سیاست گران نشست میان «افغانان» در قطر را پُردستاورد میدانند

بیشتر شرکت کننده‌گان نشست میان افغانان در دوحه، این نشست را پُردستاورد می‌دانند و امیدوار استند که این نشست، رهگشای مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان باشد.

در همین حال، فرستادۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان می‌گوید که قطعنامه مشترک صادر شده از سوی شرکت کننده گان این نشست، برایش دور از انتظار بوده است. 

شرکت کننده گان این نشست پس از دو روز ریزنی ها، یک قطعنامه هشت ماده یی را صادر کردند.

حبیبه سرابی – شرکت کننده نشست دوحه گفته است:«اطمینان از تامین حقوق زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی و فرهنگی در چارچوب ارزش های اسلامی.»

امیرخان متقی – نماینده طالبان در نشست دوحه گفته است:«از سازمان کانفرانس اسلامی، شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و از تمامی کشورهای همسایه می خواهیم که از نشست بین الافغانی دوحه حمایت کنند.»

در همین حال، آلمان و قطر، به پیامدهای این نشست بر روند صلح افغانستان، خوشبینی نشان می دهند.

مارکوس پوتزل، فرستاده ویژه آلمان برای افغانستان گفته است:«امیدوارم که هرچه زودتر، این گفتگوها در نقطه یی به نتیجه برسند. نتیجه یی خوب و به سود افغانان. شما گام نخست را در مسیر درستی برداشته اید.»

سوند بایت مطلق بن ماجد القحطانی – فرستاده ویژه وزیر خارجه قطر برای میانجی گری در حل منازعات گفت: «این نخستین گام، برای ایجاد تفاهم میان طرف های مخالف است. اما تمامی مان، اهمیت و نیاز به ادامه این روند را می دانیم. امیدواریم که این رویداد، آغاز عملی روند صلح سراسری و پایدار در افغانستان باشد.»

با این حال، مسایلی چون آتش بس میان طرف‌های درگیر و آنچه که حضور و فعالیت گروه‌های هراس افگن در افغانستان گفته می شود، مشمول قطعنامه نشست دوحه نشده اند.

نشست دو روزه میان افغانان در دوحه، با حضور شصت تن از نماینده‌گان احزاب سیاسی، جامعه مدنی، عالمان دین، رسانه‌ها و هفده تن از نماینده‌گان طالبان، برگذار شد.

این نشست به دعوت رسمی المان و با میزبانی قطر راه اندازی شده بود.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده