سوریه و تلاش‌ها برای گذار سیاسی

از نزدیک به دو هفته پیش که جان کری، وزیرخارجه امریکا به مسکو رفت و در دیدار با مقام‌های روسیه توافق کردند که کنفرانس بین‌المللی در مورد سوریه برگزار کنند، امید واری‌ها برای ختم بحران و جنگ در این کشور افزایش یافت. پس از این توافق، طرفین درگیر در جنگ سوریه و همچنین نماینده‌ی خاص ملل متحد در امور سوریه نیز از آن استقبال کردند. این توافق، مجامع جهانی را نیز امیدوار ساخت زیرا روسیه و امریکا از حامیان اصلی دو طرف بحران سوریه به حساب می‌آیند و هر دو از حق وتو در شورای امنیت این سازمان برخوردارند و لذا اجازه‌ی توافق جهانی در مورد سوریه بدون توافق روسیه و امریکا بسیار بعید به نظر می‌رسد، از این منظر نزدیک شدن دیدگاه مسکو و واشنگتن یک گام مثبت در مورد حل بحران سوریه به شمار می‌آید!

اما ظاهراً این توافق ابتدایی در نقطه خفه شده و پیش از برگزاری آن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای دولت سوريه را به استفاده از سلاح‌های سنگين عليه غيرنظاميان و نقض حقوق بشر متهم کرده است. اگرچند که در این قطعنامه از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی نیز حمایت شده است اما متهم شدن یک‌جانبه‌ی دولت سوریه و حمایت ضمنی از شورشیان و حتا ارسال تسلیحات به آن‌ها، امکان رسیدن به ختم بحران سوریه را کاهش داده است. به همین خاطر است که صدور این قطعنامه، مورد انتقاد شدید سوریه واقع شد و دمشق گفته است که صدور چنين قطعنامه‌اي، رويه‌ی بين‌المللي خطرناکي را ايجاد خواهد کرد.

مقام‌های سوريه همچنین گفته اند: تصويب اين قطعنامه راه را براي مسلح کردن شورشيان و گروه‌هاي هراس‌افکن باز مي‌کند و تاکید می‌ورزند که اين قطعنامه يک گروه مسلح خارجي را به عنوان نماينده برحق سوريه خوانده و آن را به رسميت مي‌شناسد. روسیه نیز به آن واکنش تند نشان داده و محتواي آن را جانبدارانه و به نفع شورشيان سوري توصیف کرده است.

انتقاد نماينده روسيه در سازمان ملل، بیشتر از آن جهت است که در این قطعنامه به جنایات شورشیان اشاره‌ای نشده و از همین زوایه است که روسیه، تهدید نموده که اين قطعنامه، پيشنهادي را که اخيرا براي صلح در سوريه مطرح شده بود نيز با خطر روبرو مي‌کند. نمايندگي شماري ديگر از کشورهاي جهان نيز با اين قطعنامه‌ی مجمع عمومي مخالفت کرده و گفته اند: مجمع در اين قطعنامه به تجاوز اخير رژيم اسرائيل به خاک سوريه هيچ اشاره‌ای نکرده است.

اکنون به نظر می‌رسد که تلاش‌های سیاسی برای گذار و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در سوریه، چشم‌انداز روشنی را پیش رو ندارد، بخصوص آنکه امریکا تهدید کرده بود که مقام‌های ارشد سوریه و حتا شخص بشار اسد باید در نشست بین‌المللی آینده درباره‌ی بحران سوریه نیز شرکت کند؛ تهدیدی که با واکنش تند مقام‌ها در دمشق مواجه شد و وزیراطلاعات سوریه گفت: در نشستی که حاکمیت ملی سوریه را تهدید نماید، شرکت نخواهد کرد!

این کش و قوس‌های سیاسی و دیپلوماتیک در حالی جریان دارند که همسان با آن، تلاش‌ها برای فراهم‌آوری تسلیحات سنگین و پیشرفته نیز پرشتاب‌تر از همیشه ادامه یافته و ترافیک سنگینی را در مورد ایجاد کرده است. سوریه برای به دست آوردن موشک‌های بسیار پیشرفته اس 300 روسیه، توافقنامه‌ی 900 میلیون دالری را با این کشور به امضا رسانیده و شورشیان نیز در سایه‌ی حمایت‌های امریکا و غرب و کشورهای منطقه، در تکاپو و تلاش اند تا سلاح‌های بیشتر و پیشرفته‌تری را کمایی نمایند.

یقیناً اگر روسیه راضی شود که موشک‌های اس 300 را به سوریه تحویل دهد موازنه‌ی قدرت در منطقه خاورمیانه به هم خواهد خورد و فصل تازه‌ای را در تعاملات منطقه‌ای ایجاد خواهد کرد و همین ترس و نگرانی‌ها بود که رژیم اسرائیل را به وحشت انداخت و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراین رژیم دو هفته زودتر از موعد تعیین شده برای سفر به روسیه، عازم مسکو شد.

نتانیاهو تلاش نمود تا مقام های روسی را نسبت به تحویل دهی این موشک ها به سوریه باز دارد اما اینکه روسیه تحت فشار مجامع بین‌المللی از جمله اسرائیل و امریکا حاضر خواهد شد از تحویل سپرموشکی اس 300 همچنان که جلو تحویل آن را به ایران گرفتند، از تحویل دادن آن به سوریه هم مانع شوند یانه؟ جزئیاتی در دست نیست ولی بدون شک تلاش‌ها برای تقویت نیروهای مسلح و به دست

آوردن تجهیزات و تسلیحات مدرن و پیشرفته از سوی طرف‌های مقابل، روند گذار به مرحله‌ی سیاسی را کند و حتا متوقف خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده