سهم پاکستان در شریک ساختن طالبان‌در قدرت

یک فرمانده بلندپایه پیشین طالبان که خواسته نامش فاش نشود، به تازگی به خبرنگاران برخی رسانه‏‌ها در پاکستان گفته است: مقام‏‌های طالبان که اخیرا مذاکراتی با چینی‏‏ها و پاکستانی‏‌ها انجام داده‏اند، بعد از این مذکرات با رایزنی با سرکردگان اصلی طالبان پرداختند و سرکردگان اصلی نیز گویا چراغ سبز لازم را برای آغاز مذاکرات با حکومت افغانستان نشان داده‏‌اند. این عضو پیشین طالبان گفته است که مقام‏‌های دولت پاکستان به طالبان توصیه کرده‏‌اند تا به مذاکره مستقیم و رودررو با دولت کابل بنشینند تا راه حلی برای مسایل و مشکلات موجود و رسیدن به صلح پیدا کنند.

دفتر طالبان در دوحه در سال 2013 و تنها چند روز بعد از گشایش به دلیل اعتراض رسمی حامد کرزی، رئیس‏‌جمهوری پیشین به برافراشته شدن پرچم سفید رنگ طالبان و نصب تابلوی امارت اسلامی افغانستان، بسته شد. به گفته منابع طالبان، دفتر نمایندگی این گروه در قطر همچنان بسته است اما تمام اعضای مذاکره‏‌کننده طالبان در قطر اقامت دارند و ممکن است با آغاز روند مذاکرات، تعداد بیشتری از اعضای طالبان به قطر سفر کنند و به تیم مذاکره‏‌کننده ملحق شوند.

طالبان در زمان ریاست‏‌جمهوری حامد کرزی تمایلی به مذاکره با حکومت او نداشت و همواره وی را متهم می‏کرد که از قدرت، استقلال و اختیارات کافی برای تصمیم‏‌گیری برخوردار نیست.

در ابتدای کار حکومت اشرف غنی نیز، همین نگاه نسبت به وی وجود داشت اما اکنون بعد از گذشت چند ماه از آغاز دوره ریاست‏‌جمهوری او و به لطف میانجی‏‌گری‏‌های چین و فشارهای پاکستان، طالبان تاحدودی نسبت به انجام مذاکره به حکومت کابل تمایل پیدا کرده‏‌اند. سرکردگان طالبان پاکستان در عین حال که برای انجام مذاکره با حکومت کابل متمایل شده‏‌اند، هشدار داده‏‌اند که حکومت باید به طور مستقیم در این مذاکرات حضور یابد و پای طرف سومی نباید در این مذاکرات باز شود و کسی نباید سعی کند که به جای دولت افغانستان در این مذاکرات وارد شود زیرا چنین تجربه‏‌ای درگذشته با شکست مواجه شده است ضمن اینکه مذاکرات فقط باید در قطر و نه در کشور دیگر، انجام شود.

به هر روی، بعد از سفر اخیر جنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان به کشور درهفته‏‌ی گذشته و دیدار با اشرف غنی، و دادن اطمینان نسبت به همکاری پاکستان برای کمک به محقق شدن روند مذاکرات صلح، مقام‏‌های ارشد حکومت کابل به روند مذاکرات صلح با طالبان خوش‏‌بین‏‌تر شده‏‌اند.

دفتر ریاست‏‌جمهوری با صدور بیانیه‏‌ای اعلام کرد که اشرف غنی ازتلاش‏‌های اخیر پاکستان در هموار کردن زمینه برای مذاکرات صلح قدردانی کرده و از موضع اخیر دولت اسلام‏‌آباد مبنی بر اینکه پاکستان دشمن افغانستان را دشمن خود می‏داند، به گرمی استقبال کرده است. رفت و آمدهای فراوان مقام‏‌های عالی سیاسی و نظامی میان افغانستان و پاکستان از زمان آغاز ریاست‏‌جمهوری اشرف غنی، حاکی از تحولی بزرگ و رو به جلو در روابط دو کشور همسایه است. جنرال راحیل شریف طی چند ماه اخیر سه بار به کابل سفر کرده است. رضوان اختر، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت پاکستان نیز در ماه‌های اخیر بارها به کابل سفر کرده است.

پاکستان حدود سه ماه پیش میزبان اشرف غنی بود. بعد از به پایان رسیدن دوره سیزده ساله حکومت حامد کرزی که از آن به عنوان دوران سرد و بی‏‌اعتمادی میان کابل و اسلام‏‌آباد یاد می‏‌شود، پاکستان به ظاهر در تلاش است تا نظر و اعتماد دولت جدید افغانستان را جلب کند. پاکستان از نفوذ بالایی در میان طالبان برخوردار است و تلاش می‏کند تا با ایجاد صلح میان طالبان و دولت کابل، فضایی برای نقش‏‌آفرینی طالبان در دستگاه قدرت افغانستان ایجاد شود و در این صورت، پاکستان عملا نفوذ و کنترول بیشتری بر افغانستان داشته باشد.

اگرچه سرکردگان اصلی طالبان افغانستان برای مذاکره با حکومت کابل چراغ سبز نشان داده‏‌اند، اما هنوز هم تعدادی از اعضای ارشد و تندرو طالبان موافق مذاکره نیستند. این افراد می‏‌توانند مانع اساسی در مسیر مذاکرات ایجاد کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده