طرح بودجه ۹۴ به مجلس نمایندگان معرفی شد

طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۴ روز سه‏‌شنبه 22قوس از سوی وزارت مالیه به مجلس نمایندگان ارایه شد. مصطفی مستور، سرپرست وزارت مالیه که به تازگی به این پست معرفی شده و اولین روز کاری خود را در این سمت آغاز کرده بود، طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۴ را به مجلس نمایندگان معرفی کرده و مبلغ این طرح را ۴۵۸.۸ میلیارد افغانی معادل با ۸ میلیارد دالر امریکایی، عنوان کرد.

مستور از سال ۱۳۹۳، به عنوان سالی استثنایی یاد نمود و افزود: «در این سال بودجه و عواید مالی کشور به پایین‏ترین حد خود در ۱۳ سال اخیر رسید.» او خاطرنشان کرد:«بودجه سال آینده با در نظرداشت وضعیت و عواید استثنایی سال جاری که با افت شدیدی روبرو بوده به گونه‌ای تنظیم گردیده که توان مدیریت و تعادل در آن مد نظر گرفته شود

وی همچنین اضافه نمود، ۲۷۵ میلیارد افغانی این بودجه در بخش عادی و ۱۸۳ میلیارد آن برای بخش انکشافی اختصاص یافته است. او در مورد این طرح بودجه همچنین گفت:«این طرح طوری تنظیم شده که با در نظرداشت محدودیت‌ها و مشکلات سال ۱۳۹۳ که باعث افت شدید عواید شد، بتوان در کارهای خود اولویت‌ها را مد نظر گرفت و کارها با نظم به پیش بروند و مصارف عادی دولت تنظیم شده و کار پروژه‌ها نیز به پیش بروند

سرپرست وزارت مالیه گفت: «بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۴ با در نظرداشت محدودیت‏‌های مالی، طوری ترتیب گردیده که از یک طرف مصارف عادی دولت تامین گردد و از سوی دیگر کار پروژه های بزرگ ملی ادامه داشته و کار پروژه های کوچک نیز تکمیل شوند.» آقای مستور افزود: «با وجود کاهش در بودجه عادی، بودجه انکشافی اختیاری و غیراختیاری در مقایسه به سال‏‌های گذشته ۵۷۰ میلیون دالر که ۲۲ درصد کل بودجه را احتوا می‏کند، افزایش یافته است

بر اساس ماده ۹۸ قانون اساسی، بودجه ملی باید در خلال ربع چهارم سال مالی جهت تصویب به مجلس فرستاده شود. سال مالی ۱۳۹۴، اول ماه جدی (یک هفته‏‌ی دیگر) آغاز می‏شود، اما وزارت مالیه بودجه ملی را 22قوس به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

این در حالی است که این طرح بودجه با تاخیر به مجلس ارایه شده و این باعث شد تا مجلس از این کار انتقاد کند. عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان با انتقاد از این تاخیر گفت:«در معرفی طرح بودجه به مجلس تاخیر صورت گرفته است و‌ هرگونه مسئولیت بعدی بر دوش حکومت است.» وی همچنین این تاخیر را عمل خلاف قانون اساسی دانسته و حکومت را به نقض این قانون متهم کرد.

مجموع بودجه ملی سال آینده، ۴۵۷.۸ میلیارد افغانی معادل ۸ میلیارد دالر امریکا تخمین شده که ۲۷۵ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۱۸۳ میلیارد آن برای بخش انکشافی اختصاص یافته است.

طرح بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۴، هفته‏‌ی پیش، بدون رای گیری از مجلس سنا گذشت و سناتوران نظریات پیشنهادی شان را به مجلس ارسال کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده