ضرب شست پوتین به تروریست‌ها

اواسط هفته گذشته یک دیپلمات روس به همتای خود در بغداد تلفن زد و گفت: «ما خبرهای جالبی برای شما داریم.» تنها چند ساعت پس از این تماس، یک جنرال سه‌ستاره روس از سفارت روسیه در بغداد خارج شد، در سفارت امریکا را‌زد و درخواست کرد وابسته نظامی امریکا در عراق را ببیند.

نظامی امریکایی خبری را از دهان این جنرال روسی شنید که باورش نه برای خودش و نه برای مقامات امریکایی قابل هضم نبود. این جنرال به نظامی امریکایی گفت که نیروهای روس ظرف یک ساعت دیگر حملات خود را آغاز می‏کنند و بهتر است امریکایی‏‌ها محدوده هوایی سوریه را خالی کنند یا اگر تجهیزاتی روی زمین دارند، آنها را به جایی دیگر منتقل کنند. شاید امریکایی ها این موضوع را تنها در حد یک فرضیه تلقی می‏کردند، اما یک ساعت بعد این فرضیه رنگ واقعیت به خود گرفت و پرواز جنگنده‏‌های روسی بر فراز سوریه آغاز شد.

غربی‏‌ها که طی یک سال گذشته و پس از پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه، تحریم ها و فشارهای سختی را بر مقامات مسکو و به خصوص پوتین وارد کرده بودند، کمتر تصور می‏کردند روس‏‌ها برای مقابله با گروه‏‌های تروریستی در سوریه به این صورت وارد عمل شوند، اما روس‏‌ها برای انجام این حملات، اهداف و برنامه های مشخصی دارند که کاملا توجیه‏‌پذیر است.

کارشناسان و تحلیل‌گران مسائل منطقه، اهداف مختلفی را برای این حملات برمی‏‌شمارند. انیس نقاش، رئیس مرکز پژوهشی امان عقیده دارد که آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه دارای ابعاد مختلفی است. وی عقیده دارد اولین بعد و مهم ترین آنها این مورد است که گروه‏‌های تروریستی مختلفی در خاک سوریه فعالیت دارند که اصالتا روسی یا از اتباع اتحادیه فدراسیون روسیه هستند. این تروریست ها در صورت بازگشت به کشورهای‌شان، وحدت و امنیت داخلی فدراسیون روسیه را به خطر خواهند انداخت، بنابراین تصمیم روسیه اقدامی پیش‌دستانه برای مبارزه با این تروریست‏‌هاست.

بنا به گفته نقاش، مساله دوم، موقعیت جغرافیایی سوریه و اهمیت آن برای روسیه و چین است. سوریه در قلب خاورمیانه و در یک جایگاه بسیار مهم قرار گرفته است. مسکو و پکن نمی‏‌توانند اجازه دهند امریکا و هم‌پیمانانش بر آن سیطره یابند، زیرا در این صورت توازن بین المللی در خاورمیانه و در زمینه نفت و گاز و انتقال انرژی با اختلال روبرو خواهد شد. مساله سوم به نظر نقاش، رد کردن روش برکناری دولت ها با تحریک گروه‏‌های مسلح و برخی گروه‏‌های سیاسی علیه یک دولت مشروع است. این نوع اقدامات در برخی کشورها همچون اوکراین، سوریه و کشورهای دیگر رخ داد. این یعنی وحدت و تمامیت ارضی کشورهایی مانند چین و روسیه نیز با این شیوه‏‌ها ممکن است به خطر بیفتد، بنابراین باید این تلاش‏‌ها را در سوریه به شکست کشاند. در واقع مقامات کرملین پیشتر نیز در سخنان خود خطاب به امریکا و هم‌پیمانانش گفته بودند که به دلایل ژئوپلیتیک اجازه ندارید دولت‏‌ها را تغییر دهید یا مردم را علیه دولت شورانده و از این روزنه به منظور تغییر دولت‏‌ها وارد شوید.

موضوع دیگر، شکست استراتژی اوباما در مساله سوریه است. اوباما طی بیش از چهار سالی که از درگیری‏‌های سوریه می‏گذرد، تنها یک راهکار پیش روی خود داشت؛ برکناری بشار اسد به هر روشی. حال او شاهد پیاده شدن سیاست‏‌های فردی است که طی تمام این سال ها سیاستی کاملا پیوسته و بی‏‌تناقض را پیش برده است. در واقع پوتین می‏‌خواهد تنها بندر روسیه (لاذقیه) در آب های عمیق شرق مدیترانه را حفظ کند و برای حفظ آن هر کاری را که لازم باشد، انجام می‏دهد. با این اوصاف به نظر می‏رسد امریکا تنها دو گزینه پیش روی خود بیشتر نداشته باشد: یکی این که خطر رویارویی با روسیه را بپذیرد و دوم این که بپذیرد بشار اسد بر سر جای خود بماند، اما انتخاب هر دوی این موارد برای واشنگتن بسیار سخت است.

طی یک سال گذشته ائتلاف به رهبری امریکایی‏‌ها در عمل موفق نبوده است.گفته می‏شود یکی از دلایل این عدم موفقیت، نداشتن یک متحد زمینی معتبر بوده است که هنگام انجام حملات هوایی بتواند از زمین آنها را کامل کند؛ زیرا برتری هوایی تنها در هماهنگی با نیروی زمینی است که می‏تواند منطقه‏‌ای را اشغال و آن را حفظ کند، ولی در غیاب نیروی زمینی، تاثیر حملات هوایی محدود خواهد بود. حال ارتش سوریه با وجود سپری کردن چهار سال جنگ، از نقطه نظر توانایی‏‌های محلی هنوز نیرویی است که می‏شود روی آن حساب کرد. این ارتش با تسلیحات جدیدی که روسیه در اختیارش قرار داده و با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه خواهد توانست در مقابل بخش مهم نیروهای مخالف و گروه‏‌های تروریستی ایستادگی کند. در واقع روسیه بیشتر اهداف خود را براساس اطلاعات تاکتیکی دریافتی از واحدهای زمینی سوریه تعیین خواهد کرد. همین موضوع کلید استراتژی روسیه است. به گزارش منابع خبری، روسیه ۳۴ هواپیمای ثابت‏بال به لاذقیه فرستاده که مجموعه‏‌ای از مدل‏‌های مختلف هواپیماهای جنگی به شمار می‏روند، از جمله 12 فروند سوخو ـ ۲۵، 12 فروند سوخو ـ ۲۴ ام ۲، چهار فروند سوخو ـ۳۰ اس ام و شش فروند سوخو 34. به عقیده کارشناسان نظامی، اینها هم معرف نسل قدیمی هواپیماهای جنگی شوروی سابق هستند و هم هواپیماهای جدید بسیار پیشرفته که چند نقش دارند. به عنوان مثال، سوخو – ۲۴ ام ۲، یک بمب افکن کلاسیک تاکتیکی دوران شوروی سابق است که مدرنیزه شده و می‏تواند عملیات مختلفی انجام دهند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده