سوریه: نمایش قدرت روسیه به غرب

واشنگتن- دو هفته حملات هوایی و موشکی روسیه در سوریه تحسین بیشتر مقام‏های استخباراتی و نظامی غربی را نسبت به تحول ارتش روسیه تحت رهبری رئیس‏جمهور پوتین و توانایی‏ آن برای انجام عملیات در خارج از مرزهای این کشور و نمایش علنی جنگ‏افزارها، تاکتیک‏ها و استراتژی‏های جدید به وجود آورده است.

در این حملات از هواپیماهایی که پیش از این هرگز در نبرد آزمایش نشده بودند، از جمله جنگنده سوخو سو34 که ناتو آن را «حمله‏ی آخر» می‏نامد و یک موشک مستقر در کشتی کروز که از فاصله بیش از 900 متری از دریای خزر پرتاب شد و به گفته تحلیلگران از معادل امریکایی آن از لحاظ توانایی تکنولوژیکی فراتر می‏رود، استفاده شد.

جت‏های روسی از پیشروی نیروی زمینی ارتش سوریه در نواحی تحت کنترول حکومت سوریه حمایت می‏کنند. این هماهنگی، آن چه را که مقام‏های امریکایی ماهها برنامه‏ریزی دقیق برای نخستین عملیات ارتش روسیه در خارج از مرزهای شوروی سابق از زمان فروپاشی آن توصیف می‏کنند، به نمایش می‏گذارند.در مجموع، این عملیات نشان دهنده مدرنیزه کردنپوشیده و ناتکمیل ارتش روسیه است که برای چندین سال با وجود فشارها بر بودجه‏ی این کشور زیر کار بوده است. و با مداخله روسیه در کشور همسایه اوکرایین، غرب را نگران کرده است.

گوستاو گرسل در گزارشی به شورای اروپایی روابط خارجی در این ماه استدلال کرد که آقای پوتین تحول سریع نیروهای مسلح این کشور را تحت نظارت دارد. آقای گرسل که افسر پیشین ارتش اتریش است، نوشت:«روسیه اکنون یک قدرت نظامی است که می‏تواند هر کشور همسایه را اگر از حمایت غرب برخوردار نباشد، تحت تاثیر قرار دهد

جت‏های جنگنده روسیه کم‏ازکم در حال حاضر تقریبا همان تعداد حمله‏ای را در یک روز بر ضد شورشیان انجام می‏دهند که ائتلاف تحت رهبری امریکا امسال به شکل ماهوار بر ضد داعش انجام داده است.

این عملیات که در سوریه هنوز تا حدودی محدود است- در واقع آزمونی برای یک روسیه مقابله‏جو و ستیزه‏جو تحت رهبری پوتین است. در واقع چنان که پوتین خود به روز یکشنبه گفت، هدف از این عملیات آن است تا پیامی را به ایالات متحده و غرب درباره احیای قدرت ارتش این کشور و حضور جهانی آن بعد از دهه‏ها افول پس از دوران شوروی ارسال کند.

تصرف سریع و خون‏سردانه کریمه در سال 2014 یک عملیات پنهان به شکل موثربود در حالی که دخالت در شرق اوکرایین به شکل پوشیده و مبهم با انکار دخالت مستقیم روسیه انجام شد. حملات هوایی در سوریه در مقایسه با حملات پیشین روسیه به شکل آشکار انجام شدند و ویدیوهای آن با هیاهو توسط وزرات دفاع روسیه در مسکو به شکلی که پنتاگون در زمان جنگ خلیج در سال 1991 انجام داد، ثبت شده‏اند.

این قضیه به تحلیلگران و مقام‏های غربی، دید عمیق‏تری از ارتش روسیه فراهم می‏آورد؛ ارتشی که یک ربع قرن بعد از فروپاشی شوروی، در حال افول و غیرمهم و با سیستم‏های قدیمی دیده می‏شد و در نتیجه فسادی که آن را خورده بود، تهدیدی واقعی به مرزهایش محسوب نمی‏شد.

میچکو زنکو، یک کارمند ارشد شورای روابط خارجی تذکر می‏دهد که استفاده از جنگنده‏ها و موشک‏های کروز جدید مشهور به کالیبر:« به ما چیزهای زیادتری از آن چه در ده سال گذشته شنیده‏ایم، می‏گویند. برای ما معلوماتی از «آن چه که ارتش روسیه امروزه قادر به انجام آن است، فراهم می‏کند

توانایی‏های به نمایش درآمده در سوریه- و قبل از آن در اوکرایین- نتایج جنگ کوتاه‏مدت و پیروز گرجستان در سال 2008 است. اگرچه روسیه نیروهای دولت گرجی آموزش دیده توسط امریکایی‏ها را شکست داد و آن‏ها را از از نواحی اطراف اوستیای جنوبی بیرون راند ولی نیروی زمینی و هوایی روسیه به شکل ضعیفی عمل کردند. به گفته یک تحلیلگر، روس‏ها سه جنگنده جت و یک بمب‏افکن را در نخستین روز جنگ از دست دادند و در مجموع هفت هواپیما را از دست دادند. نیروی زمینی روس‏ها از هماهنگی و ارتباطات ضعیف و همین طور موارد حمله خودی رنج می‏برد. آقای پوتین پس از آن جنگ برنامه‏ی مدرن‏سازی ارتش را که نه تنها متمرکز بر تأمین سلاح، هواپیماهای جدید، کشتی‏ها و موشک‏ها بل بازبینی پوشیده آموزش و سازماندهی از جمله کاهش نیروی زمینی کلان و توسعه یک نیروی حرفه‏ای از افسران پایین‏رتبه بود، شروع کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده