سازمان ملل: ماه گذشته، مرگبارترین ماه برای غیر نظامیان در افغانستان بود

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که تلفات غیر نظامیان در ماه گذشته میلادی (ژوئیه) به بلندترین سطح خود در مقایسه با ۲۶ ماه گذشته رسیده است.

در گزارش سازمان ملل که امروز (۱۲ اسد/مرداد) منتشر شد، آمده است که در ماه ژوئیه سال جاری میلادی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. این نهاد آمار جداگانه‌ای از تعداد کشته‌ شده‌ها و زخمیان در ماه یاد شده نداده است.

سازمان ملل تصریح کرده که عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در این ماه، عناصر ضد دولتی بوده‌اند.

براساس این گزارش، از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی به اینسو تلفات غیر نظامیان در ماه ژوئیه بلندترین آمار را نسبت به دیگر ماه‌ها داشته است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته با افزایش تلاش‌ها برای صلح در هفته‌های اخیر، درگیری‌ها نیز در افغانستان افزایش یافته است.

آقای یاماموتو از طرف‌های درگیر خواسته تا درگیری‌ها را به تصور اینکه با این کار در گفت‌وگوها موقف قوی‌تری به آنها داده خواهد شد، شدت نبخشند.

در این گزارش از حمله مرگبار گروه طالبان به مرکز لوژستیک ارتش در کابل، حمله بر فرماندهی پلیس قندهار، حمله بر اداره امنیت ملی در غزنی، حمله به دفتر روند سبز در کابل، هدف قرار گرفتن مینی‌بوس (کاستر) حامل تعدادی از کارمندان وزارت معدن در مقابل دانشگاه کابل به عنوان حملات مرگبار در ماه گذشته یاد شده است.

در این گزارش آمده که استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده توسط عناصر مخالف دولت عامل بیش از ۵۰ درصد از تلفات غیر نظامیان در ماه ژوئیه بوده است.

سازمان ملل متحد گفته که تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای طرفدار دولت به ویژه در حملات هوایی و بازرسی، هنوز نگران کننده است.

این سازمان از طرف‌های درگیر خواسته تا در مطابقت به قوانین بین‌المللی عمل کنند و از حملات مستقیم بالای غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی خودداری کنند.

این نهاد چهار روز قبل در گزارشی اعلام کرد که در شش ماه اول سال جاری میلادی هزار و ۳۶۶ غیرنظامی به دست طرف‌های درگیر در افغانستان کشته شده‌اند که عامل کشته شدن ۷۱۷ غیرنظامی نیروهای دولتی و عامل مرگ ۵۳۱ غیرنظامی شورشیان مخالف دولت بوده‌اند

به گفته این نهاد در این شش ماه شمار غیرنظامیان افغان که به دست نیروهای مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند، ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

همچنین در آن گزارش آمده که در شش ماه اول سال جاری میلادی تلفات غیر نظامیان توسط نیروهای طرفدار دولت ۳۱ درصد افزایش یافته و بیشتر این تلفات به حمله‌های هوایی مربوط می‌شود.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده