طالبان: نمایندگان ما هفته آینده با عمران خان دیدار می‌کنند

طالبان اعلام کرده که قرار است نمایندگان این گروه هفته آینده به دعوت رسمی پاکستان برای گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و نمایندگان دولت آمریکا به اسلام آباد بروند.

این گروه گفته که این مذاکرات دوشنبه آینده، ۱۸ فوریه در پایتخت پاکستان برگزار خواهد شد.

در اعلامیه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده آمده که نمایندگان این گروه دراین سفر با عمران خان نخست وزیر پاکستان هم دیدار خواهند کرد و “روی روابط دو کشور و مشکلات تاجران افغان در پاکستان صحبت خواهند کرد.”

این نخستین بار است که گروه طالبان از دیدار نمایندگان‌شان با یک رهبر یک کشور همسایه افغانستان خبر می‌دهد. دولت‌های آمریکا و پاکستان تاکنون در مورد این خبرنامه طالبان چیزی نگفته‌اند.

در اعلامیه گروه طالبان همچنین گفته شده پس از نشست اسلام آباد، گفت‌وگوهای نمایندگان این گروه با آمریکا در ۲۵ فوریه در دوحه قطر ادامه خواهد یافت.

هفته پیش نمایندگان گروه طالبان و شماری از سران احزاب و فعالان سیاسی افغانستان در مسکو پایتخت روسیه دیدار کردند.

طالبان تا کنون چهار بار با هیات آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.

دولت پاکستان از روند گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان حمایت کرده و گفته که زمینه این گفت‌وگوها را این کشور فراهم کرده است.

در همین راستا پاکستان حدود سه ماه پیش ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان را به درخواست زلمی خلیلزاد از زندان این کشور آزاد کرد و حالا او به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است.

گفت‌وگوها میان آمریکا و طالبان در حالی ادامه دارد که نمایندگان دولت افغانستان درآن شرکت ندارند؛ زیرا گروه طالبان گفته حاضر نیست با دولت کابل مذاکره رو در رو کند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش اعلام کرد که برای “ایجاد اجماع روی صلح” جرگه مشورتی صلح را برگزار خواهد کرد.

قرار است این جرگه در ماه حوت/اسفند امسال برگزار شود.

زلمی خلیلزاد قبلا تاکید کرده که آمریکا خواهان آن است تا گروه طالبان مستقیما با دولت افغانستان مذاکره کند و ابراز امیدواری کرده که یک توافق صلح تا پیش از برگزاری انتخابات در ماه ژوئیه/جولای بدست بیاید.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده