شگفتی‌‏آفرینی افغانستان

ر کشوری که بیشتر با مصیبت همراه بوده تا خوشی، نتایج ابتدایی رای‏دهندگان انتخابات در روز یکشنبه، تکان‌دهنده است. با وجود تهدیدهای طالبان درباره اشتراک در انتخابات، تقریباً 58 درصد از رای‏دهندگان همانند انتخابات امریکا در سال 2012 دراین انتخابات، اشتراک کردند. نیروهای امنیتی افغانستان هم به صورت موثری توانستند امنیت انتخابات را تأمین کنند.

آندرو ویلدر، یک کارشناس امور افغانستان از کابل می‏گوید:«به تناسب انتظار ما، خیلی دشوار است تا به این نتیجه نرسیم که این یک شکست واقعی برای طالبان بوده است. و یک روز خوب برای مردم افغانستان

دو نیرویی که همواره این کشور را بی‏ثبات کرده‏اند- نخبه‌‏گان سیاسی و کشورهای همسایه بوده‏اند که به آسانی موفقیت‏‌های اولیه را بر باد داده‌‏اند. شواهدی از تقلبات به پیمانه زیاد، می‏تواند مشروعیت این انتخابات را از بین ببرد و شقاق‏‌های تباری دیرینه را تلخ‌تر سازد. و قدرت‏‌های بیرونی، شاید به تمویل و تسلیح طالبان و جنگ‌سالاران افغان ادامه دهند، چنان که دهه‏‌ها این کار را انجام داده‌‏اند.

رونالد نیومن، سفیر پیشین امریکا در افغانستان هم می‏گوید:«این به معنای پایان راه نیست، افغانستان یک دموکراسی است و ما برنده شده‏ایم. اما فکر نمی‏‌کنم شما بتوانید به حضور مردم در روز انتخابات- در زیر باران و با وجود تهدیدهای مرگ- نگریسته و بگویید که هیچ چیزی به دست نیامده است، چنان که منتقدان می‏گویند

یکی از بزرگترین دستاوردها، تأمین امنیت از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بوده است. طالبان در کمال تعجب ناظران داخلی و خارجی، نتوانستند حتا یک حمله عمده بر یکی از شهرهای مهم افغانستان انجام دهند. این گروه ادعا کرده بود که یک هزار حمله را در سراسر کشور انجام داده است، اما به گفته مقام‏های امنیتی، این حرف از طرف آن‏ها غلو است. ناظران انتخاباتی می‏گویند که سطح خشونت، مشخص نیست.

امسال، حدود 90 هزار نیروی امریکایی و ناتو در این کشور حضور داشتند و در پایگاه‌‏های خود مانده و به حیث سرباز ذخیره خدمت کردند. در عوض 350 هزار نیروی پولیس و ارتش افغانستان در سراسر کشور گسیل شدند. آقای ویلدر بر آن است که تلاش‌‏های امنیتی حکومت افغانستان در کابل، جایی که وی بر انتخابات نظارت می‏کرد، نسبت به آن چه که در سی سال گذشته در کشور انجام شده، خیلی موفقانه بوده است:«یک عملیات امنیتی بی‏‌نظیر بود، هرگز چیزی مثل آن را ندیده بودم

به گفته ویلدر، پولیس افغانستان بعد از انتخابات، در رسانه‏‌های جمعی مورد ستایش قرار گرفت و محبوبیت آن‏ بیشتر شد: یک ناظر انتخاباتی گزارش داد که گروهی از جوانان را دیده که دسته‏‌هایی گل خریده و به افسران پولیس روز بعد از انتخابات تقدیم کرده‏‌اند.

بارنت روبین، یک کارشناس دیگر امور افغانستان که به حیث مشاور ارشد با وزارت خارجه امریکا کار کرده، نسبت به تلافی طالبان هشدار می دهد.

وی با اشاره به حملات طالبان می گوید: «امسال و سال بعد، یک آزمایش قدرت خواهد بود. اما «یک انتخاباتی که خوب برگزار شود، می‏تواند تنها روحیه نیروهای امنیتی را تقویت و مورال طالبان را تضعیف کند

رسانه‌های خبری به‌‏ویژه رسانه‏‌های اجتماعی هم نقش بی‌پیشینه‏‌ای بازی کردند. چندین بحث انتخاباتی به صورت زنده از تلویزون‏‌ها نشر شدند که نسبت به گذشته جالب‏‌تر بودند. و پوشش بی‏‌وقفه خبرها و تحلیل رسانه‏‌های اجتماعی از حملات طالبان پیش از انتخابات هم احتمالاً بر شرکت مردم تاثیر داشته است. به‌‏ویژه کشتن اعدام‏وار سردار احمد، ژورنالیست افغان، هسمرش و دختر شش ساله و بچه چهارساله‏‌اش در هوتل کابل سرینا، بسیاری از افغان‏‌ها را خشم‌اگین ساخته بود. یک صفحه فیسبوک که بهبود کودک دو ساله و تنها بازمانده خانواده این ژورنالیست را که به سرش مرمی اصابت کرده، دنبال می‏کند، همدردی زیادی را در انترنت برانگیخت.

ویلدر می‏گوید:«این حملات واقعاً افغان‏ها را بسیج کرد تا بیرون بیایند و رای دهند

0 پیام برای این مطلب ثبت شده