روسیه: «هرگز مهم نیست!»

کاخ سفید در راستای موضع‌گیری گروه ۷ علیه روسیه اعلام کرد که این کشور به دلیل موضع‌‌گیری‌های اخیر درباره‏ی تحولات اوکراین دیگر در گروه ۸ عضویت ندارد.

به گزارش یونایتدپرس اینترنشنال، اعضای گروه 7 متشکل از کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، جاپان، انگلیس و امریکا در جریان نشستی در هالند با انتشار اعلامیه‏‌ای در لاهه ضمن محکومیت رسمی موضع‏‌گیری اخیر روسیه درباره‏ی تحولات اوکراین و استقلال شبه‏‌جزیره‏‌ی کریمه از این کشور، اخراج روسیه از گروه 8 را اعلام کردند.

اعضای گروه 7 هم‏چنین اعلام کردند که در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین، همه‏‌پرسی استقلال کریمه را به رسمیت نمی‏‌شناسند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به این اقدام گروه 7، در کنفرانسی خبری گفت: «گروه 8 ، گروهی غیررسمی است و هیچ کس برای پیوستن به آن کارت عضویت ندارد و هیچ کسی هم نمی‏تواند دیگر اعضا را اخراج کند. اگر شرکای غربی ما فکر می‏کنند که از این قالب خسته شده‏‌اند، مشکلی نیست چرا که ما هم به آن اصراری نداریم و فکر نمی‏کنم این موضوع مشکل خاصی را برای ما ایجاد کند

به این منظور رهبران گروه 7 از لغو برگزاری نشست بعدی این گروه در بندر سوچی در روسیه خبر دادند و قرار است نشست بعدی خود را به جای بندر سوچی در بروکسل برگزار کنند.

قرار بود این نشست با عنوان گروه 8 با حضور روسیه در ماه جون آینده در سوچی برگزار شود، اما هرمان وَن رامپوی، رئیس اتحادیه اروپا اعلام کرد که سران گروه 7، تصمیم گرفته‏‌اند در واکنش به پیوستن کریمه به روسیه، به سوچی نروند و این نشست بدون حضور روسیه برگزار خواهد شد.

امریکا و اروپا پس از الحاق شبه‏‌جزیره‏‌ی کریمه از اوکراین به روسیه، علیه مسکو تحریم‏‌هایی را اعمال کردند. غرب در عین حال هشدار داده است که چنانچه روسیه بخواهد به رویه‏‌ی خود در مناطقی دیگر از آن کشور ادامه دهد، با واکنشی شدید روبرو خواهد شد. روسیه در واکنش تحریم‏‌هایی را علیه برخی کشورهای غربی از جمله کانادا وضع و تهدید کرده که اقدام‏‌های خصومت‏‌آمیز غرب را بی‏‌پاسخ نخواهد گذاشت.

درهمین حال هلموت اشمیت در گفت و گویی با نشریه هفتگی سایت از سیاست های رییس جمهوری روسیه در رابطه با برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه و تصمیم مردم این منطقه برای الحاق به خاک این کشور دفاع کرد و گفت: من درک می کنم که چرا ولادیمیر پوتین دست به چنین کاری زده است.

اشمیت تحریم های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپایی و امریکا علیه روسیه را کاری احمقانه خطاب کرد و گفت: حتی تشدید تحریم های اقتصادی علیه مسکو که این روزها از آن صحبت می شود نیز کاری از پیش نخواهد برد و دستاوردی ندارد زیرا در کنار ضربه زدن به روسیه برای خود اروپا و امریکا نیز خسارت بار خواهد بود.

این سیاست‌مدار، اقتصاددان و نظریه پرداز آلمانی همچنین در این گفت و گو از تصمیم غرب برای قطع همکاری با روسیه در چارچوب گروه 8 کشور صنعتی جهان انتقاد کرد و گفت: به نظر من آیده آل این است که طرفین با هم مذاکره کرده و با گفت وگو مشکل خود را حل کنند زیرا این اقدام بیشتر از اعمال تحریم ها، به دستیابی به صلح کمک خواهد کرد.

هلموت اشمیت در رابطه با احتمال حمله نظامی روسیه به شرق اوکراین نیز از هرگونه حدس و گمانه زنی پرهیز کرد و گفت: می توان چنین اقدامی را تصور کرد اما فکر می کنم این اشتباهی از جانب غرب است که وانمود می کند قدم بعدی روسیه حتما اقدام نظامی خواهد بود زیرا این هیجان زدگی غرب می تواند موجب این شود که روسیه به انجام چنین کاری تشویق شود.

سران هفت کشور صنعتی جهان روز چهارشنبه در نشست بروکسل، دولت روسیه را تهدید کردند که درصورت اصرار بر سیاست های خود در قبال اوکراین و افزایش مداخله در این کشور با تشدید تحریم های اقتصادی مواجه خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده