سهل‌انگاری کمیسیون شکایات انتخاباتی از نظر فیفا

اظهار نظر بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه (فیفا) بخش دیگری از خدشه و خلل در فرایند انتخابات دور اول ریاست‏‌جمهوری و هم‌چنین انتخابات شوراهای ولایتی را برملا ساخت.

هفته‏‌ی گذشته فهیم نعیمی، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) اظهار داشت که کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در دور اول انتخابات ریاست‌‏جمهوری با استفاده از صلاحیتهای قانونی خود سهل‏‌انگاری کرده است.

به گفته‌ی نعیمی، عملکرد کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در دور اول انتخابات با نواقص جدی روبرو بوده است.

وی افزود: «این کمیسیون، در مورد تخلفات و تخطی‌هایی که در مورد آن‌ها شکایتی ثبت نشده سهل‏‌انگار بوده است

با این حال کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان تنها شکایت‌هایی که از سوی نهاد‌های ناظر و رسانهها، گزارش شده بود را مورد بررسی قرار داده اما به طور مستقل خود این کمیسیون تحقیقی انجام نداده است.

سخنگوی فیفا تصریح کرد: «کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نباید تنها به اسناد اکتفا می‌کرد بل در کشف این شکایت‌ها نیز فعال می‌بود

فیفا از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز خواست که با استفاده از تجربه‌‏ی دور اول انتخابات این کشور در دور دوم برای شفافیت بیشتر، نشست‏‌های خود را به شکل علنی برگزار کند.

این درحالی است که کمیسیون شکایتهای انتخاباتی این اعتراض فیفا را بی‏هوده دانسته و کار این کمیسیون را شفاف، موثر و خوب ارزیابی نموده است.

در گزارش فیفا آمده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی موارد تقلب و تخلف را در نبود شکایت بررسی نکرده و نیز فیصله‏‌های این کمیسیون به صورت غیرعلنی انجام می‏شود، اما نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات می‌گوید که عملکرد این کمیسیون هیچگاه خلاف قانون نبوده و به هرشکایتی ‌که به این کمیسیون رسیده به آن رسیدگی شده است. آقای محسنی هم‌چنان تمدید ۵ روز زمان کاری کارمندان ولایتی این کمیسیون را یک رویه عادی قضایی و درست خوانده افزود: «در قانون هیچ مکلفیتی برای تصمیم‌گیری علنی کمیسیون در مورد شکایات وجود ندارد و این کمیسیون به گونه‌ی شفاف و عادلانه تصمیم خواهد گرفت

از سوی دیگر درحالی ‌که تعداد زیادی از نامزدان معترض شورای ولایتی بیش از یک هفته است در پارک زرنگار کابل دست به تحصن زده‌‏اند، نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی میگوید با توجه به حجم زیاد و مشابه بودن شکایات نامزدان شورای ولایتی، کمیسیون شکایات از نامزدان خواسته تا فهرستی از مراکز و محلات مشکوک را جهت بازرسی به این کمیسیون تحویل دهند.

نامزدان معترض نیز از هر ولایت با هم به توافق رسیدند تا فهرستی از محلات و مراکز رای‏دهی مشکوک را جهت بازرسی به کمیسیون شکایات بسپارند. بیشترین شکایت نامزدان شوراهای ولایتی، مفقود بودن آرا و پرشدن صندوقهای رای‏دهی در مناطق ناامن است که آنان خواهان بازشماری صندوق‌های رای‏دهی و ابطال آرای تقلبی شده‌‏اند.

تمامی این ادعاها و مسایل جاری در پروندهی شکایتهای انتخاباتی حاکی از آن است که تقلب‌ها و تخلف‌ها در سطح گستردهای وجود داشته و در صورت رسیدگی شفاف به آن‏ها، تفاوت‌های فراوانی در نتایج انتخابات شوراهای ولایتی رونما خواهد شد. اما رسیدگی به شکایتهای پیشین از سوی این کمیسیون نشان میدهد که این روند رضایت‏بخش نبوده و همواره شکایتهای متعددی از کارهای وجود داشته است.

نکته‌ی مهمی که از این فرایند باید آموخت و عبرت اساسی که گرفت این است که نباید اشتباهات گذشته و دور اول انتخابات ریاست‏‌جمهوری در دور دوم تکرار گردد. زیرا هرگونه خطا از سوی این کمیسیون (خواسته باشد یا ناخواسته) در نتیجه‌ی آرا تأثیرگذار بوده و نظامسازی آینده را زیر پرسش خواهد برد. بدیهی است که هرگاه پرسش و تردید در خصوص رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی وجود داشته باشد، نه تنها مشروعیت نظام سیاسی آینده و روند انتخابات زیر سوال خواهد رفت، بل اعتبار نهادهای ناظر و قضاوت‌‏کننده در خصوص انتخابات نیز با چالش جدی و پایدار روبرو خواهد شد. در آن‌صورت، هیچگاهی مردم به کارکرد این نهادها باور نکرده و انتظار اینکه فرایندهای نظام‌سازی در آینده با شفافیت و منصفانه به سامان برسد، بعید از تصور میباشد.

لذا باید اذعان کرد که کمیسیون شکایتهای انتخاباتی در آزمون دشواری قرار گرفته و باید سعی وافر و بی‏دریغی در این امر نشان دهد که در خصوص کارکرد خویش سهلانگار نیست. زیرا هرگونه سهلانگاری در این خصوص بازی با سرنوشت مردم و بی‏‌تفاوتی در قبال آینده‌ی یک مملکت خواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده