سیا نقش امریکا در کودتای ۲۸ اسد را تأیید کرد

آژانس اطلاعات مرکزی امریکا سیا برای اولین بار سندی را در تأیید نقش واشنگتن در کودتای سال ۱۹۵۳ بر ضد محمد مصدق، نخست‌وزیر وقت ایران منتشر کرده است. به گزارش پرس تی‏وی، تصدیق آشکار جامعه‌‏ی اطلاعاتی امریکا در حالی بیان می‌شود که شش دهه از کودتای تحت حمایت انگلیس و امریکا در ایران گذشته است.

در یک گزارش داخلی که از سوی یکی از مورخان سازمان سیا در اواسط دهه ۷۰ میلادی نگاشته شده آمده است: «کودتای نظامی که به برکناری مصدق و کابینه‏ی جبهه ملی وی انجامید تحت دستورات سازمان سیا و در راستای سیاست خارجه امریکا انجام شد.»

این مدرک که در تارنمای آرشیو امنیت ملی منتشر شد، ابتدا در سال ۱۹۸۱ افشا شد اما بخش اعظم آن، بویژه بخش مربوط به کودتا در آن زمان مسکوت ماند.سازمان‌های جاسوسی انگلیس و امریکا در سال ۱۹۵۳ کودتایی را توسط ارتش ایران برپا کردند (که به کودتای ۲۸ اسد معروف است). آنان با این کار شماری از حوادث را رقم زدند که به شورش در خیابان‌های تهران و برکناری مصدق انجامید: وی همچنین چهار روز پس از این کودتا دستگیر شد.

مصدق به اتهام خیانت سه سال در زندان بود و سال ۱۳۴۶ در حصر خانگی جان سپرد. نخست‏وزیر ایران در جنبش سال ۱۳۳۰ که به ملی شدن صنعت نفت کشور انجامید، نقشی اساسی ایفا کرد. صنعت نفت ایران پیش از آن تحت کنترول شرکت نفت ایران و انگلیس (AIOC) قرار داشت.

هنگامی که تحریم‌های جهانی بر ضد صنعت ایران نتوانست مصدق را به عدم ادامه‏ی این اقدام مجبور کند، انگلیس و امریکا توطئه‌ای را برای برکناری وی طراحی کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده