زعفران افغانستان بهتر از طلاي سرخ

به تاريخ اول ثور کنفرانس حمایت از كشت زعفران و تدوین راهبردی از سوی اداره انکشاف صادرات، ریاست تجارت، وزارت تجارت و صنایع کشور در شهرهرات گشایش یافت. اصیل‌الدین جامی، معاون ولایت هرات با استقبال از برگزاری این کنفرانس در ولایت هرات به عنوان یکی از تولیدکنندگان عمده زعفران در کشور گفت:« بیشترین کسانی که در شهرستان‌های ولایت هرات به کشت، تولید و بسته‌بندی زعفران روی آورده اند زنان می‌باشند.»

زعفران بر خلاف گفته برخی از افراد که آن را نبات وارداتی می‌دانند هفتصد سال قبل در ولایت هرات از سوی زمین‌داران کشت شده است. این نبات درحال حاضر بهای زیادی دربازارهای جهانی دارد و بدیل مناسبی برای کوکنارمحسوب می‌شود. این درحالیست که شرایط آب هوا و خاک در ولایت هرات زمینه مناسبی را برای کشت این نبات فراهم ساخته است.

رییس اداره انکشاف صادرات وزارت تجارت نیز طرح‌های آن وزارت را در خصوص افزایش کشت و برداشت نبات زعفران در کشور برشمرده گفت: «وزارت تجارت و صنایع با طرح‌ریزی فعالیت‌های خاص در نظردارد تا زعفران‌کاران را در ایجاد مارکیت مناسب همکاری نماید. خانم حبیب‌یار گفت: «در نه ماه گذشته صادرات نبات زعفران بالغ بر یک میلیون و هفتصد و 5هزار دالر عواید داشته که هفتاد فیصد این عواید متعلق به زعفران‌کاران ولایت هرات می‌باشد.»

زعفران افغانستان به دلیل کیفیت بالا رتبه یک را در بازارهای جهانی به خود اختصاص داده است. مجیدالله قرار، سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری گفته است فعالیت‌های اخیر این وزارتخانه در کشت و صادرات زعفران بسیار مهم و تأثیرگذار بوده است.

قرار اظهار داشت:« در سال جاری در حدود ۲۰۰ زارع تحت آموزش یادگیری روش‌های نوین کاشت، داشت و برداشت زعفران هستند که بعد از پایان دوره می‌توانند به دیگر زارعان آموزش دهند. وی همچنین افزود که یک تاجر افغانستانی می‌خواست در حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم زعفران افغانستان را به طور مستقل به اروپا صادر کند که این یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود.

وی افزود: «برگزاری ۱۱ نمایشگاه در افغنستان و چند نمایشگاه دیگردر خارج از کشور شرایط خوبی را برای بازار زعفران افغانستان فراهم کرده است. قرار گفت تاسیس اتحادیه تجار زعفران در ۱۴ ولایت کشور که به حمایت وزارت زراعت و آبیاری انجام می‌شود می تواند با اعطای قرضه به زارعین اوضاع را بیش از پیش بهبود ببخشد. وی افزود:«هم اکنون زعفران مرغوب افغانستان به کشورهای ایتالیا، استرالیا، کانادا و چین صادر می‌شود.»

اقتصاددانان می‌گویند با افزایش تولید زعفران، دولت باید تمام تلاش خود را برای فراهم کردن تسهیلات و امکانات لازم جهت سرمایه‌گذاری تجار بر روی این محصول به کار گیرد. کشت و زرع آسان، نیاز کم به آب، سازگاری آسان با آب و هوای نواحی غربی افغانستان و علاقه کشاورزان برای تولید این محصول باعث شده است کشت این محصول ارزشمند در افغانستان با رشد چشمگیری روبرو شود.

سید مسعود، از اقتصاددانان کشور می‌گوید:«عدم بازاریابی مناسب، عدم توجه تجار به بسته‌بندی مناسب و عدم رعایت اصول بهداشتی می‌تواند باعث کاهش قیمت زعفران کشور در بازارهای جهانی شود. وی در ادامه می‌افزاید: «زعفران از آنجایی که به آب کمتری نیاز دارد باید جایگزین گندم شود.»

این کارشناس اقتصادی افزود: “ زعفران باکیفیت که بیشتر در ولایت‌های بلخ و هرات کاشت می‌شود باعث شده است بازرگانان کشورهای گوناگون برای خرید آن و انتخاب زعفران افغانستان مراجعه کنند که این قضیه باعث سرازیر شدن ارزهای خارجی به داخل کشور شده است.» در همین حال عده‌ای از زارعین زعفران نگران کاهش کیفیت زعفران به دلیل کاهش سطح آموزش زارعین می‌باشند.

مقام‌های وزارت زراعت و آبیاری امیدوارند برای توسعه هرچه بیشتر محصول زعفران تمام تلاش خود را به کار گیرند.

قابل ذکر است تولید زعفران از۵۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۰۷ به ۳۰۰۰ کیلوگرم در سال جاری ارتقا یافته است. آموزش ۱۲۰۰۰ کشاورز برای کشت زعفران و فراهم نمودن ۱۸۰ دستگاه ماشین خشک کن زعفران از جمله دستاوردهای وزارت زراعت و آبیاری در طی سال‌های اخیر بوده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده