زنان در حکومت کرزی

یکی از شعارهای حکومت کرزی حمایت از زنان بود و نه تنها حکومت کرزی به حمایت نمادین از زنان متعهد بود بل کمک‏‌های زیادی از این طریق به کشور سرازیر گردید؛ کمک‏‌هایی که هنوز معلوم نیست در کجا و چگونه به مصرف رسید.

حکومت کرزی که در روزهای پایانی ریاست‌‏جمهوری خود سر می‏برد، تا اکنون نتوانسته در تعهدات خود در قبال زنان به گونه‌‏ای شایسته عمل کند و زنان در دوران وی حضور جدی درعرصه‌‏های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشند.

حکومت کرزی نمونه‏‌ی خوبی از حکومتی نمادین و مثالی از رشد و گسترش فساد اداری در سطح دنیا به شمار می‏رود. شاید آقای کرزی به عملکردها، دستاوردهای خود در زمینه‏‌ی‏ رشد و توسعه‏‌ی کشور به خود ببالد، چنانچه در گفت‌‏وگوهایی که در این زمینه با رسانه‏‌ها داشته از دوره‏‌ی حکومت‌داری خود به نوعی احساس رضایت‌مندی نشان داده است. وی هرچند که به نواقص و کاستی‏‌ها نیز اشاره کرده، اما بیش از این که ما به دستاوردهای حکومت کرزی در دوره‏‌های بر سر قدرتش افتخار کنیم کمبودها و سیاست‏‌های بعضاً غلط و نادرست وی به‏‌خصوص در قبال مبارزه جدی با فساد اداری و مبارزه با مواد مخدر و فراهم‏‌آوری محیط سالم برای زندگی و حضور فعال زنان بدون دغدغه‏‌های محیطی و اجتماعی باید اشاره کنیم.

هرچند که زنان در پُست‏‌ها و مقام‏‌های بالایی در اجتماع و سیاست و با شکستن سقف‏‌های شیشه‏‌ای استخدام و ممانعت‏‌های سنتی وسیستماتیک به کار مصروف شده اند، اما به دلایل زیاد هنوز به سطح بالای ظرفیت‏‌های سیاسی و اجتماعی نرسیده‏‏‌اند.

اما ازسطح بالای اجتماع که بگذریم، در سطح زندگی روزمره زنان با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که شاید به نظر ساده و بی‏‌اهمیت باشند، اما اگر دقیق باشیم این مسایل در خود یکی از جنجالی‏‌ترین مسایلی اند که زنان روزانه در زندگی با آن‏ها مواجه می‏‌باشند.

این مسایل از اذیت و آزارهای خیابانی گرفته تا چالش‏‌های خانوادگی همه و همه باعث تشویش و نگرانی زنان هستند و حکومت باید به مسایل زنان جدای از دیدگاه‏‌های سیاسی توجه می‏کرد.

اگر حکومت صادقانه برای زنان و برای ارتقای کمی و کیفی آن‏ها در عرصه‏‌های گوناگون فعالیت می‏کرد و زمینه‏‌های مستحکم‌تری را برای تداوم فعالیت‏‌های مفید و موثر زنان در اجتماع فراهم می‏‌آورد شاید حکومت فعلی کمتر با انتقادهای جهانی و ملی برای کم‏کاری در حیطه رشد زنان مواجه نمی‏‌شد.

اما حکومت و نهادهایی که در خصوص رشد و تقویت نهادهای زنانه کار و فعالیت کردند فقط خواستند سطحی و مقطعی و پروژه‏‌ای به زنان و چالش‏‌ها و مصایب آن‏ها توجه کنند و کردند.

برخورد مقطعی با چالش‏‌های زنان نه تنها از این چالش‏‌ها نکاست بل در اکثر موارد دشواری‏‌های دیگری را به بار آورد. چالش‏‌هایی که می‏شد با توجه اساسی به آن‏ها و کار صادقانه به راحتی از راه برداشته شوند اما عدم صداقت حکومت و نهادهایی که در این زمینه کار می‏کردند زنان هم‏چنان در وضعی به سر می‏‌برند که اگر زیاد بدبین نباشیم شاید تفاوت چندانی با ده سال قبل نداشته باشد.

هر چند پیشرفت‏‌هایی هم صورت گرفته و این گونه نبوده است که هیچ کاری نشده است و کارهای صورت گرفته قابل انکار نیست، اما آن گونه که انتظار می‏رفت و زنان انتظار داشتند کارهای اساسی و جدی برای حضور و مشارکت موثر ومفید زنان انجام نشده است.

تعهدات برای زنان در جای خود باقی مانده است و وضع زنان بهبود نیافته است و چالش‏‌های دیگری نیز ممکن است در راه باشد و حکومت توانایی مقابله با چالش‏‌های زنان را نداشت و اگر می‏داشت صادقانه در این زمینه کار نکرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده