شرکت‏‌های فرار کرده از مالیات و ۱ میلیارد افغانی بدهکاری

مسئولان در دادستانی کل می‏گویند شرکت‏‌هایی که از پرداخت مالیات از سال ۱۳۸۴ تاکنون فرار کرده‏‌اند، بالاتر از ۱ میلیارد افغانی بدهکارند.

محمدآصف فیاض، رئیس اطلاعات عامه دادستانی کل روز هشتم جدی در کنفرانس خبری گفت: «ما طی سیزده سال گذشته در امر مبارزه با فساد اداری تلاش‏‌های زیادی به خرج دادیم، اما دولت افغانستان در این امر ناکام بوده است

آقای فیاض گفت: «با روی کار آمدن حکومت جدید حمایت قاطع دولت در امر مبارزه با فساد اداری از دادستانی کل رونما شده که این یک اقدام نیک است

به گفته وی در موضوع فساد اداری افزون بر اشخاص و نهادهای داخلی نهادها و افراد خارجی نیز دست دارند.

آقای فیاض تاکید کرد: «موضوع فرار از مالیات شامل ۵۰ شرکت تجارتی و تولیدی می‏شود که از سال ۱۳۸۴ تاکنون به وزارت مالیه پرداخت نکرده‏‌اند که این پرونده‏‌های این شرکت‏‌ها به صورت جدی از سوی کمیته موظف بررسی شده و این شرکت‏‌ها مکلف به پرداخت مالیات‏‌شان می‏‌باشند

همچنین غلام محمد کریمی، دادستان مسئول در امر جمع‏‌آوری مالیات وزارت مالیه گفت: «به تعداد ۵ شرکت خارجی که اکمالات نیروهای ناتو را به عهده داشت که از پرداخت مالیه معاف بودند، از این موضوع سوءاستفاده کرده‏‌اند.

وی گفت که مجموع مالیاتی که باید به دولت پرداخته شود بالاتر از ۱ میلیارد افغانی است.

آقای کریمی افزود: « شرکت انتقالاتی سوپریم فیول که مقدار ۱۱۲۲۳۰۰ لیتر مواد نفتی که به نام نظامیان ناتو اضافه انتقال داده بود، مکلف است که ۳ میلیون ۲۱۸۷۵ هزار دالر را به دولت افغانستان تحویل دهد که تاکنون این شرکت حاضر به پرداخت نشده و تا تصفیه حسابش حسابات بانکی این شرکت رسماً بسته شده است.

همچنین آقای کریمی گفت که ۱۴۰۰ جریب زمین دولتی واقع در شادمان دارالامان کابل که مورد غضب قرار گرفته بود دوباره به دولت سپرده شده است.

گفتنی است که مسئولان در دادستانی کل وعده اصلاحات و از بین بردن فساد ادارای را در کشور به مردم می‏دهند، اما دیده شود که این اداره تا چه سطح موفق می‏شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده