سخنرانی در جمع کودکان ضیا دانش

یکی از خصوصیات استاد شهیدکاظمی، توانایی ویژه ایشان در برقراری ارتباط با تمام اقشار جامعه بود. نفوذ کلام، برخورد صمیمانه و متواضعانه، احترام به همه اقشار مردم و… از خصوصیات ممتاز و برجسته‌‏ی ایشان بود که او را به عنوان یک رهبر متفاوت و محبوب همه طیف‌ها و نژادهای مختلف کشور ساخته بود.

خاطره‏ای از ایشان به یاد دارم که گوشه‌ای از توانایی ایشان در برقراری ارتباط با اقشار و طیف‌های مختلف را نشان می‏دهد و درعین حال بیانگر اهتمام استاد به تمام افراد جامعه بود. در یکی از شعبات بنیاد فرهنگی سینا- که مورد حمایت معنوی استاد شهید بود- به مناسبت روز معلم، محفل گرامیداشت برگزار کردیم و حدود 150 نفر از شاگردان این شعبه و تعدادی از معلمان و خانواده‏‌های شاگردان و معلمین نیز اشتراک داشتند.

از استاد شهید دعوت کردیم که وقت بگذارند و در این محفل سخنرانی کنند. ایشان نمی‌دانست که مخاطبان‏‌شان بیشتر کودکان هستند و ما هم به ایشان چیزی نگفته بودیم. علی‏رغم مصروفیت فراوانی که در وزارت داشت، به خاطر ماهیت فرهنگی محفل، قبول کرد که برای سخنرانی بیاید. وقتی که ایشان و همراهان آمدند، من و همکاران‏مان مضطرب بودیم که مبادا استاد از اینکه در محفلی با این خصوصیت دعوت شده، ناراحت و آزرده‏خاطر شوند و این پرسش‌‏ها مرا همچنان نگران می‏کرد که استاد چگونه با این مخاطبان متفاوت سخن خواهد گفت و چه برای این‏ها خواهد گفت و آیا این مخاطبان سخنان استاد را خواهند فهمید و… حتا گاهی تصور می‏کردم که ممکن است استاد کاظمی محفل را ترک کند اما ایشان تا آغاز برنامه‌ی سخنرانی همواره تبسم بر لب داشت و به نظر می‌رسید که از شور و شوق دانش‌‏آموزان و آموزگاران لذت خاصی می‏برد.

وقتی که ایشان برای سخنرانی پشت تربیون رفت- برخلاف انتظار- چنان شیرین و شیوا و متناسب با فضای محفل سخن ‌گفت که تمام حاضران به‌‏ویژه دانش‌‏آموزان به وجد آمده بودند. شهید کاظمی در باب ضرورت سواد‏اندوزی، علم و دانش چنان به زبان ساده و شیوا بیان سخن می‌کرد که برای کودکان قابل فهم بود.

آن روز، سی و پنج دقیقه سخنرانی ایشان با شور و اشتیاق خاص همگان روبرو شد.

بعد از این سخنرانی زیبا و شیوا، تصمیم گرفتیم که محتوای سخنان ایشان را به عنوان پرسش مسابقه طرح کنیم و جالب بود که اکثریت قریب به اتفاق حاضران به سوالاتی که از متن سخنان استاد طرح شده بود، جواب درست دادند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده