شبکه نظارت بر منابع طبیعی: معادن به تاراج می‏رود

اعضای شبکه نظارت بر منابع طبیعی، دیده‏بان شفافیت افغانستان تاکید می‏کنند که نقاط ضعف قانون معادن هنوز هم پا برجاست و کمیسیون مشترک مجلس نمایندگان و مجلس بزرگان باید به این نقاط رسیدگی نمایند وگرنه با توشیح این قانون، معادن افغانستان از سوی مافیای اقتصادی به تاراج برده خواهد شد.

شبکه نظارت بر منابع طبیعی در نشست خبری هفته‌‏ی گذشته هشدار داد که قانون ضعیفی از سوی مجلس بزرگان بدون در نظرداشت پیشنهادات جامعه مدنی تصویب شده که با توشیح این قانون، معادن افغانستان از سوی مافیای اقتصادی به تاراج برده خواهد شد.

این شبکه در اعلامیه مطبوعاتی خود از کمیسیون مشترک دو مجلس خواسته است که برای نهایی‏‌سازی این قانون تشکیل شده در پهلوی حل مشکل ماده ۲۹ قانون معادن، به پییشنهادات جامعه مدنی که از قبل با آن‏ها شریک ساخته شده توجه جدی نمایند.

پیشنهادات این نهاد از این قرار است: شفافیت روند قراردادها باید در قانون تضمین شود و پیشنهادهای شرکت‌های برنده و بازنده باید در مدت ده روز بعد از عقد قرارداد با شرکت برنده به نشر برسد. شهرت مالکین اصلی شرکت‏‌هایی که در استخراج معدن کار می‏کنند باید به نشر برسد. جای۵٪ تخصیص عواید به ولایت که در آن معدن‏کاری صورت می‏گیرد.

باید صندوق سرمایه ملی ساخته شود و تمام عواید معدن به آن صندوق تعلق گیرد و تصمیم در مورد مصرف از آن صندوق باید بر اساس میکانیزمی صورت گیرد که شورای ملی، جامعه مدنی و حکومت در تصمیم‌‏گیری شامل باشد. مطالعه اثرات محیط زیستی و اجتماعی قبل از مذاکرات تکمیل گردد؛ بدیل زمین برای بیجاشدگان و مکانیزم برای حل منازعات در نظر گرفته شود.

این شبکه از رئیس‏‌جمهور آینده افغانستان نیز خواهان اراده و توجه جدی برای ایجاد حکومت‌داری خوب در بخش معادن شد تا این سرمایه ملی باعث بی‏‌ثباتی نشود و از حیف و میل شدن آن نیز جلو گیری شود تا برای توسعه و پیشرفت مردم افغانستان از آن استفاده صورت گیرد.

قانون معادن و پطرولیم از جنجالی‏‌ترین قانون در مجلس نمایندگان، خوانده شده بود. این قانون، پس از دو سال گردش میان مجلس و حکومت، سرانجام حدود دو ماه پیش از سوی هر دو مجلس تصویب شد، اما بعد از چندی حکومت تعدیلاتی را برای این قانون پیشنهاد کرده و آن را به دو مجلس فرستاد و دو روز پیش این تعدیلات نیز از سوی مجلس سنا با اکثریت آرا تایید شد.

قابل یادآوری است که یک گروه مشترک کارشناسان وزارت دفاع امریکا و اداره زمین‏‌شناسی این کشور برآورد کرده‏‌اند که ذخایر زیرزمینی مس، آهن، نیوبیوم، لیتیوم و طلا در افغانستان، بیشتر از یک هزار میلیارد دالر ارزش دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده