سانفرانسیسکو قرنطینه شد

مقام‌های سانفرانسیسکو و شهرهای حومه آن که مجموعا ۷ میلیون سکنه دارد به مردم دستور داده‌اند که در خانه‌های خود بمانند. آنها فقط برای خرید دارو و غذا می‌توانند از خانه خارج شوند. این دستور از سه‌شنبه شب به مدت سه هفته به اجرا در خواهد آمد. همزمان بسیاری از ایالت‌های آمریکا مدارس، رستوران‌ها و میکدها را تعطیل اعلام کرده‌اند؛ از جمله نیویورک و لس‌آنجلس.

در همین حال، سه ایالت نیویورک، نیوجرسی و کانتیکت در تصمیمی سه جانبه تمام رستوران‌ها، سینماها، میکده‌ها، سالن‌ها ورزشی، مدارس و دانشگاه‌ها را “تا اطلاع ثانوی” تعطیل کردند بلکه بتوانند از شتاب سریع ابتلا به ویروس کرونا در میان میلیون‌ها نفر از ساکنان این سه ایالت بکاهند.

پنسیلوانیا، کالیفرنیا، واشنگتن دی‌سی، میشیگان، اوهایو، ماساچوست، ایلینوی و واشنگتن هم از ساکنان خود خواسته‌اند که به رستوران‌ها و میکده‌ها نروند و در خانه بمانند.

دیوان عالی آمریکا که بالاترین مرجع قضایی این کشور است برای نخستین بار در یک سده گذشته، جلسات مباحثه قضات خود را تعطیل کرده است.

همزمان در ایالت کنتکاکی قاضی به پلیس دستور داده مرد ۵۳ ساله‌ای که با وجود مثبت بودن تست کرونا از در قرنطینه ماندن خودداری می‌کرد را تحت نظر بگیرد.

در تگزاس هم پلیس یک نفر را که به دروغ در فیسبوک مدعی شده بود به ویروس کرونا مبتلا شده را دستگیر کرده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان خبر داده که مجتمع تفریحی مارالاگو در فلوریدا که متعلق به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست برای شستشو و ضدعفونی کردن فعلا بسته شده است. این تصمیم پس از ان گرفته شد که چند نفر از میهمامان این مجتمع در چند روز گذشته کرونا مثبت اعلام شدند از جمله مدیر ارتباطات رئیس جمهوری برزیل که با دونالد ترامپ و مایک پنس هم عکس یادگاری گرفته بود.

از انتخابات چه خبر؟

شیوع ویروس کرونا بر انتخابات داخلی حزب دموکرات هم تاثیر گذاشته است.

این رقابت‌ها که اکنون به دو چهره اصلی یعنی جو بایدن و برنی سندرز محدود شده قرار است روز سه‌شنبه، ۱۷ مارس، در چند ایالت کلیدی از جمله فلوریدا برگزار شود.

علاوه بر فلوریدا، آریزونا و ایلینوی هم روز سه‌شنبه انتخابات مقدماتی خود را برگزار می‌کنند. قرار بود ایالت اوهایو هم همزمان با این سه ایالت دیگر رای گیری کند اما فرماندار این ایالت پس از آن که دادگاه با درخواست تعویق این انتخابات مخالفت کرد، طی حکمی در اوهایو وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد و به این ترتیب توانست برگزاری انتخابات حزب دموکرات را به تعویق بیندازد.

ایالت های جورجیا، لوئیزیانا و کنتاکی پیش‌تر اعلام کرده بودند که انتخابات در این سه ایالت را به تعویق اندخته‌اند. ایالت وایومینگ هم رای گیری حضوری را منع کرده اما انتخابات از طریق آنلاین و یا ارسال برگه رای از طریق پست برگزار خواهد شد.

شب گذشته مناظره میان جو بایدن و برنی سندرز در شبکه سی‌ان‌ان هم با شکل و هوایی متفاوت برگزار شد. دو نامزد با هم دست ندادند. در فاصله چند متری یکدیگر ایستادند. مجری ها هم با فاصله نشستند و مهم‌تر از همه برخلاف معمول، هیچ تماشاگری در سالن مناظره حضور نداشت.

همه اینها در حالی روی داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، عصر دوشنبه از همه مردم این کشور خواست که در خانه‌هایشان بمانند و از شرکت در تجمع‌های بالای ۱۰ نفر پرهیز کنند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده