سیدرحمت‏‌الله مرتضوی: عامل قتل‏‌هایی که در کشور پشت سرهم رخ می دهد، کیست؟

با این که وقت بسیارمحدود است و همه شما می‏دانید این مجلس به مناسبت شهادت حضرت مستطاب عالی آقای کاظمی و یارانش از طرف خانواده‏ی ایشان و دوستانش تشکیل یافته است، اما چرا حوادث در افغانستان پشت سرهم رخ می‏دهند؟ عاملش کیست؟ خارجی است؟ داخلی است؟ چه کسی است؟ خود ما هستیم. اگر ما فضا را برای دوستی در بین خود مساعد بسازیم، اگر بتوانیم همدیگر را تحمل کنیم، هیچ راهی برای دخالت بیگانگان باقی نمی‌ماند. ما متاسفانه در دوره جهاد هم در اخوت را به روی خود بستیم، اما به روی دیگران بازکردیم. بعداز آن که مجاهدین پیروز شدند و دولت اسلامی تشکیل شد باز هم نتوانستیم همدیگر را تحمل کنیم و زمینه‏‌ساز تمام بدبختی‌های امروز شدیم. ما اگر به بیست یا سی سال قبل برگردیم بعد از پیروزی مجاهدین، همه‏‌ی زمینه‌های امروزی را خود ما هموار کردیم. کابل مورد تاخت‏و‏تاز و جنگ و چوروچپاول خود ما قرار گرفت. خارجی‌ها نبودند که در اینجا بیایند. وقتی ما شروع کردیم دیگران آمدند ما را جهت دادند. اگر آن روز ما همدیگر را تحمل می‌کردیم نه مصطفی کاظمی شهید می‌شد و نه استاد ربانی و نه استاد عبدالعلی مزاری و نه شهید مسعود و شهدای دیگری که داریم. متاسفانه خود ما مجاهدین باعث به وجود آمدن جریان‌های فعلی شدیم. باید اعتراف کنیم که اگر همدیگر را تحمل می‌کردیم و کنار همدیگر زندگی می‌کردیم طالبان برای ما ساخته نمی‌شد. طالبان را عمل خود ما آورد. این جریان‌های تندی که امروز به وجود آمده، متاسفانه عامل آن خود ما هستیم. دیروز هم اسلام گروگان ما بود. امروز هم متاسفانه اسلام در گروگان ماست.

به عنوان عالم و به عنوان روحانی، به عنوان دفاع از دین، چه بدعتی که در این کشور به وجود نیامده و تحقق نیافت است؟ چند روز قبل شنیدید که یک دختر را در غور رجم کردند. علمایی که در آنجا هستند ممکن است خوشحال باشند که ما یک مسأله اسلامی که تعطیل شده بود را به جریان انداختیم. تا هنوز در افغانستان حد جاری نشده بود ما جاری کردیم. ما توانستیم یک دختر را بیاوریم در داخل گودال، پیر و جوان به نام اسلام سنگبارانش کنیم. اما نمی‏دانند که جاری کردن حد این قدر آسان نیست که هر ملای سرکوچه حد جاری نماید. هرکسی که خود را ملا گفت بیاید خود را نماینده خدا درست کند. حد جاری کردن به قدری مشکل است که جمهوری اسلامی سی و شش سال است در ایران تشکیل شده است تا هنوز نتوانسته است که یک حد شرعی، آن هم نسبت به زنا را جاری نمایند. دست یک دزد را ببرد به عنوان این که این دزد است. چرا؟ درست است که اسلام یک سلسله مسایل و حدود را دارد، اما شخصیت انسانی را هم درنظر می‌گیرد. اگر یک کسی کشته شود دو نفر بیایند شهادت بدهند که فلانی، فلانی را کشته است او را می‌تواند قصاص نماید. اما اگر کسی بیاید بگوید عمل زنا صورت گرفته است حالا یا محصن و محصنه، یا غیرمحصن و محصنه. دو نفر کافی نیست، بل چهارنفر باید بیایند شهادت بدهند. آن‏هایی هم که شهادت می‌دهند این طوری نیست که بگویند فلان جوان با فلان جوان رفته‏اند، پس حد باید جاری شود. حتا اگر در یک خانه، یک زن شوهردار و یک جوانی تنها باشند، در درون خانه نشسته باشند حد ندارد، حتا اگر در یک بستر باشند. ببینید که شرع چقدر حیثیت انسانی را در ارتباط با مسئله‏ی ناموسی در نظر دارد. حال حتا اگر این دو نفر عریان خوابیده باشند، در همان حال چهار نفر بیایند نزد حاکم و شهادت بدهند که ما این زن و مرد را در حال عریان دیدیم که در بستر خوابیده بودند حاکم نمی‌تواند حد جاری نماید. می‌تواند آنان را رجم نماید؟ هرگز. اما می‌تواند تعذیر و تادیبش کند. اما حد چه وقت جاری می‌شود؟ با معذرت، شرع می‌گوید چهار نفر ببینند که این دو نفر به آن عمل مشغول هستند. هر چهار نفر یک قسم شهادت بدهند. اگر یکی بگوید مشغول بودند و دیگری بگوید ما دیدیم که هر دو تای‏شان در بستر خوابیده بودند اما مشغول نبودند، قاضی نمی‌تواند حد جاری نماید. قاضی می‌تواند تعذیر و تادیب نماید . بنابراین حد جاری کردن به این سادگی نیست که اگر کسی از خانه‏ی کسی دیگری بیرون شد، حالا یا محصن و محصنه یا غیرمحصن و محصنه، بیاید فورا حد جاری نماید.

حد جاری کردن به این آسانی نیست که هرکسی بیاید حیثیت یک نفر را از بین ببرد، اینجا حیثیت فرد و خانواده مطرح است. حیثیت دین و اسلام مطرح است. مگر ما نمی‌گوییم که احکام الهی تابع مفسده و مصلحت است. در دنیای امروز که این همه رسانه‌هاست، حد جاری کردن خودش مفسده‏ی صریح است و بدنامی دارد برای اسلام. وهن اسلام است. اگر قبلا خلفای اسلام گاهی حد جاری می‌کردند ولی امروز اگر عمر فاروق می‌بود مصلحت را در نظر گرفته حد را جاری نمی‌کرد. می‌گفت که دیگر جامعه کشش این مسئله را ندارد. دنیا ما را مسخره می‌کند. اسلام را خشن و تحمل‏ناپذیر معرفی می‌کند. لذا یک تعدادی به نام علما می‌آیند یک دختری را در گودال می‌اندازند، پیرمرد و پیرزن و جوان همه سنگ می‌زنند که ما حد جاری کردیم! این چه دینی است؟ این دین را از کجا آورده‏اید؟ این مذهب وارداتی از کجا آورده شده است؟ درست است که سلامت خانواده محفوظ بماند، اما ببرید زندان نمایید و تعذیرش کنید. نه این که بیایید سنگسارش کنید. بنابراین عامل این همه بدبختی‌هایی که امروز در جامعه‏ی ما وجود دارد، متاسفانه خود ما هستیم که از سال 1371 به بعد همدیگر را تحمل نکردیم. امروز دولت ما خودزنی می‌کند، در فکر مملکت نبوده و همدیگر را تحمل نمی‌توانند، یکی والی تعیین می‌کند و دیگری نفی می‌کند، بدین خاطر فرصت را به دست کسانی می‌دهند که هم با سرنوشت این کشور بازی کنند و هم با دین بازی کنند هم با اسلام. السلام علیکم و رحمت‏الله و برکاته.  

0 پیام برای این مطلب ثبت شده