صنعت قالین زنان افغان، مقام اول در جهان

مسئولان اتاق تجارت می‏گویند که شرکت خصوصی تنویر جایزه سال ۲۰۱۴ را در خصوص صنعت قالین زنان افغان به دست آورده است. قالین دستباف توسط زنان افغان در امارات متحده عربی در رقابت میان ۴۰۰ شرکت سرمایه‏‌گذار در راستای قالین مقام اول را از آن خود کرد.

خانجان الکوزی، معاون این اتاق هفته‏‌ی گذشته در نشستی در کابل گفت که شرکت خصوصی تنویر جایزه سال ۲۰۱۴ را در خصوص صنعت قالین زنان افغان به دست آورده است.

وی افزود: «در این رقابت حدود ۴۰۰ شرکت سرمایه‏‌گذاری‏‌جهان در شهر ابوظبی امارات متحده عربی اشتراک کرده بود که صنعت قالین زنان افغان توانست مقام اول را از آن خود کند.

آقای الکوزی می‏‌گوید که در حال حاضر زمینه صنایع دستی برای زنان افغان به‏‌ویژه در بخش قالین‏‌بافی در افغانستان مساعد می‏‌باشد و برای ترقی بیشتر آن نیاز به حمایت بیشتر زنان صنعت‌کار می‏‌باشد.

این درحالی است زنان صنعت‌کار در افغانستان همواره از کم‏‌توجهی دولت و نبود بازار فروش برای تولیدات‏‌شان شکایت دارند.

آنان می‏گویند که «ما تولیدات خویش را با زحمات زیاد می‏‌سازیم، اما بازار فروش برای تولیدات ما وجود ندارد، تنها زمانی که نمایشگاه برگزار می‏شود شماری کمی از تولیدات ما به فروش می‏رسد

در همین حال داوود جبارخیل، رئیس شرکت تنویر از زحمت زنان افغان در قسمت قالین‏‌بافی قدردانی کرده و از حکومت خواست تا برای بهتر شدن این صنعت توجه لازم نماید.

گفتنی است که در سال گذشته میلادی شرکت تنویر در نمایشگاه دوموتکس کشور آلمان شرکت کرد و برنده جایزه اسکار قالین درمیان ۶۰ کشور جهان شد.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت همچنین گفت: «همین حالا زمینه صنایع دستی برای زنان افغان به‏‌ویژه در بخش قالین‏بافی در افغانستان مساعد شده است

داوود جبارخیل از زحمت زنان افغان در قسمت قالین‏‌بافی قدردانی کرده و از حکومت خواست تا برای بهتر شدن این صنعت توجه لازم نماید. گفتنی است که چند سال قبل قالین دست‌باف افغانستان مقام اول را در سطح جهان از آن خود کرده بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده