سرمایه‌های فکری و مدیریت منابع انسانی

محمد واثق حسینی/ بخش شانزدهم

سیر تکاملی سرمایه فکری :

 اوایل دهه ۱۹۸۰=ایده عمومی ارزش نا ملموس ( سر قفلی)

 اواسط دهه ۱۹۸۰=  بوجود آمدن عصر اطلا عات و شکاف بین ارزش دفتری و ارزش بازاری

 اواخر ۱۹۸۰دهه ۱۹۸۰=  تلاش برای نوشتن و تدوین حساب‌ها و اندازه‌گیری سرمایه فکری و گزارش به گرو ه‌های بیرونی

  اوایل دهه ۱۹۹۰=  مشروعیت یافتن نقش مدیریت سرمایه فکری با تخصیص یک پست سازمانی ومعرفی کارت امتیازدهی متوازن توسط کاپلان و نورتن در سال ۱۹۹۲مبتی بر آنچه که شما اندازه می‌گیرید، همان چیزی است که شما بدست می‌آورید ودر سال ۱۹۹۰اسکاندیا ای . اف . اس  لیف ادوینسون را بعنوان مدیر سرمایه فکری منصوب می‌کنند .

اواسط دهه ۱۹۹۰ = نونو کا و تا کیشی در سال ۱۹۹۵سازمان دانش آفرین را معرفی می‌کنند ودر سال ۱۹۹۴ابزار شبیه سازی سلمی با نام تا نگو روانه بازار شد که درباره اهمیت عوامل نا ملموس می‌پردازد  و گزارش در سال ۱۹۹۴سالانه شرکت اسکاندیا در باره سرمایه فکری نشان می‌دهد.

اواخر دهه ۱۹۹۰ = سرمایه فکری در مقالات  و کنفرانسها و نشریات مطرح می‌شود که در سال ۱۹۹۰یک سمپوزیوم بین المللی در باره سرمایه فکری در آمستردام برگزار می‌شود.

 اوایل ۲۰۰۰=  اولین مجله معتبر در ارتباط با سر مایه فکری انتشار می‌یابد، اولین استانداردهای حسابداری سرمایه فکری توسط دولت دانمارک تدوین می‌شود و اتحادیه اروپا اولین گزارش خود را منتشر می‌کند. کتاب ثروت نامشهود توسط موسسه برو کینگ و کتاب مدیریت اندازه‌گیری و گزارش‌دهی دارایی‌های نا مشهود توسط  لو منتشر می‌شود .

 خصوصیات موجود در منابع نا مشهود

۱-مقیاس پذیریSCalability

دارایی فیزیکی بخاطر طبیعت خود که مشهود است محدود می‌گردد، لذا استفاده از آنها در آن واحد با بیش از لز یک نفر امکان پذیر نیست واین دارایی‌ها با محدودیت کم‌یاب بودن مواجه هستند. یعنی به معیار فرصت – هزینه توجه می‌شود، اما دارایی نامشهود با استفاده زیاد از آنها هم در تنگنا نیستند و استفاده از آن توسط یک نفر مانع استفاده دیگران از آن نمی‌شود.

 ۲-بازده‌های فزاینده هر چه قدر منبع نا مشهود افزایش و انباشته شوند، سود نیز بیشتر می‌شود که باعث بالا بردن مقیاس بازده‌ها می‌شود و هرگونه گسترش در منابع نامشهود باعث گسترش در منابع نا مشهود می‌شود و این خلاف آن چیزی است که در منابع مشهود دیده می‌شود.

 -مشکل در تقلید کردن

 ابهام در تکرار اتفاقی مجدد : تکرار در شکل‌‌دهی مناسب محیطی و برقراری ارتباط علت و معلولی که منجر به خلق دو بره منابع نامشهود می‌شود، مشکل است.

 مسیر وابستگی : توسعه وبهبود جزیی مو ضوعاتی هستند  که اثرات منفی و مثبت زیادی بر روی تصمیماتی که قبلا گرفته شده دارد.

تراکم زمانی : توسعه منابع نامشهود یک دوره زمانی طولانی را طلب می‌کنند که این امر تقلید را تشویق نمی‌کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده