ساخت صد هزار آپارتمان در کابل

در جلسه کمیته اقتصادی شورای وزیران مورخ25سرطان که به ریاست محمد کریم خلیلی، معاون رئیس‏جمهور و رئیس آن کمیته برگزار شد، ساخت یک صد هزار آپارتمان مورد بحث قرار گرفت.

بربنیاد معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست‏جمهوری دراین جلسه، نخست مشکلات و چگونگی قرارداد سرمایه‏گذاری مشترک بین ریاست تصدی خانه‏سازی و شرکت یستوک و روس اندسترویه ستروی، از کشور روسیه برای ساخت این آپارتمان‏ها، مورد بحث و برسی قرار گرفت و وزیر امور شهرسازی در مورد قرارداد بین تصدی خانه‏سازی با شرکت‏های روسی برای ساخت این آپارتمان‏ها معلومات ارائه نمود.

کمیته ضمن با اهمیت خواندن سرمایه‏گذاری در بخش خانه‏سازی، چگونگی مشکلات در قرارداد متذکره را مورد بحث و بررسی قرار داده و فیصله نمود که کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارت‏های مالیه، خارجه، اقتصاد، عدلیه و امور شهرسازی به سرپرستی مشاور ارشد اقتصادی رئیس‏جمهور مشکلات موجود در قرار داد متذکره را بررسی نموده و به کمیته گزارش دهد تا در رابطه تصمیم گرفته شود.

کمیته همچنین مشکل صدور روادید جاده‏ای برای وسایط تانکری با پلیت ترکمنستان و انتقال مواد نفتی آن کشور به افغانستان را نیز به بحث گرفته و وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی گزارش داد که از مدتی به این طرف مالکان موترهای تانکر در ولایت هرات اعتراض دارند که تانکرهای نفت‏کش با پلیت ترکمنستان به صورت یک‏جانبه مواد نفتی را از کشور ترکمنستان به ولایت هرات انتقال داده و این مسأله سبب شده است که تانکرهای افغانی بیکار شوند.

وزارت بازرگانی و صنایع و همچنین اتاق‏های تجارت اظهار داشتند که موترهای متذکره از بازرگانان افغان بوده و آن‏ها به دلیل بالابودن قیمت انتقال توسط تانکرهای افغانی با پرداخت روادید جاده‏ای از تانکرهایی با پلیت ترکمنستان استفاده می‏نمایند.

از سوی دیگر کمیته اقتصادی شورای وزیران به منظور جلوگیری از افزایش قیمت تیل و سهولت در عرصه تجارت، فیصله نمود که تا دو ماه دیگر به بازرگانان اجازه داده شود که انتقال مواد نفتی از کشور ترکمنستان را همچنان ادامه داده و در این فرصت تانکرهای نفت‏کش که مواد نفتی را از ترکمنستان به ولایت هرات انتقال می‏دهند، در چوکات اتحادیه‏های صنفی تنظیم شده و وجایب خود را به دولت افغانستان پرداخت نمایند.

در بخش دیگر جلسه، طرح ایجاد شرکت انکشافی وادی‏ ننگرهار توسط وزارت کشاورزی، آبیاری ومالداری به کمیته ارائه شد.

وزیر زراعت گزارش داد که توجه به پروژه انکشافی وادی ننگرهار می‏تواند با دستاورد های بسیار اقتصادی همراه باشد.

این وزارت با درنظرداشت اهمیت اقتصادی این پروژه در توسعه درآمد و توسعه میزان تولید محصولات کشاورزی، تغییر شخصیت حقوقی پروژه وادی ننگرهار را به شرکت محدودالمسؤلیت دولتی پیشنهاد نمود.

کمیته از تلاش وزارت کشاورزی در جهت توجه به پروژه انکشافی وادی ننگرهار و طرح تغییر آن به شرکت محدودالمسؤلیت دولتی به گرمی استقبال نموده و آن را یکی از پروژه‏های درآمدزا و دارای اولویت اقتصادی در کشور عنوان نمود.

مسوده طرح حمایت از صنعت چرم و بوت‏دوزی از دیگر موضوعاتی بود که در جلسه کمیته به بررسی گرفته شد.

در مسوده این طرح حمایتی که از سوی وزارت بازرگانی و صنایع تهیه شده آمده بود که افغانستان به عنوان یکی از مستعدترین و با سابقه‏ترین کشورهای تولیدکننده پوست قره قل و چرم، امروز نیز می‏تواند زمینه اشتغال را برای شمار زیادی از شهروندان کشور فراهم نماید.

کمیته جزئیات این طرح را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار داده و از اقدام وزارت بازرگانی و صنایع برای توجه به صنعت چرم که در گذشته یکی از اقلام صادراتی کشور بوده است ابراز قدردانی نموده و به منظور تقویت صنایع داخلی و توسعه اشتغال‏زایی در کشور طرح یادشده را مورد تأیید قرار داد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده