شروع مرگبار انتخابات در کشور

در هفته‌های اخیر حملات گروههای هراس‌افکن در کشور تشدید شده است. گروه هراس‌افکن داعش مسئولیت حمله 22 اپریل بر یک مرکز رای دهی در کابل را که به کشته شدن بیش از 60 تن انجامید، بر عهده گرفت. همچنین در دیگر مراکز ثبت نام هم حوادثی به وقوع پیوست. در هفته گذشته داعش همچنین مسئولیت حمله انتحاری را که به کشته شدن 9 ژورنالیست و تعدادی دیگر از هموطنان مان انجامید، بر عهده گرفت.  چرا این حملات مهم اند: حملات خشونت‌بار از سوی داعش و طالبان، چالش‌های امنیتی مقابل افغانستان را در حالی که آماده برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه اکتوبر می‌شود، نشان می‌دهد.

به نوشته رسانه‌ها و ناظران خارجی، افغانستان باید چشم‌انداز مقابله با حملات این دو گروه هراس‌افکن را در نظر داشته باشد. طالبان که انتخابات را رد کرده‌اند و مرتبا به مراکز رای دهی حمله می‌کنند و داعش که عمدتا اهداف فرقه‌ای را آماج قرار می‌دهد و اخیرا رای دهندگان شیعه را هدف قرار گرفت و حمله پُرتلفات دیگری را انجام داد که مقاومت تعجب‌آور این گروه را با وجود سه سال حملات پی هم هوایی نیروهای امریکایی و افغان نشان می‌دهد. در حالی که تاکتیک‌های حمله این دو گروه رقیب تفاوت زیادی ندارند، تهدیدها بر انتخابات افغانستان افزایش یافته‌اند.

مسئولان انتخاباتی افغانستان با آن هم تاکید می‌کنند که انتخابات ماه اکتوبر برگزار خواهد شد. گرچند در نهایت اگر آن‌ها به این نتیجه برسند که امنیت تامین نمی‌شود، انتخابات ممکن است تا سال آینده به تاخیر بیفتد و با انتخابات ریاست‌جمهوری که در حال حاضر قرار است سال 2019 برگزار شود، یک جا برگزار شود. و اگر هر دوی این انتخابات‌ها تا زمانی که عمر حکومت فعلی به پایان می‌رسد، برگزار نشوند، افغانستان با یک بحران سیاسی عمده روبرو خواهد شد که با ناآرامی ‌مدنی و در بدترین سناریو، منازعه همراه خواهد بود.

حملات هفته‌های اخیر با هدف از خط خارج کردن این کشور برای حفظ دموکراسی شکننده‌اش صورت می‌گیرند؛ هدفی که گروههایی مثل طالبان و داعش ممکن است فقط با بدتر کردن اوضاع و ناامنی آن را دور از دسترس کنند. خشونت دوامدار سیاسی که منجر به تاخیر برگزاری انتخابات در سه سال گذشته شده بود، سبب ناامیدی فزاینده رای‌دهندگان و شریکان بین‌المللی افغانستان گردیده بود. اوایل این ماه اشرف غنی تاریخ جدید انتخابات پارلمانی را اعلام کرد. انتخابات پارلمانی به عنوان آزمونی برای انتخابات بزرگتر ریاست‌جمهوری دیده می‌شود که قرار است سال آینده برگزار شود. با آن هم با وجود دهه‌ها منازعه و بازگشت تازه هزاران مهاجر از پاکستان و ایران، دولت با تلاش شدیدی برای آمادگی‌ها در ماه اکتوبر روبروست.

مهمترین مشکل ثبت رای دهندگان است. انتخابات‌های قبلی 2009 و 2014 با اتهامات تقلب و فساد که عمدتا به ثبت رای دهندگان ارتباط داشتند، بدنام شدند. برای آن که حضور رای دهندگان به نتایج انتخاباتی مشروعیت ببخشد و همچنان فساد احتمالی، ریشه‌کن شود، ثبت نام جدید رای دهندگان نیاز است. در کشوری که با ناامنی فزاینده روبروست و اکثریت رای دهندگان فاقد شناسنامه اند، دشوار است که این کار قبل از ماه اکتوبر تکمیل شود. همین است که حمله روز به مرکز رای دهندگا در کابل کابل، می‌تواند این روند را به مخاطره بیندازد.

مسئولان در افغانستان در تلاش ثبت 14 میلیون رای دهنده و صدور حدود ده میلیون شناسنامه جدید تا ماه خزان هستند. گرچند به گفته یکی از مسئولان کمیسیون انتخابات از آغاز شروع ثبت نام، تنها 291 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. کارشناسان هشدار می‌دهند که انتخابات ممکن است از سوی طالبان و و دیگر گروههای شورشی که مخالف برگزاری آن هستند، با مانع روبرو شود. گرچند مخالفان در گذشته هم انتخابات‌های افغانستان را هدف قرار داده‌اند، اما انتخابات‌های آینده مرگبارتر خواهند بود چرا که گروههای شورشی حلقه نفوذ خود را بر افغانستان تنگ‌تر کرده‌اند.

بر بنیاد معلومات جدید منتشره از سوی ایالات متحده، 56 درصد از 407 ولسوالی افغانستان تحت کنترول دولت اند درحالی که در 30 درصد دیگر دو طرف مدعی کنترول اند و 14 درصد تحت کنترول مخالفان است. در حال حاضر نیروهای امنیتی افغانستان باید با داعش نیز که مسئولیت حمله کابل را بر عهده گرفت، مقابله کنند. داعش گرچند بخش‌های وسیعی از افغانستان را کنترول نمی‌کند، با آن هم قادر به حملات هماهنگ در شهرهایی مثل کابل است که می‌توانند منجر به تلفات سنگین در میان مردمی شوند ‌که برای انتخابات ثبت نام می‌کنند.

  • سنگ‌دره‌ای

0 پیام برای این مطلب ثبت شده