سایه امید و ناامیدی، در نتیجه انتخابات

هرچند برگزاری دور سوم انتخابات ریاست‌‏جمهوری کشور با شور و استقبال بی‏نظیر مردم آغاز گردید و همراه با استقبال و احساساتی بود که تحسین داخلی و جهانی را برانگیخت، اما متاسفانه در ادامه آن وضع و شرایط بسیار ناگوار و فاجعه‌‏باری رخ نمود که نه تنها آن خوشی‌ها و خوش‏‌بینی‌ها و انتظارهای برحق را در سایه تردید و ناکامی قرارداد بل به جهانیان چنین تبارز گردید که افغانستان هنوز برای دریافت آموزه‌های دموکراسی و بستر تحقق یک نظام مردم‏‌سالار فاصله زیادی دارد. تصویر و تلقی که امروز از کشور در ذهن جهانیان وجود دارد در واقع کشور را بار دیگر به پرتگاه سقوط و تنزل موقعیت درمیان کشورها و ملل جهان قرارداده است.

برخلاف آنچه که پس از سال 2001 نوعی نگرش مثبت از مردم ما در سپهر بین‏‌المللی ایجاد شده بود، اینک بال‌اتفاق این گمانه وجود دارد که سیاست‏‌مداران افغانستان هنوز کودکانی بیش نیستند که چیزی جز بازی‌گوشی و تمرد هم‏چون یک شاگرد ناخلف از فهم و تجربه و کشورداری فراتر نیاموخته‏‌اند. سیاست‏‌مداران افغانستان در ایجاد بحران و پخش پارازیت‌های منفی در جهان هنر بی‏‌مانندی دارند، اما در راستای اقدام‌های مثبت، به‏‌خصوص کشورداری از بی‏‌هنرترین‌ها هستند.

جنجال‌ها و رسوایی‌های انتخاباتی که از بی‏‌کفایتی حکومت و عدم درک و ظرفیت سیاست‏‌مداران کشور سرچشمه می‌گیرد سبب گردید که وزیرخارجه امریکا دوبار به کشور سفرنموده و اقدام به آشتی دادن طرف‌های انتخاباتی نماید. در آخرین سفر وزیر خارجه امریکا میان نامزدهای انتخاباتی توافق صورت گرفت که هرچه سریع‏تر و صادقانه برای رفع بحران و نگرانی از کشور پای پیش نهاده و در چهارچوب تفاهم ملی بازشمارش آرا را پیش برده و نتایج آن را اعلام دارند. نامزدهای انتخاباتی نیز به مردم افغانستان و جهانیان وعده سپردند که به توافق صورت گرفته متعهد بوده و عمل خواهند نمود. دقیقاً در راستای چنین اهداف و برنامه‏‌ای بود که کمیسیون‌های ملی جهت تحقق توافق‌های صورت گرفته از سوی ستادهای نامزدهای انتخاباتی ایجاد گردید. در طی این مدت کمیسیون‌های یادشده فعالیت خود را آغاز نموده و به پایان رسانیده‏‌اند.

اما آغاز و پایان فعالیت این کمیسیون‌ها و نیز اظهارات نامزدهای انتخاباتی بار دیگر مردم را در شرایط برزخی قرار داده است. یعنی این که هنوز چشم‏‌اندازتلاش‌ها برای توافق سیاسی و یا اعلام نتایج انتخابات به صورت شفاف معلوم نیست. فضای عمومی و به‏‌خصوص وضع امنیت کشور بدین جهت به شدت ملتهب و نگران‏‌کننده و با گسترش و شدت ناامنی روبرو است. نامزدهای انتخاباتی و سخنگویان‏‌شان از یک سوی اظهارات امیدوارکننده برای مردم بیان می‌دارند، اما از جانب دیگر درگیری‌های فیزیکی در کمیسیون انتخابات و اظهارنظرهای مغایر با روحیه ملی از سوی برخی از اعضای ارشد نامزدهای یادشده برخوش‏‌بینی‌های اعلام شده آب سرد می‌ریزد.

به طور مشخص در آخرین اظهارنظرها اعلام گردید که ساختار تشکیل وحدت ملی و روند شمارش آرا به خوبی و بدون وقفه جریان دارد و به زودی نتایج آن مشخص خواهد شد. هنوز پایان این جملات و سخنان خوش‏‌بینانه به گوش مخاطبین نرسیده بود که سخن از عدم توافق و عدم دست‌یابی به توافق مشترک و نیز تهدیدها و اعلام مخالفت‌های گوناگون از ستادهای انتخاباتی مخاطبین را مدهوش و نگران ساخت. چنانچه در گزارش‌ها آمده است که مذاکره‌کنندگان دسته‌های انتخاباتی در مورد صلاحیت‌ها و وظایف رئیس اجرایی که از آن به صدراعظم اجرایی تعبیر می‌شود، به نتیجه نرسیده‌اند و موضوع به دو نامزد، ارجاع گردیده است. در این راستا یکی از نامزدان ابراز امیدواری کرده است که موضوع را با رقیبش حل‌ و فصل خواهد نمود.

این‌گونه ابراز نظرها و اعلام موضع چندگانه از سوی ستادها و سخنگویان یا طرفداران و حامیان نامزدهای انتخاباتی افزون براین که غیرمسئولانه می‌باشد در واقعیت چشم‌انداز انتخابات را در هاله‏‌ای از تاریکی فرو خواهد برد و تمام نقطه‌های امید را خاموش خواهد ساخت. در نهایت ذهنیت ایجاد شده و تاثیرعینی آن سبب می‌شود که مردم نسبت به آینده وضع سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور، امید خویش را از دست بدهند. حقیقت آن است که مردم انتظار دارند که مشکلات مربوط به انتخابات هرچه زودتر پایان یابد و این روند ملی از بن‌بستی که بدان گرفتار شده است رهایی یابد؛ بنابر این نامزدهای انتخاباتی و طرفداران‏‌شان از هم اکنون باید احساس و وجدان مردم‏‌دوستی و تعهد به منافع ملی و کشور را- اگر چیزی باقی مانده باشد- در رسیدن به هدف یادشده، قاطعانه نشان دهند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده