روسیه: نگرانی گرجستان ساختگی است

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ابراز نگرانی گرجستان از انجام مانور نظامی دریای سیاه و خطرناک بودن آن برای امنیت منطقه را ساختگی خوانده و این قبیل اظهارات را برای روند عادی‌سازی روابط دو کشور مضر دانست.

به نقل از روزنامه وزگلاد، الکساندر لوکاشوویچ، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه هفته گذشته تاکید کرد که اعلام گرجستان در خصوص اینکه برگزاری مانور نظامی روسیه در دریای سیاه تهدیدی برای ثبات در منطقه است، کاملاً بدون پایه و اساس و ساختگی است.

لوکاشوویچ در بیانیه‌ای که در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه منتشر شده، یادآور شده است: «ایجاد هیاهو از سوی طرف گرجستانی در خصوص تهدید روسیه برای امنیت منطقه برای پوشش سیاست خصمانه خویش، مسأله جدیدی نیست. کافی است به راه اندازی سر و صدای بیهوده چند ماه پیش مقام‌های تفلیس پیرامون مانورهای برنامه‌ریزی‌شده اخیر در روسیه اشاره کرد که از آن‌ها به عنوان تهدیدات مرگ‌آور برای گرجستان یاد شده بود. این واقعیت که این قبیل سخنان همچنان ادامه دارد، اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تاثیر بدی روی تمایلات به وجود آمده در مورد عادی‌سازی روابط بین دو کشور داشته و به این روند آسیب خواهد رساند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه نگرانی بیان شده از سوی دولت گرجستان کاملا ساختگی است، افزود: ساختگی بودن این نگرانی بویژه در شرایطی که برگزاری این مانور برای سایر کشورها امری عادی است، کاملا آشکار می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه به وقت مسکو، به سرگئی شایگو، وزیر دفاع این کشور دستور برگزاری مانور نظامی گسترده ناگهانی در دریای سیاه را داد. در این مانور حدود 7 هزار نیروی نظامی، 250 زرهپوش نظامی، بیش از 50 توپخانه از انواع مختلف، بیش از 20 هواپیما و بالگرد نظامی و حدود 30 کشتی از انواع مختلف شرکت داشتند. ولادیمیر پوتین شخصاً در منطقه نظامی رایوسکی در منطقه کراسنودارسکی در جنوب غربی روسیه که مانور نظامی گسترده در آنجا برگزار شد، حضور یافته و بر انجام این تمرینات نظارت داشت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده