شیوع سینه بغل

در کنار سایر بیماری‏‌هایی که در فصل سرما شیوع می‏‌یابند، سینه بغل بیماری است که اگر در زمان مناسب و در زودترین فرصت تداوی نگردد منجر به مرگ بیمار می‏گردد. وزارت صحت اعلام کرد که برای کودکان زیر یک سال واکسین سینه بغل تطبیق می‏گردد.

اما بسیاری از شهروندان از ازدحام مراکز صحی برای دریافت این واکسین شکایت دارند. این در حالی است که تعداد بی‏‌شماری از شهروندان برای دریافت این واکسین ساعت‏‌ها درفضای آزاد و باز در سرما در نوبت به سر می‏‌برند و باید منتظر رسیدن نوبت خود بمانند.

از طرف دیگر کارمندان صحی نیز با فخرفروشی‏‌های بیجا برخورد مناسبی با مراجعین ندارند و خود را درجایگاه بالاتری تصور می‏کنند و این حق را به خود می‏دهند که هر چه دل‏شان خواست انجام دهند و پروای بیماران و مراجعین و همه کسانی که در انتظار به سرمی‏برند را ندارند.

وزارت صحت که مسوول صحت و حیات شهروندان جامعه می باشد آیا نظارتی براین وضع دارد یا ندارد ؟

وضع درکابل که مرکز می باشد و تقریبا همگی باید به امکانات و مراکز صحی آسان تر دسترسی داشته باشند، مشکل به نظر می‏رسد حال در روستاها و قریه‏‌های دوردست چه انتظاری می‏توان داشت؟

همه سال در کشور نبود دارو داکتر، دوری راه، برف‌باری‏‌های زیاد، کوهستانی بودن مسیرها، کافی نبودن مراکز صحی و یا باز نبودن این مراکز از دلایلی هستند که باعث دردسرهایی برای خانواده‏‌ها در نقاط دوردست و حتا در مرکز شهرها می‏شوند.

آمدن فصل سرما و زمستان خودش به اندازه کافی برای مردم مشکلات به بار می‏آورد و اگر مسئولان و مقام‏های دولتی احساس مسئولیت نکنند و در صدد رفع مشکلات مردم نباشند که نیستند این مردم هستند که بیشتر از هر کسی دچار آسیب می‏شوند، به‏‌خصوص کودکانی که با بیماری‏‌های شایع در زمستان دست و پنجه نرم می‏کنند.

اما به نظر می‏آید اوضاع به جای این که روز به روز بهتر شود و به سمت بهبود پیش برود ناامید‏تر می‏گردد.

با آن که واکسین سینه بغل وارد جدول واکسیناسیون کودکان کشورشده و طی مراسمی رسمی در ارگ ریاست‏‌جمهوری، تطبیق آن آغاز یافت اما به نظر می‏آید برای تطبیق همه شمول این واکسین مشکلات زیادی سر راه قراردارد.

برای این که این واکسین شامل جدول واکسیناسیون کودکان گردد، افغانستان باید دو شرط را دارا باشد: اول وسعت و تجهیر مراکز نگهداری واکسین سینه بغل و دوم سهم‏‌گیری دولت برای خرید و تمویل این واکسین.

دولت افغانستان ظاهراً این دوشرط را عملی کرده است اما هنوز مردم برای دریافت آن با مشکل مواجه هستند.

به گفته مقام‏‌های وزارت صحت عامه این واکسین، کودکان را در برابر 13 نوع باکتری مقاوم ساخته و درواقع کودکانی که این واکسین را دریافت می‏کنند دربرابر 13 نوع بیماری بیمه می‏شوند.

وزارت صحت عامه تطبیق این واکسین را سراسری اعلام کرده و قرار است همه روزه برای کودکان زیر سن یک سال در مراکز صحی تطبیق گردد اما شواهد و قراین در برخی از این مراکز از چیز دیگری حکایت دارند.

این واکسین به کمک اتحادیه جهانی واکسین و یونیسف خریداری شده و در اختیار کودکان یک ساله قرار می‏گیرد.

سینه بغل یکی از شایع‏ترین بیماری‏‌هایی است که همه ساله جان بسیاری از کودکان و حتا زنان افغان را می‏گیرد.

باید دیده شود با تطبیق این واکسین چند درصد ازمرگ و میر کودکان جلو گیری می‏گردد. آیا درسال‏‌های بعدی کودکان بیشتری خواهند توانست از خطرمرگ ناشی از سینه بغل رهایی یابند و یا ممکن است با عملی نشدن درست این واکسین و انباشت آن درمراکز نگهداری، کودکان افغان همچنان با هیولای مرگ در زمستان‏‌ها دست و گریبان باقی بمانند؟

پاسخ این پرسش هرچند دشوار نیست و اگر این واکسین و برنامه تطبیق آن به شیوه درست و ملی روی دست گرفته شود و به صورت متوازن نیز دردسترس همه کودکان زیریک سال قرار گیرد پاسخ روشن است و اگر سرنوشت کودکان زیر یک سال در قمارهای مافیایی اربابان قدرت به بازی گرفته شود، جایی برای امیدواری باقی نمی‏‌ماند.

این درحالی است که دولت وظیفه دارد برای ساختن آینده بهتر و مطلوب‏‌تر برای نسل بعدی زمینه‏‌ها، فرصت‏ها و شرایط را فراهم آورد و اگر این کار را نمی‏کند مسئولایت خطیری را به انجام نرسانده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده