زنان افغان سخن می‌گویند (رونمایی سه کتاب در باره زنان)

مرکز معلومات افغانستان در دانشگاه کابل ACKU و مرکز فرهنگی و آموزشی بریتانیاBritish Council افتخار دارند که امروز( چهارشنبه، 16 حوت 1396 ) روز جهانی زن را با رونمایی سه کتاب درباره‌ی زنان تجلیل می‌کنند.

«سه‌گانه‌ی قربانیان خشونت » سه کتابی اند که سرگذشت زنان را‌در افغانستان به تصویر می‌کشند. قصه‌های زنانی در این کتاب‌ها گرداوری و به شیوه داستانی روایت شده اند که در شهرها و قریه‌ها به اشکال گونه گون خشونت را تجربه کرده اند. برنامه‌ی رونمایی، نقد وبررسی این کتاب‌ها با اجرای گروه سرود و اشتراک نويسندگان، فعالان مدنی، دانشجویان، استادان دانشگاه‌ها، نمایندگانی از دفتر یونسکو، بانک جهانی، مرکز فرهنگی بریتانیا، بنیاد اسیا و با حضور دیگر چهره‌های علمی و‌فرهنگی در تالار همایش‌های ACKU برگزار شد.

این سه کتاب الهام گرفته شده از داستان‌هایی واقعی زنان و رویدادهای خشونت‌بارعلیه زنانی است که به نحوی در خانه و یا در اجتماع مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

در این کتاب‌ها به طور خاص سرگذشت زنانی از هلمند، قندهار، بامیان، بدخشان، هرات و ننگرهار به شیوه داستانی به تصویر کشیده شده است.

زنان در افغانستان همواره در معرض آسیب‌هایی چون خشونت‌های خانوادگی، برداشت‌های نادرست از مذهب، آداب و رسوم نادرست، بی‌سوادی، کمبود اطلاعات درباره‌ی حقوق بشر قرار داشته است و در این میان صدای زنان مخصوصا در مناطق دور افتاده کمترشنیده شده است و یا توسط وضعیت اجتماعی فرهنگی مردسالارانه نادیده انگاشته شده است.

در بسیاری موارد، دیدگاه‌های زنان درباره‌ی مسایل ملی، محلی و حتی خانواگی به درستی شنیده نشده یا فرصتی برای شنیدن برای زنان داده نشده است. بخشی از این واقعیت ناشی از این بوده بستر و زمینه‌ی ابراز نظر برای زنان فراهم نبوده است.

تلاش ما بر این است که فرصتی برای زنان فراهم شود تا در باره‌ی خودشان سخن بگویند و از ستم‌هایی که بر آنان می‌رود دادخواهی کنند.

« زنان فراموشده»، « خشم ییلاق» و « معجزه‌ی زن بودن » در شش‌هزار نسخه به زبان‌های فارسی و پشتو از سوی برنامه‌ی توانا /ABLE مرکز معلومات افغانستان چاپ شده و قرار است به‌صورت گسترده در ۳۴ ولایت کشور توزیع شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده