سیستم ترانزیت بین‏‌المللی «تیر در افغانستان

مسئولان در اتاق‏‌های تجارت و صنایع کشور هفته گذشته از آغاز فعالیت دوباره سیستم ترانزیت بین‏‌المللی «تیر» در افغانستان خبر دادند.

خان‏جان الکوزی، معاون اتاق‏‌های تجارت در جشن گشایش این سیستم در کابل گفت که تمامی کشورهای همسایه به جز پاکستان عضویت این سیستم را دارند.

قربان حقجو، رئیس اتاق‏‌های تجارت وصنایع کشور هم در این مراسم گفت که این اتاق، کارت «تیر» که در اصل همان ویزای ترانزیتی کالا می‏باشد را صادر می‏کند.سیستم تراسپورتی بین‏‌المللی موسوم به تیر یک سیستم بین‏‌المللی تسهیل‏‌کننده‏‌ی ترانزیتی و ترانسپورتی بین‏‌المللی جاده‏‌ای است که توسط اتحادیه‏‌ی بین‏‌المللی ترانسپورت جاده‏ای میان کشورهای عضو این سازمان تطبیق می‏شود.

با این حال رئیس اتاق‏‌های تجارت و صنایع گفت با تطبیق این سیستم در افغانستان موانع ترانسپورتی و گمرکی میان راه‏‌ها از بین خواهد رفت و انتقال کالاهای بازرگانی به راحتی انجام می‏شود و همچنان هزینه‏‌ی انتقال اموال کاهش خواهد یافت.

عمر زاخیل‏وال، وزیر مالیه نیز در این مراسم گفت: «ما در ده سال گذشته چندین شاهراه در سراسر کشور ساختیم و تأثیرات مثبت خود را هم در زمینه‏‌ی بهتر ترانزیت افغانستان داشته ایم اما هنوز هم مشکلاتی زیادی در این زمینه وجود دارد.»آقای زاخیل‏وال تأکید کرد که بیشتر مشکلات ترانزیتی در افغانستان در قسمت راه است و از امروز به بعد اگر کشورهای همسایه و یا کدام کشور دیگر موترهای ترانزیتی افغانستان را متوقف کنند مرجع قانونی برای شکایت وجود دارد.

افغنستان از سال 1983 به این سوعضویت کنوانسیون تیررا داشته است اما به دلیل جنگ‏‌های داخلی درکشور عضویت اش تا امروز به حالت تعلیق درآورده شده بود.در همین حال مسئولان اتاق تجارت و صنایع کشور می‏گویند که با فعال کردن این این سیستم زمینه‏‌ی رشد صنایع و کالا و همچنان صادرات آن به 57 کشور فراهم خواهد شد.

سیستم «تیر» بعد ازختم جنگ دوم جهانی توسط هشت کشور اروپایی بلجیم، دنمارک، فرانسه، هالند، ناروی، سویدن، انگلستان و سویس ایجاد شد و در سال 1949 اولین کنواسیون این سیستم که یکی از خدمات سازمان ترانسپورتی جاده‏‌ای می‏باشد به امضا رسید.در حال حاضر 170 سازمان از 74 کشور عضو سیستم تیر هستند که 68 کشور قرارداد این سیستم را امضا کرده و 57 کشور از این سیستم عملاً استفاده می‏کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده