضایی آکنده از خصومت‏‌های سیاسی برگزار شود.

کارشناسان می‏گویند که پیش‏‌بینی می‏شود رئیس‏‌جمهوری روسیه در این اجلاس با برخورد خصمانه قدرت‏‌های غربی و دیگر کشورهای تحت سلطه و نفوذ غرب مواجه شود. بحران اوکراین که طی روزهای اخیر یک بار دیگر خبرساز شده است بر بخش عظیمی از موضوعات در دستور کار این اجلاس مهم جهانی در عرصه‏‌ی اقتصادی سایه خواهد انداخت.

روسیه تلاش خواهد کرد با حضور در این اجلاس، قدرت‏‌های غربی را متقاعد کند که با تحریم روسیه، اشتباه بزرگی را مرتکب می‏‌شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‏‌جمهوری روسیه بارها و از جمله اخیراً در آستانه برگزاری این اجلاس اقتصادی به غرب هشدار داده است که وضع تحریم علیه روسیه، چیزی از قدرت آن کشور نخواهد کاست، اما تاثیرات وضعی آن، بر اقتصاد به بن‏بست خورده لیبرال سرمایه‏‌داری، ملموس و جبران‏‌ناپذیر خواهد بود.

این مواضع البته برخی کشورهای غربی یا همسو با غرب را به شدت تکان خواهد داد، البته نه لزوماً امریکا را.

کشورهایی مانند آلمان که حدود ۲۴ درصد کل نیاز انرژی‏اش از سوی روسیه تامین می‏شود و هم‏چنین فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، هشدارهای پوتین را جدی خواهند گرفت.

روسیه بارها در روابط خود با غرب از اهرم صدور انرژی به این کشورها، بهترین استفاده را برده است.

در اوج تنش‏‌های اوکراین و تشنج در رابطه غرب با روسیه، ولادیمیر پوتین به چین سفر کرد، سفری که برای بسیاری از اروپایی‏‌ها و حتی امریکا، یک هشدار تلویحی به آن‏‌هایی بود که تصور می‏کنند با تحریم روسیه می‏‌توانند جلو بلندپروازی‏‌های نظامی و توسعه‏‌طلبی‏‌های سیاسی این کشور را بگیرند یا افتصاد آن را فلج کنند.

در آن سفر آقای پوتین، قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیارد دالر در زمینه صدور گاز روسیه به چین در مدت زمانی ۳۰ ساله امضا کرد.

امضای این قرارداد یک تکانه عظیم سیاسی و اقتصادی برای اروپا بود.

شماری از کارشناسان غربی در همان زمان این نکته را به قدرت‏‌های اقتصادی غربی یادآور شدند که رابطه غرب با روسیه به نحو بی‏‌سابقه‏‌ای به سمت تنش و رویارویی پیش می‏‌رود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده