سفر بازرگانان فرانسه به ایران، هشدار آمریکا را برانگیخت

سفر یک هیات بازرگانی فرانسوی به ایران هشدار واشنگتن نسبت به پابر جا بودن تحریم‌ها و مجازات ناقضان آن را به دنبال داشت. این هیأت فرانسوی که نمایندگان شرکت‌های بزرگی مانند توتال، لافارگ و پژو در آن حضور داشتند در نوع خود بزرگترین هیأت از اروپا است که از زمان توافق هسته‌ای نوامبر و لغو شماری از تحریم‌ها، به ایران سفر کردند.

تیه‌ری کورتین، نایب رئیس اتحادیه کارفرمایان فرانسوی (MEDEF) – بزرگترین تشکل بخش خصوصی فرانسه- اظهار داشت این هیأت که دوشنبه هفته گذشته وارد تهران شد، به دنبال ارزیابی فرصت‌های بازرگانی ایجاد شده در پی کاهش تحریم‌های غرب است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: «یک مقام آمریکایی اظهار داشته است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا با لوران فابیوس، همتای فرانسوی خود تماس تلفنی گرفته تا به وی بگوید این دیدار – اگرچه از سوی بخش خصوصی است- در ارسال این پیام که هنوز وقت داد و ستد بازرگانی با ایران نیست، مفید نبوده است.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و مذاکره‌‏کننده هسته‌ای این کشور با ایران، در نشستی با نمایندگان سنا که نسبت به مذاکرات هسته‌ای بدبین هستند، گفت: «واشنگتن به شمار زیادی از هیأت‌های بازرگانی که به ایران سفر کرده ‌اند، هشدار داده است که بیشتر تحریم‌ها به قوت خود باقی هستند

شرمن گفت: «تهران برای بازرگانی گشوده نیست زیرا تحریم‌های لغو شده موقتی، محدود و کاملاً هدفمند هستند.» وی به کمیته روابط خارجی سنا گفت: «مهم نیست کشورها دوست هستند یا دشمن، اگر از تحریم‌های ما سرباز بزنند مجازات‏شان خواهیم کرد

وزارت خزانه‌‏داری آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که موسسه تهاتر مالی «کلیراستریم بانکینگ» لوکزامبورگ برای فیصله دادن به اتهام کمک غیرقانونی به بانک مرکزی ایران برای دسترسی به سیستم مالی آمریکا در سال‌های 2007 و 2008 که نقض تحریم‌های آمریکا بوده، 152 میلیون دلار پرداخت خواهد کرد.

هیأت فرانسوی جدیدترین هیأت بازرگانی خارجی است که از زمان توافق ماه نوامبر به ایران سفر می‌کند. ماه گذشته هیأت بزرگی از ترکیه که رجب طیب اردوغان، نخست‌‏وزیر این کشور در راس آن بود، به منظور دو برابر کردن مبادلات بازرگانی از 13.5 میلیارد دالر در سال 2013 به 30 میلیارد دالر در سال آینده، به تهران سفر کرد.

بر بنیاد این گزارش، هیأت فرانسوی مورد پیشواز گرم مقام‌‏های ایرانی قرار گرفت که وعده تدابیر جدیدی برای تشویق سرمایه‏‌گذاری خارجی به‏‌ویژه در بخش نفت و گاز را دادند. شرکت‌های بزرگ نفتی به دلیل تشدید تحریم‌های غرب در سال‌های اخیر به طور کامل از ایران خارج شدند، اما دورنمای کاهش تحریم‌ها اشتیاق آن‏ها را برای ازسرگیری فعالیت در این کشور که چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد، برانگیخته است.

شبکه خبری بی‏بی‏سی نیز در گزارشی نوشت: «به جز فرانسه نمایندگان بازرگانی و صنعتی چندین کشور اروپایی دیگر از جمله آلمان و هالند نیز به زودی به ایران سفر می‌کنند. گزارش‌های تایید نشده حاکی است که شرکت‌های آمریکایی هم از طریق نمایندگان خود در کشورهای دیگر مذاکرات خود را با مقام‏‌های عالی‌‏رتبه ایران شروع کرده‌ اند

روزنامه فایننشیال‏‌تایمز، اخیراً از قول یک تحلیلگر اقتصادی نوشت: «وقتی نمایندگان بازرگانی اروپایی از محل مذاکره با مقام‏‌های ایرانی خارج می‌شوند گاهی نمایندگان شرکت‌های آمریکایی را می‌بینند که وارد محل مذاکره می‌شوند.» به گفته این تحلیلگر، با اینکه حضور آمریکایی‌ها فرصت‏‌های اروپایی‌ها را محدود خواهد کرد اما سبب دلگرمی آن‏ها می‌شود که تحریم‌ها لغو خواهند شد.

همچنین خبرگزاری رویترز چندی قبل در گزارشی انحصاری از توافق تهران و مسکو خبر داد که تحت آن ایران در مقابل صادرات ۱۸ میلیارد دالر نفت در سال به روسیه، به واردات کالاهای مورد نیاز خود از این کشور خواهد پرداخت.

تعدادی از نمایندگان سنا در این نشست در مورد این توافق ابراز نگرانی کرده و آن را نشانه بی‌اثر شدن تحریم‌های بین‏‌المللی تحت تاثیر توافق هسته‏‌ای ژنف دانستند. وندی شرمن در واکنش به این نگرانی‌ها گفت: «مقام‏‌های آمریکایی در بالاترین سطح تلاش کرده‌اند جلوی اجرای توافق دو کشور را بگیرند

به گزارش منابع خبری، در پی انتشار اخبار مربوط به معامله ۱۸ میلیارد دالری ایران و روسیه، آمریکا به هر دو کشور هشدار داده که انجام این معامله ممکن است به وضع تحریم‏‌های تازه منجر شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده