صف‌‌آرایی امریکای لاتین در ‌برابر واشنگتن

رائول کاسترو، رئیس‌جمهور کوبا از اعلام آمادگی سه کشور امریکای لاتین برای پذیرش پناهندگی ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی پشتیبانی کرد.

این در حالی است که برزیل از امریکا خواست درباره شنود مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی در این کشور توضیح دهد. به گزارش خبرگزاری‌ها، کاسترو در سخنرانی خود در مجمع ملی کوبا گفت که ما از حق مستقل ونزویلا و سایر کشورهای منطقه برای پناهندگی دادن به کسانی که به‌خاطر آرمان‌ها یا تلاش‌های‏شان برای حقوق دمکراتیک مورد آزار هستند، حمایت می‌کنیم. اشاره وی به ادوارد اسنودن تحلیلگر سابق سازمان امنیت ملی امریکاست که بیش از 2 هفته است در فرودگاه مسکو گرفتار شده است. وی ابتدا قرار بود از اکوادور پناهندگی بگیرد، اما در پی باطل شدن گذرنامه وی توسط وزارت خارجه امریکا و انصراف اکوادور، از سفر به این کشور بازماند.روز جمعه نیکاراگوا و ونزویلا اعلام کردند آماده پذیرفتن اسنودن هستند. بولیویا هم بعداً‌به این کشورها پیوست و گفت آماده پذیرفتن درخواست پناهندگی اسنودن است که در امریکا به اتهام دزدی اموال دولتی و جاسوسی تحت پیگرد قرار گرفته است. همبستگی کشورهای امریکای لاتین در قضیه اسنودن پس از تغییر مسیر هواپیمای حامل رئیس‌جمهور اکوادور در آسمان اروپا و فرود اجباری آن در فرودگاه وین شکل گرفت. هواپیمای حامل اوو مورالس که از نشست کشورهای تولیدکننده گاز در مسکو به لاپاز باز می‌گشت، به ظن حضور ادوارد اسنودن در آن اجازه گذر از حریم هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتگال را نیافت و در فرودگاه وین ناچار به فرود و بازرسی شد. این امر خشم رهبران امریکای لاتین را برانگیخت که اروپا را به کوتاه آمدن در برابر فشار امریکا متهم کردند.

رهبر 82ساله کوبا همچنین خاطرنشان کرد که کشورش کاملاً‌از برنامه‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکا که اسنودن فاش کرده است، اطلاع دارد. به گفته وی، کوبا در مقام دشمن دیرینه واشنگتن، همواره شاهد بیشترین عملیات جاسوسی و آزار در جهان بوده است. در تحولی دیگر، جدیدترین افشاگری اسنودن واکنش ناخرسندانه برزیل را به همراه داشته است. روزنامه برزیلی گلوبو نوشت سازمان امنیت ملی امریکا تلفن و ایمیل مردم و شرکت‌های برزیلی را زیرنظر دارد.

آنتونیو پاتریوتا، وزیر خارجه برزیل اعلام کرد که کشورش خواستار توضیح ایالات متحده درباره نظارت ‌دستگاه‌های جاسوسی آن بر ارتباطات الکترونیک شهروندان در خلال دست‌کم یک دهه گذشته خواهد شد. در بیانیه وزارت خارجه برزیل تصریح شده است دولت برزیل از خبرها در این زمینه که ارتباطات الکترونیک و تلفنی شهروندان برزیل هدف فعالیت‌های جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی امریکاست، عمیقاً‌نگران شده است. به نوشته گلوبو، در قاره امریکا شمار ارتباطاتی که در برزیل زیرنظر قرار می‌گیرد، پس از امریکا در جایگاه دوم است و برزیل اهمیتی همطراز پاکستان برای دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا دارد. پاتریوتا گفت که دولت وی درنظر دارد تا تغییراتی را در مقررات ارتباطات بین‌المللی که توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعمال می‌شود، پیشنهاد کند تا وضعیت حریم ارتباطات بهبود یابد. برزیل همچنین قصد دارد پیشنهادهایی را برای حفاظت‌کردن از حریم ارتباطات الکترونیک به سازمان ملل ارائه دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده