روندگزینش اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی؛ ۱۴تن بیشترین آرا را گرفتند

روند گزینش اعضا و رییسان دبیرخانه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی، روز جمعه (۱۰حوت) در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد.

احزاب سیاسی و نهادهای مربوط به انتخابات ۸۱ تن را همچون نامزد عضویت کمیسیون‌های انتخاباتی معرفی کرده‌ بودند که سرانجام، ۱۴تن آنان بلندترین آرا را گرفتند.

عصمت‌الله مل، مولانا محمدعبدالله، قاسم الیاسی، مسافر قوقندی، محمد یونس طغرا، چمن‌شاه اعتمادی، حبیب‌الرحمان ننگ، اورنگ زیب، هواعلم نورستانی، گیتی، زهره بیان شینواری، ذاکر ذکی، قطب بدین رویدار، حنیف دانشیار، از نامزدانی استند که بلندترین آرا را گرفتند.

هفده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، برای این نامزدان رأی دادند. قرار است رییس جمهور در جریان ۴۸ ساعت آینده هفت تن از نامزدانی را که بیشترین آرا را گرفته اند به کمیسیون مستقل انتخابات، پنج تن آنان را به کمیسیون‌ مستقل شکایت‌های انتخاباتی و دو تن دیگر را همچون کمیشنران هر دو کمیسیون برگزیند.

سه‌هفته پیش، پس از آن‌که قانون انتخابات تعدیل شد، رییس‌جمهور رییسان و اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را برکنار به لوی سارنوالی معرفی کرد. اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی متهم به فساد مالی و سوء استفاده از صلاحیت‌شان استند.

انتخابات ریاست‌جمهوری، قرار است در ۲۹ ماه سرطان سال آینده برگزار شود. ریاست‌جمهوری می‌گوید که با تغییر اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، تقویم برگزاری این انتخابات تغییر نخواهد کرد و انتخابات در زمان معیین آن برگزار خواهد شد.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده