ستیز با هم‌پیمانان اروپایی

سیاست خارجی دولت جدید امریکا بر خلاف دوران اوباما ، در مدار ستیز با متحدان اروپایی قرار گرفته و این اختلافات در پی تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس‌جمهوری این کشور در خروج از برجام نمایان تر شده است. نزدیک به یک‌سال و نیم از عمر دولت ترامپ می‌گذرد و در این مدت، خصومت کاخ سفید علیه ایران بیش از هر دوره‌ای قوت گرفته است؛ وضعیتی که بی‌تاثیر از نفوذ لابی یهودی ایپک مقامات صهیونیستی مستقر در فلسطین اشغالی و سران برخی کشورهای عربی منطقه نیست. در این میان اما امریکا مسیر انزوا و انشقاق از هم‌پیمانان اروپایی را می‌پیماید.

با برجام، روابط اروپا و امریکا تعیین تکلیف شد و هم‌زمان با قرار گرفتن دشمنان منطقه‌ای ایران پشت سر سیاست‌های کاخ سفید، ایالات متحده متحدان سنتی خود را در جبهه‌ای واحد و در مقابل خود می‌بیند. به‌ویژه پس از تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا بیش از پیش به ضرورت پیشبرد سیاست‌های مستقلانه از کاخ سفید در قبال ایران متقاعد شد.

رییس‌جمهوری امریکا تصور می‌کرد پس از پشت پا زدن به برجام، دیگر بازیگران جهانی را در کنار خود یافته و این توافق مهم بین‌المللی را در مرحله اجرا متوقف خواهد کرد. به محض اعلام رسمی‌خروج امریکا از برجام، سفرهای دیپلماتیک برای بررسی شرایط جدید آغاز شد که سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به چین، روسیه و اروپا از آن جمله بود.

همچنین آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سفری به روسیه با «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری در ارتباط با آینده برجام و راه‌های مقابله با تهدیدات امریکا گفت‌وگو کرد. در دیداری که بین مرکل و پوتین انجام گرفت دو طرف بر ضرورت پایبندی به برجام تاکید کردند و صدراعظم آلمان از تلاش اروپا برای ایجاد شبکه‌ای مطمئن برای شرکت‌های اروپایی سخن گفت؛ شبکه‌ای که می‌تواند جو روانی ایجاد شده از سوی امریکا را تعدیل و سرمایه‌گذاران خارجی را به ادامه همکاری با تهران تشویق کند. علاوه بر مرکل، در روزهای آینده روسیه هم میزبان «امانوئل مکرون» رییس‌جمهوری فرانسه خواهد بود تا پیوند حامیان برجام تعمیق یابد.

کشورهای اروپایی که از تیرماه سه سال پیش، همواره حمایت و پایبندی خود به برجام را آشکارا نشان داده‌اند، در این روزها نیز به تکاپو افتاده‌اند. تهدیدات امریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌ها از یک طرف و هشدار ایران برای تضمین برجام از طرف دیگر، سران بروکسل را بر آن داشته است تا با همیاری دیگر طرف‌های توافق راه‌هایی برای نجات برجام بیابند.افزون بر سفرهای برجامی، در روزهای گذشته رهبران اروپا برای حفظ برجام تشکیل جلسه داده‌اند تا کارآمدترین راه‌های بی اثرسازی یا دست‌کم کاهش تاثیر تحریم‌های آتی امریکا را برگزینند، همانند «قانون مسدود ساز» که چند روز پیش در بیانیه کمیسیون اتحادیه اروپا انعکاس یافت؛ قانونی که دو دهه پیش برای محافظت از کمپانی‌های اروپایی در مقابل تحریم امریکا علیه کشورهای لیبی، کوبا و ایران به تصویب رسیده، اما مسکوت مانده بود.

  • هلال

0 پیام برای این مطلب ثبت شده