سرمايه‌گذاران جايگزين سربازان

هفته گذشته خبري داشتيم مبني بر اينكه: وزارت بازرگانی و صنایع افغانستان تفاهمنامه‌ای را به منظور توانمندسازی زنان متشبث در افغانستان با سفارت امریکا در کابل امضا نموده بود. اينك و به دنبال امضاي تفاهم‌نامه‌ مرحله قبلي اتاق بازرگانی؛ صنایع افغانستان و آمریکا روز شنبه گذشته نشستی را به منظور رشد سرمایه‌گذاری و تحکیم روابط بازرگانی در سطحي وسيع‌تر میان هردو کشور برگزار کرد.

انورالحق احدی، وزیر بازرگانی و صنایع کشور در این نشست رشد سرمایه‌گذاری را در کشور ارزنده توصیف نموده گفت: «اقتصاد افغانستان در سال‌های گذشته متکی به کمک‌های کشورهای خارجی بوده، بنائاً اگر این کمک‌ها قطع شوند، مردم افغانستان شاهد بحران اقتصادی خواهند بود.» وی افزود:«اما براساس تلاش‌های دولت در راستای توسعه اقتصادی و تعهدات جامعه جهانی در این زمینه، می‌توانیم بعد از سال ۲۰۱۴ شاهد تحول اقتصادی خوبی باشیم.»

وزیر بازرگانی و صنایع کشور تصریح کرد: «افغانستان از میان ۱۸۷ کشور در جهان، بیست و سومین کشوری است که زمینه‌های سرمایه‌گذاری در آن به گونه فروان موجود است که از جمله می‌توان سرمایه‌گذاری در بخش‌های سنگ مرمر، کشمیره، صنعت قالین و میوه‌جات را نام برد. به گفته وی، در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری در بخش‌های مواد ساختمانی درآمد خوبی برای بازرگانان کشور داشته است زیرا براساس آمارها سالانه درحدود ۷۰۰ میلیون دالر تقاضا برای واردات سیخ گول در کشور موجود است.» او گفت: همچنین سالانه با هزینه ۴۰۰ میلیون دالر گوشت و تخم مرغ از کشورهای مختلف به خصوص برازیل وارد کشورمان می‌شود.»

در همین حال، دان رایتر، رئیس اجرائیوی اتاق بازرگانی امریکا می‌گوید:«افغانستان در شرایط حساس اقتصادی قرار دارد، به همین منظور روابط بازرگانی و سرمایه‌گذاری بازرگانان امریکایی برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال‌زایی بسیار موثر خواهد بود.» او گفت: «براساس تعهدات، همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی برای سال‌های متمادی میان هر دو کشور ادامه خواهند داشت و هیچگاهی زد‌وبندهای سیاسی بر این روابط تاثیرات منفی به جا نخواهند گذارد.»

رئیس اجرائیوی اتاق بازرگانی امریکا خاطرنشان ساخت: «مسئولین افغانستانی تا پنچ ماه آینده باید معلومات مفصل را در راستای سرمایه‌گذاری به اتاق‌های بازرگانی امریکا ارائه کنند، زیرا بر اساس همین معلومات، بازرگانان امریکایی سرمایه‌گذاری را در افغانستان آغاز خواهند کرد.

خان جان الکوزی، معاون اتاق بازرگانی و صنایع افغانستان، همکاری‌های کشور امریکا را در راستای بازرگانی و سرمایه‌گذاری موثر بیان نموده گفت: «از سال 2003 تاکنون مسئولین بازرگانی امریکا و افغانستان ۸ نشست را به منظور بهبود روابط و حل مشکلات بازرگانی انجام داده اند و قرار است در آینده نزدیک نهمین نشست با مقام‌های این کشور در شهر کابل برگزار شود.» وی اضافه کرد، مردم افغانستان با داشتن منابع طبیعی فروان، با استفاده از تجارب و تکنولوژی معاصر سرمایه‌گذاران امریکایی می‌توانند زمینه‌های خوبی را برای خودکفایی کشور فراهم نمایند.

محمد قربان حقجو، رئیس عامل اتاق بازرگانی و صنایع گفت: «با توجه به وضعیت فعلی کشور، سرمایه‌گذاران و بازرگانان امریکایی منحیث بزرگترین کمک‌کننده می‌توانند به خوبی افغانستان را از بحران اقتصادی بعد از سال ۲۰۱۴ نجات دهند.» به باور وی، همانطوری که رشد سرمایه‌گذاری برای اقتصاد کشور موثر است، زمینه‌ها را برای صلح نیز فراهم می‌سازد، زیرا اکثر مشکلات ما تاکنون وابسته به فقر اقتصادی بوده است.

گفتنی است که در حال حاضر براساس روابط بازرگانی میان افغانستان و امریکا، تمام اجناس و تولیدات صادراتی افغانستان به کشور امریکا از پرداخت مالیه معاف می‌باشد. این در حالی است که چندی قبل نیز وزارت بازرگانی و صنایع افغانستان تفاهم‌نامه‌ای را به منطور توانمندسازی زنان متشبث در افغانستان با سفارت امریکا در کابل امضا نموده بود.

از سوي ديگر شواهد به دست آمده حاكي از اين است كه علاقمندی بازرگانان امریکایی برای سرمایه‌گذاری دربلخ بسيار شديدتر از ساير ولايت‌های كشور است. شايد يكي از دلايل آن وجود منابع عظيم نفت و گاز و امكانات و سهولت‌هاي حمل و نقل زميني، هوايي و ريلي باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ولایت بلخ نيز به این نظر است که سرمایه‌گذاری امریکایی‌ها در ولایت بلخ برای توسعه اقتصادی این ولایت بسیار موثر است. گروهی از بازرگانان امریکایی كه برای بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری به ولایت بلخ آمده اند در دیدار با بازرگانان ولایت بلخ گفته اند که در بخش‌های معادن، صنایع، ساختمانی و زراعت در ولایت بلخ سرمایه‌گذاری می‌کنند.

آرش یونسی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ولایت بلخ به این نظر است که سرمایه‌گذاری امریکایی‌ها در ولایت بلخ برای توسعه اقتصادی این ولایت بسیار موثر است.این در حالی است که این بازرگانان در ابتداي ورود خود به افغانستان نشستی را به منظور رشد سرمایه‌گذاری و تحکیم روابط بازرگانی میان هر دو کشور در کابل برگزار كرده بودند و بازرگانان افغان نيز از سرمایه‌گذاری بازرگانان امریکایی استقبال کرده بودند. این بازرگانان می‌گویند:«امریکایی‌ها از تجربیات خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری برخوردار اند؛ درصورت همکاری امریکا با ما زمینه کار برای باشندگان مزار فراهم می‌شود و از ناامنی‌ها جلوگیری می‌شود.»

علاقمندی بازرگانان امریکایی برای افزایش سرمایه‌گذاری در افغانستان در زمانی مطرح می‌شود که قرار است الی یک سال دیگر نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا از افغانستان خارج شوند. به باور کارشناسان، امریکایی‌ها در بیش از 12 سال حضور نظامی در افغانستان، دستاورد سیاسی و امنیتی چندانی نداشته اند و بیشتر به دنبال منافع خود بوده اند، حال با خروج نیروهای نظامی آنان، واشنگتن می‌خواهد برای کسب منافع و دسترسی به منابع دست‌نخورده‌ی افغانستان از راه سرمایه‌گذاری وارد شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده