سناریوی‌اسلام‏‌ستیزی

اسلام‏‌ستیزی یک برنامه‏‌ی پیچیده است که گرچه بخش‏‌های گوناگون آن به ظاهر با هم تضاد دارند، اما همه در کنار هم هدفی مشخص را دنبال می‏‏کنند؛ جریان‏‌های تندرو و هراس‏‌افکنی همچون طالبان، القاعده و داعش در کنار جریان‏‌های اسلام‏‌ستیز در غرب و اسرائیل خواسته یا ناخواسته برنامه‏‌ی اسلام‏‌ستیزی را شکل می‏‏‌دهند. هفدهم جدی حادثه‏‌ای در فرانسه اتفاق افتاد که نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

آن رخداد حمله‏‌ی مسلحانه به نشریه فکاهی شارلی ابدو بود که به کشته شدن 12 تن و زخمی‏‏‌شدن 10 تن انجامید. در حالی که عنوان شد این عملیات هراس‏‌افکنانه از سوی القاعده عربستان صورت گرفته است، برخی از رسانه‏‌های فرانسوی و غربی با تعمیم دادن آن به جامعه مسلمانان با استفاده از فضاسازی رسانه‏‌ای سعی کردند چهره‏‌ای منفور و خشن از اسلام ارایه کنند. با این که جامعه مسلمانان همواره چنین اعمال هراس‏‌افکنانه‏‌ای را محکوم کرده است، موج تازه‏‌ای از اسلام‏‌ستیزی در کشور فرانسه رقم خورد. گویی بازی تازه‏‌ای در راه است که با استفاده از عملیات روانی و شانتاژ رسانه‏‌ای دررویکردی هماهنگ و برنامه‏‌ریزی شده از طرف برخی رسانه‏‌های غربی کلید خورده است. بهره‏‌برداری این رسانه‏‌ها از کلیدواژه‏‌هایی خاص، چیزی جز دامن زدن به اسلام‏‌ستیزی را نشان نمی‏‏‌دهد و تحلیل محتوای این رسانه‏‌ها، برنامه‏‏‌ای خطرناک علیه مسلمانان را در ذهن تداعی می‏‏کند.

فرانسه تبدیل به کانون اسلام‏‌ستیزی شد و حمله به شمار زیادی از مساجد و مکان‏‌های مذهبی مسلمانان، شعارنویسی نژادپرستانه بر دیوارهای مساجد و آتش‏‌سوزی مساجد بخشی از رفتارهای ضد اسلامی ‏‏بود که رخ دادند. اما سکانسی دیگر از اسلام‏‌ستیزی در فرانسه کلید خورد و نقش اول را نشریه فرانسوی شارلی ابدو بازی کرد. این نشریه در شماره‏‌ی تازه که چندی پیش منتشر شد، دست به حرکتی موهن زد و با انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام (ص) در صفحه‏‌ی اول خود با عنوان «همه چیز بخشیده شد» و «من شارلی هستم» به پیامبر بزرگوار اسلام و مسلمانان توهین کرد. بدون شک این اتفاق حاکی از یک طرح پیچیده و خطرناک علیه اسلام و مسلمانان است. از این رو بررسی علل و عوامل شکل‏‌گیری چنین طرحی و بازیگرانی که به عنوان مجریان یا عوامل پشت صحنه حضور دارند تا حدودی می‏‏‌تواند به روشنگری در این زمینه کمک کند. در پازل تازه‏ طراحی شده برای اسلام‏‌ستیزی، استفاده از بازی‌گرانی همچون گروه‌های تکفیری و جریان‏‌های تندرو مانند القاعده، طالبان و داعش از طرفی و بهره بردن و به میان آوردن جریان‏‌های تندرو غربی از طرف دیگر مطرح می‏‏شود. همچنین نقش فرماندهی و هدایت این پازل به عهده اسرائیل است که با حمایت و سرمایه‏‌گذاری‏‏‏‏ بر روی چنین جریان‏‌هایی بیشترین سود را می‌‏‏برد.

آن چیزی که نشان‏دهنده این طرح پیچیده است، چاپ نشریه در تیراژی سه میلیونی است؛ درحالی که به طور معمول این نشریه در 60 هزار نسخه چاپ می‏‏شود و این امر خود نشانگر جریان‏‌سازی و جهت‏‌گیری هدفمند در زمینه اسلام‏‌ستیزی است. از طرفی چاپ نشریه به زبان‏‌های گوناگون از گسترش دایره اسلام‏‌ستیزی و دادن بُعد جهانی به آن حکایت دارد و فرانسه به عنوان پیشگام این امر قرار گرفته است. فرانسه به عنوان کشوری که هفت میلیون مسلمان با شهروندی فرانسوی در آن زندگی می‏‏کنند، رابطه‏‌ای نزدیک با اسرائیل دارد و اکنون تبدیل به کانونی برای تصویرسازی علیه مسلمانان شده و با بهره گرفتن از ابزارهای رسانه‏‌ای به حیث کشور صف اول اسلام‏‌ستیزی قرار دارد. نگاه و نگرش نمایشی نسبت به مقوله ی هراس‏‌افکنی توسط فرانسه بسان بازی دو سرباخت برای فرانسه خواهد بود؛ چرا که توهین به بازتولید خشونت می‏‏انجامد. نکته‏‌ی جالب این است که کشور فرانسه از ابتدای بحران سوریه به صورتی آشکار از کمک به نیروهای هراس‏‌افکن مخالف دمشق و معارضان این کشور خبر داده و طی چند سال گذشته همواره از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد در سوریه حمایت کرده است. تعریف دوگانه ی غرب از هراس‏‌افکنی‏‏‏‏ و حمایت پنهان و آشکار از گروه‏‌های هراس‏‌افکن به‏‌ویژه در افغانستان، سوریه وعراق نشانگر آن است که چنین گروه‌هایی در واقع ساخته و پرداخته غرب برای اهداف خاصی هستند. بدون شک اسرائیل که همواره در پی تضعیف اسلام است به عنوان فرمانده، هدایتگره و پشت صحنه چنین رخدادی است و از تمام توان خود در زمینه اسلام‏ستیزی بهره می‏‏‌برد.

دولت فرانسه چند روز پیش اقدام به برگزاری یک راهپیمایی نمایشی کرد و حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‏‌وزیر اسرائیل در صف نخست شرکت‏‌کنندگان این راهپیمایی، جای هیچ شکی را باقی نمی‏‏‌گذاشت که این نمایش سعی در منحرف کردن افکار عمومی‏‏‌جهان از ریشه‏‌های تندروی و حامیان آن داشت. حضور نتانیاهو در صف نخست راهپیمایی نمایشی فرانسه دو هدف اصلی را پیگیری می‏‏کرد: نخست، تخریب چهره‏‌ی اسلام به عنوان خشونت‏‌طلب و هراس‏‌افکن و دیگراینکه خود را مخالف با هراس‏‌افکنی‏‏‏‏ نشان دهد تا بتواند تصویری را که مردم جهان از اسرائیل به‏‌ویژه وقایع غزه در ذهن داشتند، پاک کند و چهره‏‌ی جنایت‌کار خود را تطهیر نماید.

در پایان باید یادآور شد سه ضلع مثلث اسلام‏‌ستیزی را شکل می‏‏‌دهند: ضلع اول، گروه‏‌های تکفیری و هراس‏‌افکنی مانند طالبان، القاعده و داعش هستند که روایتی جعلی و بدلی را از اسلام ارایه می‏‏‌کنند و چهره‏‌ای منفور و خشونت‏‌طلب از اسلام را نشان می‏‏‌دهند. ضلع دوم، جریان‏‌های ضد اسلامی‏‏‌در غرب هستند که به صورتی دوگانه با هراس‏‌افکنی‏‏‏‏ برخورد می‏‏‌کنند و آن را به «هراس‏‌افکن‏‏ خوب» و «هراس‏‌افکنی‏‏ بد» تقسیم می‏‏‌کنند. ضلع سوم نیز رژیم اسرائیل است که به نوعی اتاق فکر و سرمایه‏‌‎گذار جریان اسلام‏‌ستیزی است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده