رییس‌جمهور غنی از طالبان خواست که با دولت گفت‌وگو کنند

دو روز پس از نشست طالبان و نماینده‌گان امریکا در قطر، رییس‌جمهور غنی از طالبان خواست که با دولت افغانستان گفت‌وگوها را آغاز کنند.

او که پس از چاشت امروز، در یک پیام ویدیویی در بارۀ صلح سخن می‌زند، گفت که طالبان باید خواست مردم را برای صلح لبیک بگویند: «طالبان دو انتخابات دارند؛ یا با ملت بزرگ افغانستان با یک صدا یک‌جا می‌شوند و یا وسیلۀ تطبیق اهداف بیگان‌گان می‌شوند.

من از طالبان می‌خواهم که پلان‌های شوم بیگانگان را کنار بگذارند و ارادۀ افغانی خودرا تمثیل کنند و به خواست افغان‌ها لبیک بگویند و با دولت مذاکرات جدی را آغاز کنند.»

آقای غنی گفت که قربانی جنگ‌‎ها افغان‌ها استند و باید ابتکار صلح نیز بدست افغان‌ها باشد.

او در بارۀ خطرات احتمالی توافق صلح نیز سخن زد: «ما به خاطری به تدبیر تأکید می‌کنیم که از تجربۀ زمان نجیب‌الله آگاهی کامل داریم. ما همه می‌دانیم که با او چگونه فریب داده شد. ملل متحد به وی تضمین تأمین صلح داده بود اما متأسفانه به فاجعه انجامید. من به حیث یک مسؤول و رهبر منتخب ۳۵میلیون افغان، از نقش فعلی منطقه و جهان آگاهی دارم و این را نیز می‌دانم که خطرها و تهدیدات احتمالی بعد از موافقۀ صلح کدام‌ها اند.

او گفت که در روند صلح، مذاکره دربارۀ وحدت ملی، حاکمیت ملی و حقوق شهروندان امکان‌پذیر نیست: «برای صلح ما یک پلان واضیح داریم. تعهد ما این است که صلح را تأمین می‌کنیم و جلو هرنوع فاجعۀ احتمالی و هم‌پاشی را می‌گیریم. اما ارزش‌هایی وجود دارد که غیرقابل بحث است؛ مثلا وحدت ملی، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، دولت مرکزی قوی و کارا وحقوق اساسی اتباع کشور.»

آقای غنی تأکید کرد که منافع ملی افغانستان که روابط شرکای بین‌المللی و منطقه‌یی براساس آن استوار است در روند صلح غیرقابل سازش است.

با این همه، آقای غنی اما گفت تعهد جدی و قوی برای صلح دارد تا به گفتۀ او دوران تاریک چهل سالۀ جنگ افغانستان را به پایان برساند: «تعهد ما به صلح یک تعهد بی‌ریا و سُچه است.»

رییس‌جمهور غنی در بارۀ حضور نیروهای خارجی نیز سخن زد. او گفت که نیروهای خارجی براساس یک ضرورت در افغانستان استند و بربنیاد یک طرح منظم این نیروها به صفر خواهد رسید: «حضور نیروهای خارجی بربنیاد یک توافق دوطرفه است، هیچ افغان نمی‌خواهد که نیروهای خارجی برای طولانی مدت در خاک آنان بمانند، اما حضور کنونی براساس یک ضرورت است و روی این ضرورت همیشه توجه شده است و می‌شود که شمار نیروهای خارجی باید چقدر باشد و ما تلاش می‌کنیم که شمار نیروهای خارجی را براساس یک طرح منظم به صفر برسانیم.»

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده