روسیه: سیاسیون افغان دربارۀ روند صلح گفتگو خواهند کرد

ضمیرکابلوف، نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان روز دوشنبه (۶ جوزا) تأیید کرده‌است که قرار است سیاسیون افغان دربارۀ روند صلح در افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

این نشست به مناسبت صد ساله‌گی روابط دیپلوماتیک روسیه در روز نخست برگزار خواهد شد ودر روز دوم، یک نشست بین‌الافغانی با حضور نماینده‌گان طالبان برگزار خواهد شد.

حامد کرزی، رییس‌‎جمهور پیشین، عطا‌محمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی، حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و نیز یک هیآت چهارده نفری طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان برای شرکت دراین نشست دو روزه، به مسکو رسیده‌اند.

طالبان روز گذشته اشتراک هیآت شان را به رهبری ملا برادر دراین نشست، تأیید کرده‌اند.

ضمیرکابلوف دربارۀ این نشست گفت: «ما از طالبان و سیاستمداران افغان دعوت کردیم تا در نشستی رسمی که به مناسبت تجلیل از ۱۰۰ سال روابط دیپلماتیک میان افغانستان و روسیه است، شرکت کنند. پس از نشست آنها حق دارند با هم گفتگو کنند و یک فرصت خواهند داشت.»

قراراست به نماینده‎‌گی از حکومت دراین نشست، لطیف بهاند، سفیر افغانستان درمسکو شرکت کند.

در ماه فبروری سال روان میلادی نیز مسکو میزبان یک نشست میان سیاسیون افغانستان و نماینده‌گان طالبان بود. نشستی که برای دو روز ادامه یافت و شرکت کننده‌گان آن یک اعلامیه‌ مشترک نیز صادر کردند.

در نشست حکومت افغانستان اما دعوت نشده بود. اما اکنون حکومت می‌گوید که در نشست فردا و پس فردا آقای بهاند، شرکت خواهد کرد.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده