طالبان: پس از توافق درباره خروج نیروهای خارجی جنگ پایان می‌یابد

گفت‌وگوها میان مقام‌های امریکایی و نماینده‌گان طالبان درباره صلح افغانستان وارد سومین روز شده است. در دو روز اخیر این گفت‌وگوها، دو طرف درباره چگونگی خروج سربازان خارجی از افغانستان و این‌که پس از یک توافق صلح از خاک افغانستان هیچ کشوری تهدید نشود، بحث کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که گفت‌وگوها با حکومت افغانستان یک بحث داخلی است و اکنون روی بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان بحث‌های شان را با امریکاییان ادامه می‌دهند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفت: «هنگامی که اشغال پایان یابد و تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و یک حکومت اسلامی فراگیر افغانی در کشور ایجاد شود. در این صورت فکر می‌کنم نیازی به جنگ نیست. یک صلح پایدار در کشور خواهد آمد و تمامی نظامیان و افراد ما به یک اردوی ملی خواهند پیوست.»

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت‌وگوهای این گروه را با حکومت افغانستان یک موضوع داخلی می‌داند.

شاهین گفت: «گفت‌وگو با حکومت افغانستان بعد داخلی قضیه است. اکنون ما روی بعد خارجی آن کار می‌کنیم. گفت‌وگو با امریکاییان در باره خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و این که افغانستان دیگر به آنان یک نگرانی امنیتی نباشد.»

مقام‌های پیشین گروه طالبان هم اطمینان می‌دهند که در صورت یک توافق صلح با طالبان، این گروه اشتبا‌ه‌های گذشته را تکرار نخواهد کرد.

مولوی قلم الدین، رییس پیشین امر باالمعروف و نهی عن المنکر رژیم طالبان، گفت: «هیچ کس تشویش نکند، از این بیشتر ما دست آورد نداریم که جنگ و قتل و قتال ختم شود.»

سید اکبر آغا، رهبر شورای راه نجات افغانستان، گفت: «گفت‌وگوها بسیار خوب جریان دارد و تا هنوز به یک فیصله نهایی نرسیده‌اند و در نخست روی بیرون شدن نیروهای خارجی باید یک فیصله شود و پس از آن روی موارد دیگر بحث خواهد شد.»

گروه‌های کاری طالبان و امریکاییان در این سه روز روی مسوده‌یی که در آن در باره چگونگی بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان و نیز در این باره که افغانستان پس از یک توافق صلح در برابر هیچ کشوری تهدیدی نباشد کار می‌کنند و قرار است که در این باره به روز پنجشنبه هر دو طرف به فیصله‌های احتمالی برسند و پس از این فیصله‌ها هر دو طرف روی یک آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوها میان طالبان و حکومت افغانستان بحث‌های شان را آغاز خواهند کرد.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده