شکاف در ناتو به نفع روسیه

با اینکه اتحاد ناتو به دلیل برگزاری نخستین نشست دوسالانه‌اش در مقر میلیارد دلاری جدید بروکسل باید احساس پیروزمندانه بیشتری داشته باشد، بسیاری از رهبران حاضر در این نشست به دلیلی رویارویی با دونالد ترامپ، رهبر فعلی این پیمان، ظاهرا مضطرب و نگران هستند؛ رهبری که اظهارات سختگیرانه‌ای را درخصوص هزینه‌های دفاعی با خود به این نشست خواهد آورد.

اتهامات مطرح شده علیه روسیه مبنی بر تلاش این کشور برای بر هم زدن ثبات غرب با حملات سایبری و اقدامات پنهانی، زمینه را برای بیشترین میزان گسترش پیمان آتلانتیک شمالی در چند دهه اخیر فراهم کرده و این اقدام با حمایت موجی که امریکا برای افزایش هزینه‌های دفاعی در اروپا به راه انداخته، صورت می‌گیرد.این نشست بیش از ۴۰ تن از رهبران دولت‌ها از ۲۹ کشور عضو و شرکای غیر عضو این پیمان را از فنلاند گرفته تا افغانستان گرد هم جمع کرده تا بر توانایی‌های ناتو تاکید کنند.همچنین ناتو با دعوت از مقدونیه برای آغاز مذاکرات پیوستن به این پیمان و مقابله با هشدارهای روسیه علیه گسترش آن در منطقه بالکان، قرار است بار دیگر حوزه خود را گسترش دهد.

صحبت‌های ترامپ درباره عدم پرداخت سهم نظامی خود در ازای چتر حمایتی آمریکا، موجب شده که بسیاری از رهبران شرکت‌کننده در این نشست احساس نارضایتی داشته باشند. ترامپ پیش از ترک کاخ سفید به مقصد اروپا برای شرکت در نشست ناتو و پس از آن، سفر به انگلیس و فنلاند که در آن با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد، گفت: رفتار ناتو با ما منصفانه نبوده است. ما هزینه بسیار زیادی پرداخت کرده‌ایم و آنان خیلی کم هزینه کرده‌اند.

دیپلمات‌های ناتو می‌گویند، به نظر نمی‌رسد که جلسات به دقت طرح‌ریزی شده و شام چهارشنبه‌شب رهبران در موزه بروکسل عصبانیت ترامپ در این خصوص را آرام کند، همانطور که شام ویژه ماه مه سال گذشته برای استقبال از ترامپ این نتیجه را در پی نداشت. از آن زمان تا کنون ترامپ با چشم‌پوشی از رعایت ادب، هر چه در ذهن داشته بیان کرده و به متحدان ناتو هشدار داده که مبلغ هنگفتی را بدهکارند و باید برای توقف تروریسم اقدامات بیشتری صورت دهند.

هیچ کس دقیقا نمی‌داند که ترامپ در نشست ناتو چه خواهد گفت و دیپلمات‌ها نیز نگران احتمال واکنش نشان دادن رهبران اروپایی به صحبت‌های او هستند که شرایط متشنج فعلی را وخیم‌تر خواهد کرد.

ترامپ اما به رغم توییت‌های اخیرش در انتقاد از متحدان ناتو، پیش از پرواز به مقصد اروپا لحنی دوستانه‌تر اتخاذ کرده و گفت: این مساله را حل می‌کنیم و همه کشورها خوشحال خواهند بود.ممکن است ترامپ به دنبال جلب حمایت در مساله افزایش بودجه دفاعی طرف‌های اروپایی باشد که اکنون در حساب‌های دولتی سرمایه‌گذاری شده‌اند.

ناتو که در سال ۱۹۴۹ و برای مقابله با تهدید شوروی تشکیل شد، بر مبنای همکاری‌های عمیق با آمریکا فعالیت می‌کند که با زرادخانه‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای خود به امنیت اروپا کمک می‌کند. از زمان الحاق کریمه از اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴، ناتو هدف گذشته خود را تجدید کرد و گردان‌هایی را به بالتیک و لهستان فرستاد تا از هرگونه تهاجم احتمالی از سوی روسیه جلوگیری کنند. دونالد تاسک، رییس کمیسیون اروپا و نخست وزیر سابق لهستان درخصوص برگزاری بازی‌های جام جهانی فوتبال از سوی مسکو گفت: وجهه روسیه تنها وابسته به برگزاری بازی‌های جام جهانی فوتبال نیست.

تاسک که پیش‌بینی می‌شود در مراسم شام ناتو شرکت کند، تصریح کرد: هیچ کس نباید ماهیت سیاسی و روابط بین‌المللی با روسیه را فراموش کند. رییس جمهوری آمریکا که به عنوان فرمانده ارشد بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان، رهبری این پیمان را بر عهده دارد، اعلام کرده است که مسائل دیگری از جمله تجارت خارج از ناتو و روابط تجاری با اروپا را نیز در این نشست مطرح خواهد کرد. او هم‌اکنون تعرفه‌هایی را برای صادرات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا وضع کرده و همچنین تهدید کرده است که این تعرفه‌ها را درخصوص خودروهای اروپایی نیز اعمال خواهد کرد.

مناقشه بر سر میزان بودجه نظامی اعضای ناتو بر نشست رهبران این گروه که در بروکسل آغاز شد، سایه انداخته و انتظار می‌رود دونالد ترامپ بار دیگر صراحتا از هم‌پیمانانش در این بلوک بخواهد تا بودجه نظامی خود را تقویت کنند.‌دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا بارها به هم‌پیمانان خود در ناتو و کانادا به خاطر عمل نکردن به وعده مربوط به صرف دو درصد تولید ناخالص داخلی برای بودجه دفاعی حمله کرده و روز دوشنبه نیز مجددا این انتقادهایش را در توئیتر تکرار کرد.بر طبق آمارها امریکا با 686 میلیارد دلار بودجه نظامی، حدود 72 درصد کل بودجه اعضای ناتو در سال 2017 را به خود اختصاص داده بود. مجموع بودجه نظامی 29 عضو ناتو 957 میلیارد دلار در این سال بوده است.بعد از امریکا، بریتانیا دومین بودجه بالای نظامی ناتو را با اختصاص 55 میلیارد دلار در سال 2017 داشت و بعد از آن فرانسه با 46 میلیارد و آلمان با 45 میلیارد در رده‌های بعدی قرار داشتند.آمارهای مربوط به هزینه‌ها، اندازه اقتصاد هر یک از این کشورها را در نظر نمی‌گیرد و کشورهای عضو ناتو تعهداتشان در زمینه بودجه دفاعی را براساس تولید ناخالص داخلی خود عملی می‌کنند. در سال 2006 وزرای دفاع ناتو بر سر این خط مشی توافق کردند که دست‌کم دو درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای بودجه دفاعی صرف کنند اما با شدت گرفتن بحران مالی بسیاری از این کشورها مجبور شدند بودجه‌های نظامی خود را کاهش دهند.ترامپ به صراحت به انتقاد از موضع اعضای ناتو در قبال روسیه پرداخت و گفت: کشورهای عضو ناتو که دراین میان باید از آلمان نام ببرم، میلیاردها دلار صرف خرید انرژی از روسیه می کنند آنگاه ما باید میلیاردها دلار هزینه محافظت از شما در قبال همان روسیه بکنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با ادامه انتقادهای خود درباره بودجه‌های دفاعی دیگر اعضای ناتو گفت: قرار نیست افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو ناتو در مدت 10 سال انجام شود. می‌توان به سرعت این کار را کرد. ترامپ به استولتنبرگ گفت: آلمان یک کشور ثروتمند است که برای انرژی میلیاردها دلار به روسیه می دهد، این کشور می‌تواند همین فردا بودجه دفاعی خود را افزایش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: باید درباره میلیاردها میلیارد دلار پولی که صرف دفاع از شما (اروپا) در قبال روسیه می‌شود صبحت کنیم، این منصفانه است که اعضای ناتو میلیاردها دلار به روسیه (برای انرژی) بدهند و آن وقت ما (آمریکا) باید میلیاردها دلار برای دفاع از آنها در قبال همان روسیه بپردازیم. استولوتنبرگ در پاسخ به انتقادهای ترامپ گفت: ناتو اتحادی از 29 کشور است که اغلب نقطه نظرات متفاوت و اختلاف نظرهایی درباره خطوط لوله نفت روسیه به آلمان وجود دارد اما علی رغم این اختلاف نظرها این اتحاد باعث قوی‌تر بودن اعضای این کشورها دربرابر تهدیدها است.دبیر کل ناتو گفت: جنگ جهانی دوم و جنگ سرد ما را با یکدیگر منسجم ساخت وهنگامی که درکنار یکدیگر باشیم می‌توانیم قوی‌تر در برابر روسیه ایستادگی کنیم. استولتنبرگ در پاسخ به این گفته ترامپ که کشورهای اروپایی در زمینه انرژی روسیه را ثروتمندتر می کنند، گفت: در جریان جنگ سرد اعضای ناتو با روسیه روابط تجاری داشتند .ترامپ در این باره گفت: بحث انرژی کاملا متفاوت نسبت به مراودات عادی تجاری است و شما کشوری (درمیانه اعضای ناتو) دارید مانند لهستان که گاز روسیه را نپذیرفت و دیگر کشورهایی را دارید که آنرا نپذیرفتند چرا که نخواستند تا اسیر روسیه شوند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه انتقاد صریح خود افزود: اما کشوری مانند آلمان تا آنجایی که من می‌دانم خود را اسیر روسیه کرده است، چرا که آلمان انرژی بیشتری از روسیه دریافت می‌کند . بنابر این به نظر می‌رسد که آمریکا باید از آلمانی که انرژی خود را از روسیه می گیرد، محافظت کند. این را توضیح دهید.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده