ضرب شصتِ مالکی به القاعده

نخست‌وزیر عراق با اشاره به عملیات نظامی مشترک ارتش و نیروهای پولیس در ولایت انبار اعلام کرد که عملیات نظامی در این ولایت بزرگترین ضربه علیه القاعده عراق محسوب می‏شود.

نوری المالکی در دیدار با یک هیات عشایری تاکید کرد که عملیات نظامی انبار وحدت مردم عراق با نیروهای ارتش را نشان می‏دهد و این عملیات بزرگترین ضربه به القاعده به شمار می‏آید که باعث شده آن‏ها پایگاه‌‏های خود را از دست بدهند.

نخست‏‌وزیر عراق در ادامه افزود: فداکاری‌های سربازان عراقی امنیت را محقق و زمینه مناسب برای ایجاد تحول اقتصادی و فعالیت شرکت‏‌های خارجی در زمینه عمران و آبادانی را فراهم کرد و این نیروها به دلیل فداکاری‌های بزرگ‏شان در دفاع از دولت و ملت عراق شایسته تقدیر و تکریم هستند.

دولت عراق در بیانیه‏‌ای اعلام کرد که نیروهای پولیس و ارتش عراق در عملیاتی مشترک به مواضع و پایگاه‏‌های القاعده حمله کردند.

گفتنی است که این عملیات بر خلاف عملیات‌های پیشین در میدان وسیعی صورت گرفت. صحرای انبار با مساحتی نزدیک به یک سوم مساحت عراق را شامل می‌شود.

این صحرا در سه کشور سوریه، اردن و عربستان نیز ادامه پیدا کرده است و در داخل عراق، 7 ولایت عراق یعنی نینوا، صلاح‏الدین، کربلا، بابل، بغداد، نجف و المثنی را در بر می‌گیرد.

گفته می‌شود که بخش زیادی از گروه‌های هراس‏افکن و کمک‌های مالی و لجستیکی طی 10 سال گذشته از طریق این منطقه وارد عراق می‌شدند.

منابع خبری عراق و برخی از رسانه‏‌های غربی در گزارشی اعلام کردند که اوضاع امنیتی در ولایت انبار پس از آن تشدید شد که ارتش عراق با عشایر مسلح در شهر رمادی، مرکز این ولایت درگیر شد و نیروی های امنیتی در حین این درگیری‏‌ها احمد العلوانی، نماینده پارلمان عراق را بازداشت کردند.

وزارت کشور عراق ضمن دروغ خواندن گزارش برخی رسانه‏‌ها درباره حمله نیروهای ارتش به میدان‏‌های تحصن در رمادی اعلام کرد که در پی حمله عناصر القاعده به یکی از مراکز بازرسی پولیس، عشایر با این عناصر هراس‏‌افکن درگیر شدند.

در این بیانیه آمده است: آن چه اتفاق افتاده، درگیری عشایر با عناصر هراس‏افکن القاعده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده