سفر نوازشریف به امریکا: یخ روابط واشنگتن- اسلام آبادآب می شود؟

نوازشریف، نخست‏‌وزیر پاکستان هفته‏‌ی پیش سفری به امریکا داشت. این سفر به هدف آب شدن یخ‏‌هایی بود که روابط بین اسلام آباد و واشنگتن را تیره کرده بود. در ماه می سال 2011، زمانی که کماندوهای امریکایی در یک عملیات خاص، اسامه بن لادن؛ رهبر شبکه القاعده را در ابیت آباد پاکستان به قتل رساندند، اسلام آباد، عملیات در خاک خود را نقض حاکمیت ملی خویش دانست و شدیداً به امریکا اعتراض کرد.

درپی این تنش‏‌ها و کش و قوس‏‌ها میان دو جانب، امریکا 7 میلیارد دالر کمک‏‌های خود را که برای چند سال به پاکستان وعده داده شده بود به حالت تعلیق درآورد. این کمک‏‌ها سالانه بالغ بر یک میلیارد و ششصد میلیون دالر می‏شد که برای وضعیت آشفته و نابسامان اقتصاد پاکستان غنیمت بزرگی به حساب می‏آمد.

این نکته را نباید از یاد برد که این کمک‏ها از آن رو برای پاکستان می‏شد که این کشور شریک و متحد استراتیژیک امریکا در امر مبارزه با هراس‏‌افکنی تلقی می‏شد و سه سال پیش زمانی به حالت تعلیق درآمدند که اسلام آباد به خاطر کشته شدن سردسته هراس‏افکنان در خاک خود اعتراض کرد! اینک نواز شریف که در زمان مبارزات انتخاباتی، بهبود وضعیت اقتصادی کشورش را اولویت اهداف دولت خود عنوان کرده بود، به این کمک‏ها شدیداً نیازمند است و تردید نباید کرد که نخستین هدف آقای شریف از سفر به واشنگتن آزادسازی این کمک‏ها توسط امریکا است.

از جانب دیگر، امریکا هم علاقمند به طولانی شدن رابطه تیره خود با پاکستان نیست و به همین خاطر است که پیش از سفر آقای نواز به واشنگتن، ایالات متحده اعلام کرد که کمک‏‌هایش به پاکستان را به زودی از سر می‏گیرد. اما نکته مهم در روابط دوجانبه اسلام آباد-واشنگتن، حملات هواپیماهای بی‏سرنشین امریکایی در خاک پاکستان است که این کشور این حملات را نقض آشکار حاکمیت ملی خود می‏داند. نواز شریف که پیش از دیدار با اوباما در موسسه صلح امریکا در واشنگتن صحبت می‏کرد، ادامه این حملات را مانع بهبود مناسبات دو طرف دانست و گفت:«این حملات نقض حاکمیت ملی ماست و من قویاً متعهد شده ام که این حملات را متوقف بسازم

براساس برخی تحلیل‏‌ها، این اظهارات آقای شریف مصرف داخلی دارد و در پاسخ به اعتراضات گسترده احزاب سیاسی و مذهبی علیه حملات هواپیماهای بی‏سرنشین امریکایی در مناطق قبایلی صورت گرفته است، زیرا شواهد نشان می‏دهد مناطق وسیع قبایلی خارج از کنترول حکومت پاکستان اند و نا امنی‏‌ها، انفجارها و عملیات انتحاری که در شهرهای مختلف پاکستان انجام می‏گیرد نیز منشأ در همین مناطق قبایلی دارد. از این رو، گفته می‏شود که حکومت پاکستان بی میل نیست که حملات هواپیماهای بی‏سرنشین امریکایی در این مناطق ادامه یابد!

اما آنچه دراین بین حایز اهمیت است بازی دوگانه در امر مبارزه با هراس‏‌افکنی است. امریکا از یکسو هزاران انسان بیگناه و همچنین اعضای شبکه‏‌های هراس‏‌افکن را در مناطق قبایلی کشته است. این تلفات به حدی فاجعه‏‌بار بوده است که نهادهای بین‏‌المللی حقوق بشری (سازمان عفو بين‏‌الملل و ديده‏‌بان حقوق بشر) کشتار توسط این هواپیماها را به شدت محکوم کرده و از مصادیق جنایت جنگی خوانده و خواهان توقف آن‏ها‏ شده اند.

از سوی دیگر، بسیاری از سران و فرماندهان القاعده و شبکه‏‌های هراس‏‌افکن در انظار عامه و تیر رس هواپیماهای بی‏‌سرنشین آزادانه در مناطق قبایلی زندگی می‏کنند و برای فعالیت‏‌های هراس‏‌افکنانه طراحی و سازماندهی می‏کنند. چندی پیش بخش انگلیسی بی‏‌بی‏‌سی در گزارشی از مناطق قبایلی، گفت‏‌وگویی را با حکیم الله محسود؛ رهبر تحریک طالبان پاکستانی منتشر کرد که نشان می‏داد او آزادانه در این مناطق دید و بازدید دارد درحالی که هواپیماهای بی‏‌سرنشین امریکایی نیز بر فرازشان در حال گشت‏‌زنی هستند!

این واقعیت‏‌ها پرده از بازی دوگانه‏‌ای بر می‏دارد که دستِ کم در صداقت امریکا برای مبارزه با هراس‏‌افکنی، ناظران را دچار شک و تردید می‏‌سازد و به این نکته آدمی را به تأمل وا می‏دارد که اگر هدف، مبارزه با هراس‏‌افکنی است چرا این همه انسان بی‌گناه کشته می‏‎شوند و در مقابل، فرماندهان و رهبران اصلی هراس‏‌افکنان که در تیررس قرار دارند، آزادانه نقشه‏‌ی مرگ دیگران را ترسیم می کنند؟!

باهمه این بازی‏ها و نقشه‏‌کشی‏‌های پیدا و پنهان، احتمال می‏رود که نتیجه سفر نواز شریف به امریکا به آب شدن یخ‏‌های رابطه دو کشور کمک نموده و دستِ کم سوراخ خزانه‏‌ی پاکستان به روی کمک‏‌های میلیاردی امریکا گشوده شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده