صد فلم محبوب تاریخ سینما (به انتخاب نشریه سینمایی هالیود

اشاره: نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر فهرستی از ۱۰۰ فلم محبوب تاریخ سینما را همراه با اطلاعات آماری قابل توجه منتشر کرده است که در این فهرست فلم پدرخوانده ساخته مشهور فرانسیس فورد کاپولا در مکان اول دیده می‌شود.

2120 فعال مطرح در عرصه‏‌ی سینما با شرکت در نظرسنجی نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر اقدام به معرفی ۱۰۰فلم محبوب تاریخ سینما کرده‌اند که در این میان در حالی فلم‌های پدرخوانده، جادوگر شهر اوز و هم‌شهری کین در مکان‌های اول تا سوم قرار گرفتند که اطلاعات آماری جالبی نیز از این نظرسنجی به دست آمده است. هفته‌‏نامه اقتدارملی بخشی از این گزارش جالب را به نقل از سایتِ “مدومه” با شما شریک می‌سازد.

-1 پدر خوانده

فرانسیس فورد کاپولا، پدرخوانده را در سال ۱۹۷۲ برای کمپانی پارامونت کارگردانی کرد. داستان جنایی این فلم بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ اتفاق می‌افتد. فلم کلاسیک پدرخوانده براساس رمانی از ماریو پوزو ساخته شده و داستان فلم درباره خانواده مافیایی کورلئونه است که بازیگران سرشناسی چون مارلون براندو، آل پاچینو، روبرت دووال و دایان کیتن در آن نقش‌آفرینی داشته‌اند. این فلم نامزد ۱۱ جایزه اسکار بود که موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد (مارلون براندو)، بهترین فلم و بهترین فلمنامه شد و در جوایز گلدن گلوب پنج جایزه اصلی را کسب کند.

-2 جادوگر شهر اوز

جادوگر شهر اوز نام فلمی است بر اساس رمانی برای کودکان نوشته «ال. فرانک باوم»، آمریکایی به کارگردانی ویکتور فلمینگ محصول ۱۹۳۹ که در آن بازیگرانی چون جودی گارلند، فرانک مورگان، ری بولگر، برت لار و جک هالی ایفای نقش کرده‌اند. این فلم که معروف‌ترین و موفق‌ترین اقتباس از رمان نوشته فران باوم محسوب می‌شود، طبق اعلام کمپانی مترو گلدن مایر موفق به فروش بیش از دو میلیون دالر در سینماهای امریکا و ۹۸۰ هزار دالر در سینماهای سایر نقاط جهان شد.

-3 همشهری کین

اورسن ولز، کارگردان سرشناس سینما با اینکه فقط ۲۵ سال داشت، اما کارگردانی، تهیه‌کنندگی، نگارش فلم‌نامه و نقش‌آفرینی در فلم هم‌شهری کین را به‌ عهده گرفت. این فلم که ساخت آن ۱۰ هفته به طول انجامید، با حضور معروف‌ترین عوامل فلم هالیوود، از جمله گرگ تولند ساخته شد که اورسن ولز او را سریعترین فلمبردار هالیوود می‌دانست. همشهری کین در ۹ بخش نامزد جوایز اسکار بود که فقط در رشته بهترین فلم‌نامه‌ اصلی موفق به دریافت جایزه شد.

اگرچه آکادمی اسکار توجه لازم را به این فلم نداشت، اما همشهری کین توانست در طول سال‌ها به‌عنوان بهترین فلم تاریخ سینما شناخته شود. هرچند به تاخیر افتادن زمان اکران و توزیع نامناسب فلم موجب شد تا میزان فروش آن چندان چشم‌گیر نباشد. در دهه‌ ۶۰ دانشکده‌های فلم‌سازی از همشهری کین به‌عنوان واحد درسی استفاده می‌کردند و تعدادی از بزرگان سینمای فرانسه چون ژان لوک ‌گدار و فرانسوا تروفو از این فلم الهام گرفتند.

-4 رستگاری در شائوشنک

رستگاری در شائوشنک یک فلم درام رازآلود جنایی به کارگردانی فرانک دارابونت و بازی تیم رابینز و مورگان فریمن، محصول سال ۱۹۹۴ است که به عنوان یکی از برترین فلم‌های تاریخ سینمای جهان شناخته می‌شود. این فلم براساس داستان کوتاهی از استفن کینگ به نام ریتا هیروث و رستگاری در شائوشنک ساخته شده است. در مراسم جایزه اسکار سال ۱۹۹۴ این فلم نامزد هفت اسکار از جمله بهترین فلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین فلمنامه، بهترین فلمبرداری، بهترین ویرایش فلم، بهترین موسیقی فلم، و بهترین صدابرداری بود، اما موفق به کسب هیچ‌یک نشد.

سلموئل ال جکسون و جان تراولتا در پالپ فیکشن ساخته کوئنتین تارانتینو

-5 داستان عامه‌پسند

فلم داستان عامه‌پسند با بازیگرانی چون جان تراولتا، ساموئل ال.جکسون و اما تورمن با فلمنامه‌ای از تارانتینو شامل سه اپیزود با سه قصه مرتبط با هم است. در این اثر بیش از هر چیز جسارت کارگردان به چشم می‌خورد. تارانتینو در داستان‌ عامه‌پسند تمام اشکال متعارف روایی سینما را کنار گذاشت و داستان خود را در ساختاری پیچیده با گذرهای زمانی و مکانی متناوب به پیش ‌برد.

داستان عامه‌پسند عنوان بهترین فلم دهه ۹۰ سینمای جهان را از نگاه نشریه سینمایی توتال فلم به دست آورد. این فلم با بودجه ۸ میلیون دالری ساخته شد و به فروش جهانی ۲۱۳ میلیون دالر دست یافت. این فلم که در هفت بخش نامزد جایزه اسکار بود، جایزه بهترین فلمنامه را دریافت کرد و در جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شد، جایزه بهترین فلم پولیسی جوایز ادگارآلن پو را گرفت و از جوایز گلدن گلوب و بافتای انگلیس چهار جایزه را دریافت کرد.

-6 کازابلانکا

فلم کازابلانکا که در سال ۱۹۴۲ با بازی همفری بوگارت و اینگرید برگمن ساخته شد، توانست سه جایزه اسکار بهترین فلم، کارگردانی و فلمنامه را کسب کند. انجمن فلم آمریکا در فهرست ۱۰۰ فلم برتر تاریخ سینما کازابلانکا را در مکان سوم قرار داده است.

-7 قسمت سوم پدرخوانده

این فلم در سال ۱۹۹۰ ساخته شده‌ است و قسمت آخر از سه‌گانه پدرخوانده‌ بر اساس رمانی از ماریو پوزو ساخته شد. در مجموع فروش فلم پدرخوانده ۳ به بیش از ۱۳۶ میلیون دالر رسید. این فلم نامزد دریافت هفت جایزه اسکار شده بود، ولی موفق به کسب هیچ یک از جوایز اسکار نگردید. افزون بر این نتوانست موفقیت دو فلم پیشین را تکرار کند. این فلم آل پاچینو، اندی گارسیا، دایان کیتن و سوفیا کاپولا نقش‌آفرینی می‌کنند.

-8 ای.تی

فلم ای.تی محصول ۱۹۸۲ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در زمان اکران پرفروشترین فلم تاریخ سینما شد و یکی از موفق‌ترین آثار اسپیلبرگ در زمینه‏‌ی تجاری محسوب می‌شود. این فلم موفق به کسب چهار جایزه اسکار شد و در جوایز گلدن گلوب بهترین فلم سال انتخاب شد. ای.تی اگرچه درباره دنیای کودکان و افسانه‌های تخیلی و فضایی بود، اما توجه مخاطبین بزرگسال را نیز به خود جلب کرد. این فلم جایزه بهترین فلم خارجی جوایز دیوید دوناتلو ایتالیا را در سال ‌۱۹۸۳ کسب کرد.

-9 ادیسه فضایی

فلم «۲۰۰۱؛ ادیسه فضایی» شاهکار استنلی کوبریک محصول ۱۹۶۸ اقتباسی از داستان کوتاه آرتور.سی کلارک است که موفق شد جایزه‌ اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را کسب کند. کوبریک در ادیسه فضایی با نگاهی سورئالیستی نه چندان مبتنی به ضمیرناخودآگاه و بل در راستای اهداف فلسفی و جامعه‌شناسانه خود، مخاطره‌ای هم‏چون رویارویی با شهاب‏‌سنگ‌های آسمانی را به جان می‌خرد و در کنار یک رمان تصویری نفس‌گیر و خوشرنگ و لعاب، یک ‌روایت تصویری را روایت می‌کند و از سکوی پرتاب یک موشک، مخاطبش را به قعر اندیشه‌های خالص خویش می‌افکند.

-10 فهرست شیندلر

فهرست شیندلر فلمی آمریکایی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، محصول سال ۱۹۹۳ است. این فلم بر اساس کتاب شیندلرز آرک که برنده جایزه بوکر شده، ساخته شده است.

این فلم یکی از تاثیرگذارترین فلم‌های تاریخ سینما محسوب می‌شود و موسیقی این فلم را جان ویلیامز، آهنگ‌ساز مشهور هالیوودی ساخته است.

فهرست شیندلر یک موفقیت تجاری با فروش ۳۲۱ میلیون دالری بود و در کنار آن توانست جوایز بسیاری از جمله جایزه اسکار بهترین فلم و جایزه اسکار بهترین کارگردانی را به دست بیاورد.

فهرست شیندلر اولین فلم سیاه و سفیدی است که جایزه اسکار بهترین فلم را بعد از سال ۱۹۶۰ برنده شده است؛ هرچند که در ابتدا و انتهای فلم، صحنه‌هایی هم به صورت رنگی پخش می‌شد. بنیاد فلم آمریکا فهرست شیندلر را سومین فلم برتر تاریخ سینما در گونه‏‌ی حماسی، در فهرست ۱۰ فلم برتر در ۱۰ ژانر خود عنوان کرد.

دیگر فلم‌های انتخاب شده به ترتیب زیر آمده است:

-11 جنگ ستارگان (۱۹۷۷)؛ -12 بازگشت به آینده (۱۹۸۵)؛ -13 مهاجمان کشتی گمشده (۱۹۸۱)؛ -14 فارست گامپ (۱۹۹۴)؛ -15 بر باد رفته (۱۹۳۹)؛ -16 کشتن مرغ مقلد (۱۹۶۲)؛ -17 اینک آخر‌الزمان (۱۹۷۹)؛ -18 آنی هال (۱۹۷۷)؛ -19 رفقای خوب (۱۹۹۰)؛ -20 چه زندگی شگفت‌انگیزی (۱۹۴۶)؛

-21 محله چینی‌ها (۱۹۷۴)؛ -22 سکوت بره‌ها (۱۹۹۱)؛-23 لاورنس عربستان (۱۹۶۲)؛ -24 اره‌ها (۱۹۷۵)؛-25 اشک‌ها و لبخندها (۱۹۶۵)؛ -26 آواز در باران (۱۹۲۶)؛ -27 باشگاه صبحانه (۱۹۸۵)؛ -28 فارغ‌التحصیل (۱۹۶۷)؛ ۲۹- بلید رانر (۱۹۸۲)؛ ۳۰- پرواز بر فراز آشیانه فاخته (۱۹۷۵)؛

31- عروس شاهزاده (۱۹۸۷)؛ ۳۲- امپراطوری حمله را پاسخ می‌دهد (۱۹۸۰)؛ ۳۳- فارگو (۱۹۹۶)؛ ۳۴- زیبایی آمریکایی (۱۹۹۹)؛ ۳۵- پرتقال کوکی (۱۹۷۱)؛ ۳۶- روز تعطیل فریس بولر (۱۹۸۶)؛ ۳۷- دکتر استرنج لاو (۱۹۶۴)؛ ۳۸- وقتی هری به ملاقات سالی رفت (۱۹۸۹)؛ ۳۹- درخشش (۱۹۸۰)؛ ۴۰- باشگاه مشت‌زنی (۱۹۹۹)

41- روانی (۱۹۶۰)؛ ۴۲- غریبه (۱۹۷۹)؛ ۴۳- داستان اسباب‌بازی (۱۹۹۵)؛ ۴۴- ماتریکس (۱۹۹۹)؛ ۴۵- تایتانیک (۱۹۹۷)؛ ۴۶- نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)؛ ۴۷- بعضی‌ها داغش را دوست دارند (۱۹۵۹)؛ ۴۸- مظنونین معمولی (۱۹۹۵)؛ ۴۹- پنجره عقبی (۱۹۵۴)؛ ۵۰- پارک ژوراسیک (۱۹۹۳)

51- لبوفسکی بزرگ (۱۹۹۸)؛ ۵۲- همه چیز درباره ایو (۱۹۵۰)؛ ۵۳- هانتیگ خوش قلب (۱۹۹۷)؛ ۵۴- بوچ کسیدی و ساندنس کید (۱۹۶۹)؛ ۵۵- راننده تاکسی (۱۹۷۶)؛ ۵۶- درخشش ابدی یک ذهن پاک (۲۰۰۴)؛ ۵۷- شواله تاریکی (۲۰۰۸)؛ ۵۸- سانست بولوار (۱۹۵۰)؛ ۵۹- تلما و لوییس (۱۹۹۱)؛ ۶۰- آملی (۲۰۰۱)

61- داستان وست ساید (۱۹۶۱)؛ ۶۲- شمال از شمالغربی (۱۹۵۹)؛ ۶۳- روز گراندهاگ (۱۹۹۳)؛ ۶۴- مری پاپینز (۱۹۶۴)؛ ۶۵- گاو خشمگین (۱۹۸۰)؛ ۶۶- شیرشاه (۱۹۹۴)؛ ۶۷- آواتار (۲۰۰۹)؛ ۶۸- مانتی پیتون و جام مقدس (۱۹۷۵)؛ ۶۹- گلادیاتور (۲۰۰۰)؛ ۷۰- سرگیجه (۱۹۵۸)

71- تقریبا معروف (۲۰۰۰)؛ ۷۲- فرانکشتاین جوان (۱۹۷۴)؛ ۷۳- همه مردان رئیس جمهور (۱۹۷۶)؛ ۷۴- زین‌های شعله‌ور (۱۹۷۴)؛ ۷۵- پل رودخانه کوای (۱۹۵۷)؛ ۷۶- کوهستان بروک‌بک (۲۰۰۵)؛ ۷۷- شکارچیان روح (۱۹۷۴)؛ ۷۸- ۱۲ مرد خشمگین (۱۹۵۷)؛ ۷۹- وال.ای (۲۰۰۸)؛ ۸۰- در بارانداز (۱۹۵۴)

81- آمادئوس (۱۹۸۴)؛ ۸۲- ارباب حلقه‌ها، یاران حلقه (۲۰۰۱)؛ ۸۳- جان سخت (۱۹۸۸)؛ ۸۴- آغاز (۲۰۱۰)؛ ۸۵- هفت (۱۹۹۵)؛ ۸۶- دیو و دلبر (۱۹۹۱)؛ ۸۷- ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه (۲۰۰۳)؛ ۸۸- میلیونر زاغه‌نشین (۲۰۰۸)؛ ۸۹- شجاع قلب (۱۹۹۵)؛ ۹۰- ممنتو (۲۰۰۰)

91- راکی (۱۹۷۶)؛ ۹۲- بالا (۲۰۰۹)؛ ۹۳- برخورد نزدیک از نوع سوم (۱۹۷۷)؛ ۹۴- شکارچی گوزن (۱۹۷۸)؛ ۹۵- دکتر ژیواگو (۱۹۶۵)؛ ۹۶- هزارتوی پن (۲۰۰۶)؛ ۹۷- هواپیما (۱۹۸۰)؛ ۹۸ – سگ‌های پوشالی (۱۹۹۲)؛ ۹۹- بانی و کلاید (۱۹۶۷)؛ ۱۰۰- هفت سامورایی (۱۹۵۴

0 پیام برای این مطلب ثبت شده