زمستان و نگرانی از توانمندی‌کمیته حالت اضطرار

هرسال با سرد شدن هوا، افزایش قیمت مواد سوخت، شهروندان کشور را نگران می‏سازد. یکی از شهروندان در کابل با فرا رسیدن زودرس سردی زمستان می‏گوید: «من کفش‏دوز هستم و توان ندارم چوب و یا بوره اره بخرم، بسیار مشکل است که من برای خانواده ده نفری خود نفقه آماده کنم

این شکایت و درد دل یک نفر نیست، بلکه متاسفانه بیشتر اعضای جامعه و شهروندان کشور با مشکلات و چالش‏‌های مضاعف اقتصادی و معیشتی مواجه می‏باشند. فرا رسیدن هر یک از فصل‏‌های سال مشکلات خاص خود را بر شهروندان آسیب‏‌پذیر تحمیل می‏‌نماید. صد البته که با فرا رسیدن فصل زمستان و سردی هوا این مشکلات چندین برابر می‏شود. زیرا مردم هنوز توانایی اقتصادی و مالی لازم را برای تامین مایحتاج زمستانی، به‏‌خصوص مواد سوختی را ندارند. مشکلات شهروندان هنگامی مضاعف می‏گردد که فشارهای وارده از چند سوی صورت می‏گیرد.

این در حالی است که هنوز فصل ریزش برف و باران زمستانی تازه آغاز شده است. از جانب دیگر متاسفانه هیچگونه دستگاه نظارتی و اجرایی که بر بازار کنترول داشته باشد و جلو اجحاف و استثمار اقتصادی سودجویان را بگیرد وجود ندارد. از لحاظ قانونی نیز متاسفانه تاکنون هیچ راهکاری در این راستا روی دست گرفته نشده و یا با وجود اعتراض‏‌های گسترده مردم به آن توجه نمی‏شود. این وضع درحالی شدت می‌یابد که همانند سال‌های گذشته مقام‌های مسئول همچون وزارت دفاع، احیا و انکشاف دهات، زراعت، انرژی و آب، کمیته حالت اضطرار و مبارزه با حوادث برای کمک‏رسانی به مردم در زمستان اعلام آمادگی کرده اند، ولی نکته مهم دراینجاست که این اعلام آمادگی‌ها در حد لفظ و وعده باقی می‏مانند که یا این که آمادگی کافی که بتواند گرهی از مشکلات جدی و وسیع مردم آسیب بگشاید وجود ندارد. بنابراین با وجود آنکه مقام‌های ذیربط هرسال از روی دست گرفتن تدابیر خبر می‏دهند اما همیشه در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها و برفکوچ جان‌های تعداد زیادی از مردم تلف و بیشتر آنان بی‏سرپناه می‌شوند. چنانچه برخی از اعضای مجلس نمایندگان در نشست استماعیه اعضای کمیته اضطرار با اشاره به مشکلات مردم در سال‌های گذشته و عدم رسیدگی این کمیته به مشکلات مردم، نسبت به اظهارات تازه این کمیته ابراز شک و تردید نمودند. یکی از اعضای مجلس نمايندگان در این ارتباط به خبرگزاری‌ها شک و تردید خود را اینگونه بیان داشته است كه مسئولين كميته حالات مبارزه با حوادث طبيعي، به وظايف شان عمل نكرده اند و اين مقام‌ها در حالي سهل‏‌انگاري مي‌كنند كه مردم عملاً شاهد باريدن برف و باران در مناطق كوهستاني هستند و سرماي شديد در اين ولايت‏‌ها روبه شدت گرفتن است.

مشکل یاد شده ریشه در مسایل گوناگون دارد. متاسفانه تاکنون هیچ دستگاهی در ارتباط با ریشه‌‏یابی و حل چنین مشکلاتی احساس مسئولیت ننموده و بر درد و مصیبت مردم چشم فرو بسته است. یکی از ریشه‏‌های اساسی چنین وضعی نهفته در فقر مضاعف کشور و جامعه می‌‏باشد. بر اساس ارزیابی‏‌های صورت گرفته افغانستان پس از سومالیا دومین کشور فقیر جهان خوانده می‏شود.

بی‏‌کفایتی یا ناتوانی حکومت در تامین حقوق شهروندان و دفاع از حقوق قانونی آنان در برابر هراس‏‌افکنان اقتصادی یکی دیگر از عوامل بی‏ثباتی در نرخ‏‌ها و قیمت‏‌های کالاهای اساسی، به‏‌خصوص مواد سوختی می‏باشد.

عامل دیگری که در بی‏ثباتی بازار کشور اثرگذار می‏باشد وجود شبکه‏‌ها و باندهای مافیایی اقتصادی یا به تعبیر دقیق‏‌تر هراس‏‌افکنان اقتصادی هستند. آنان به صورت علنی و در پناه قدرت به غارت و دزدی مشغول اند. حال این‌که بر طبق وعده‌ها و اظهارات اعضای کمیته اضطرار از رویدادهای ناگوار زمستان پیش روی تا چه اندازه پیش‌گیری خواهد شد و به مردم امدادرسانی صورت خواهد گرفت، موضوعی است که چگونگی آن را به روزهای آینده باید سپرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده