سناریوی عراق در سوریه تكرار نشود

وزیر خارجه روسیه طی سخنانی نسبت به تكرار سناریوی عراق در سوریه به بهانه یافتن سلاح‌های كشتار جمعی در این كشور به منظور سرنگونی بشار اسد، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه پس از دیدار با نكوسازانا دلامینی زوما، رییس اتحادیه آفریقا درنشستی مطبوعاتی درباره درخواست باكی مون دبیركل سازمان ملل متحد جهت اجازه نظام سوریه به بازرسان بین‌المللی به منظور تحقیق درباره استفاده سوریه از سلاح‌های کیمیایی، ابراز تردید كرد و آن را زمینه‌سازی جهت تكرار سناریویی مشابه عراق در سوریه خواند.

لاوروف در ادامه افزود: «درخواست دبیركل سازمان ملل ما را به یاد تلاش‌هایی می‌اندازد كه برخی كشورها سال‌ها پیش، قبل از حمله به عراق به بهانه یافتن تسلیحات كشتار جمعی در آن، انجام دادند. وزیرامور خارجه روسیه با اشاره ضمنی به برخی كشورها، آن‌ها را متهم كرد كه با بهانه قرار دادن سلاح‌های کیمیایی برضرورت حمله خارجی به سوریه تأكید دارند.

وی با بیان اینكه برخی كشورها و شخصیت‌های سیاسی هستند كه عقیده دارند شرایط مناسب برای سرنگونی نظام سوریه فراهم شده است، گفت: «طرح موضوع استفاده از سلاح‌های كشتار جمعی، خطرناك است و نباید آن را بازیچه قرار داد.» این در حالی است كه دولت سوریه اتهام‌های مقام‌های بلندپایه امریکایی و انگلیسی مبنی بر استفاده نظام سوریه از سلاح کیمیایی علیه مخالفین مسلح را رد كرده بود.امریکا نیز با توسل به همین موضوع، زمینه حمله به عراق را فراهم كرد و در 2003میلادی با حمله به عراق منجر به سرنگونی صدام حسین شد؛ اما تحقیقات بعدی نشان داد كه امریکا برپایه یك اشتباه به عراق حمله كرد و سلاح كشتار جمعی اصلا دركار نبود.

 

0 پیام برای این مطلب ثبت شده