روسیه 36 فروند جنگنده به سوریه تحویل می‏دهد

یک روزنامه روسی از ارسال جنگنده روسی از نوع «یاک -130» به سوریه تا پایان سال 2014 خبر داد. به گزارش روزنامه کومرسانت، روسیه در نظر دارد اولین محموله از جنگنده‌‏های یاک-130 را تا پایان سال 2014 میلادی، به سوریه تحویل دهد.

این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به شرکت روسی تسلیحات جنگی روس ابارون اکسپورت اعلام کرد که دمشق تا پایان سال جاری 9 فروند جنگنده را از روسیه تحویل می‏گیرد و در سال‏‌های 2015 و 2016 نیز 12 و 15 فروند جنگنده از همین نوع از روسیه نحویل خواهد گرفت.

به موجب قراردادی که در دسمبر سال 2011 میان سوریه و روسیه منعقد شد، مسکو متعهد شد که 36 فروند جنگنده از نوع یاک 130 را به دمشق تحویل دهد. مسکو پیشتر اعلام کرده بود که تسلیحاتی که به سوریه ارسال کرده تنها محدود به تسلیحات دفاعی است و امکان استفاده از این تسلیحات در زمینه جنگ داخلی در این کشور وجود ندارد.

درهمین حال اختلاف و درگیری میان گروه‌های هراس‌‏افکن حاضر در سوریه همچنان ادامه دارد و این گروه‌ها به درخواست رهبران خود از جمله ایمن الظواهری، رهبر القاعده برای پایان این اختلاف‏‌ها توجهی نمی‌کنند. حال منابع خبری همچون آسوشیتدپرس و بی‌بی‌سی گزارش داده‌اند که درگیری تازه میان این گروه‌ها، تلفات فراوانی به همراه داشته است.

بیشتر این درگیری‏‌ها بین افراد مسلح وابسته به دو گروه موسوم به جبهه النصره وابسته به القاعده و دولت اسلامی عراق و شام است که برای تصرف مناطق تحت کنترول یکدیگر می‏جنگند. این دو گروه هراس‌‏افکن ماه هاست که در نواحی شمالی به‌‏ویژه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه با هم درگیر بوده‌اند، ولی اخیراً نبرد آن‏ها به مناطق نفت‏‌خیز شرق کشور سرایت کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده