رویترز: افغان‌ها یا قانون منع پولشویی را تصویب کنند یا وارد فهرست سیاه شوند!

به دنبال فشارهای کشورهای غربی بر افغانستان برای تصویب قانون منع پول‏شویی و جلوگیری از تمویل هراس‌‏افگنی، این بار گروه جهانی اقدام مالی در تازه‏‌ترین واکنشش درباره تصویب نشدن این قانون هشدار داده است که افغانستان خواه‏‌ناخواه قانون منع پول‏‌شویی و جلوگیری از تمویل هراس‌‏افگنی را در چند هفته‌‏ی آینده تصویب کند، در غیر آن بانک‏‌های این کشور در چند هفته‏‌ی آینده شامل فهرست سیاه خواهند شد.

در بخشی از گزارش گروه جهانی اقدام مالی چنین آمده است:«این قانون امکان دارد که تصویب شود و باید تصویب شود. افغانستان باید برابر با معیارهای جهانی، قانون منع پول‏‌شویی و جلوگیری از تمویل هراس‌افگنی را تصویب کند و یا هم در نشست ماه جون شامل فهرست سیاه شود

گروه جهانی اقدام مالی، نهادی است که معیارهای چگونگی مبارزه با پول‌‏شویی را به کشورها معین می‏‌سازد. در همین حال عتیق‏‌الله نصرت، سرپرست اتاق تجارت و صنایع افغانستان در گفت‏‌و‏گویی با طلوع نیوز از شورای ملی می‏خواهد تا هر چه زودتر قانون منع پول‌شویی و تمویل هراس‌‏افگنی را بدون کدام کمی و کاستی تصویب کند. آقای نصرت می‌‏افزاید در صورت تصویب نشدن این قانون، افغانستان با بحران اقتصادی شدیدی روبرو خواهد شد.

سرپرست اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: «ما از شورای ملی می‏خواهیم که به این روند سرعت بخشند و به گونه‌‏ای این قانون تصویب شود که بر بنیاد منافع کشور، منافع بخش خصوصی و منافع مردم استوار باشد. اگر کمبودهای جدی هم در این قانون وجود داشته باشد باید اصلاح شوند و در مدت کمی باید این قانون تصویب شود.» این مساله سبب نگرانی آگاهان امور نیز شده است. آگاهان امور به این باور هستند که اگر این قانون به زودترین فرصت تصویب نشود افغانستان دستاوردهای اندکی را که در بخش بازرگانی با کشورهای جهان داشته است از دست خواهد داد و با یک بحران اجتماعی و اقتصادی روبرو خواهد شد.

داکتر سیدیحیی اخلاقی، استاد دانشگاه در این باره گفت:«هشتاد درصد پرداخت‌‏ها و دریافت‏‌های بازرگانی جهانی بر بنیاد دالر صورت می‏گیرد. ما وقتی نتوانیم به علت مشکلات نظام بانکی امتعه‏ی مردم افغانستان را در وقت مناسب به آنان برسانیم این تأثیر منفی را برجا خواهد گذاشت و سبب افزایش قیمت خواهد شد و افزایش قیمت سبب افزایش نارضایتی در میان مردم و نارضایتی مردم سبب نارضایتی اجتماعی خواهد گردید

هرچند پیش از این مقام‏‌های افغانستان خواهان وقت بیشتر برای تصویب این قانون شده‏‌اند، اما جامعه جهانی با رد این خواست گفته است که افغانستان وقت کافی برای تصویب این قانون داشته است و این خواست افغانستان پذیرفته نخواهد شد.

این در حالی است که یک بخش مهم این قانون از سوی وزارت عدلیه حذف شده است و گفته می‏شود با تصویب قانونی که به مجلس نمایندگان فرستاده شده است نیز دردی درمان نخواهد شد و باید این قانون به گونه‏‌ی مکمل به مجلس فرستاده شود. از سوی دیگر و بر همین اساس هفته‏‌ی گذشته بانک‏‌های چین، معاملات پولی خود را با بانک‌‏های افغانستان بدون هشدار قبلی متوقف کردند که این مساله مشکلات زیادی را برای بازرگانان به باور آورده است.

رئیس بانک مرکزی در مصاحبه با رویترز خاطرنشان کرد: کشورهای غربی گفته‏‌اند که اگر قانون پول‏‌شویی در هفته‏‌های آینده تصویب نشود، بانک‏‌های افغانستان در فهرست سیاه بین‏‌المللی قرار خواهند گرفت.

اتحادیه مبارزه با پول‏‌شویی (FATF)، یک نهاد بین‏‌المللی که معیارهای مبارزه با پول‏‌شویی را در کشورها تعیین می‏کند، در جلسه‏‌ی ۲۲ جون تصمیم خواهد گرفت که بانک‏‌های افغانستان وارد فهرست سیاه بین‏‌المللی شوند یا خیر. قرار گرفتن بانک‏‌های افغانستان در فهرست سیاه بین‏‌المللی تاثیر مخربی بر اقتصاد ضعیف این کشور خواهد داشت.

هفته‏‌ی گذشته بانک‏‌های چین، معاملات پولی خود را با بانک‏‌های افغانستان بدون هشدار قبلی متوقف کردند که این مساله مشکلات زیادی را برای بازرگانان به باور آورده است. نورالله دلاوری، رئیس بانک مرکزی افغانستان به رویترز گفت:«ما منتظر می‏مانیم تا پارلمان با این مساله چه می‏کند.». وی افزود:«امیدواریم که کشورهای غربی از پیشنهاد تاخیر در مورد قرار گرفتن بانک‏‌های افغانستان درفهرست سیاه حمایت کنند زیرا در حال حاضر افغانستان درگیر انتخابات ریاست‏‌جمهوری است.» این مقام دولتی گفت: «این مساله با سفرای کشورهای غربی در یک نشست اضطراری در روز یکشنبه با حضور مشاور ارشد امنیتی ملی، مطرح شده است

مقام‏‌های خارجی می‏گویند که افغانستان زمان زیادی برای بحث روی این مساله داشته و نمی‏توان این تصمیم را به دلایل قانونی به تعویق انداخت. فرانز مایکل ملبین، سفیر اتحادیه اروپا به رویترز گفت:«من به شدت دولت افغانستان را تشویق به همکاری نزدیک با پارلمان برای منافع ملی و جلوگیری از بحران مالی کرده بودم

رئیس بانک مرکزی و دیپلومات‏‌های غربی میگویند: بانک مرکزی پیش‏‌نویس این قانون را آماده کرده؛ اما ماه‌هاست که کابینه روی آن بحث دارد و بسیاری از مفاد آن نیز حذف شده است. اما اگر این قانون به همین شکل کنونی نیز تصویب شود، می‏تواند بانک‏‌های افغانستان را از قرار گرفتن در فهرست سیاه بین‏‌المللی نجات دهد.

تاکنون مشخص نیست که چرا برخی از مواد پیش‏نویس این قانون حذف شده، اما دیپلومات‏‌های غربی و تحلیل‌گران بر این باورند که ممکن است این مواد توسط مقام‏‌هایی حذف شده باشد که از هدف قرار گرفتن قانون مبارزه با پول‏‌شویی نگران‏اند.

بانک‏‌های افغانستان در اوایل سال جاری از طرف سازمان بین‏‌المللی FATF در فهرست خاکستری تیره قرار گرفته‏‌اند. این بانک‏‌ها می‏‌گویند که قرار گرفتن در فهرست خاکستری تیره، بر فعالیت آنان تاثیر گذاشته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده